Trwa ładowanie...

Półpasiec oczny - objawy, leczenie i powikłania

Półpasiec to choroba, która wywołuje wirus Varicella zoster (VZV) odpowiedzialny za ospę. Po przebyciu choroby jest on uśpiony w zwojach nerwu trójdzielnego. W sprzyjających warunkach, np. w wyniku osłabienia, może dojść do jego reaktywacji. Rozwija się wówczas półpasiec. Jak objawia się półpasiec oczny i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Moda na celowe zarażanie dzieci"

spis treści

1. Objawy półpaśca

Na początku objawy półpaśca nie są charakterystyczne. Pojawia się wysypka na powiece, czole oraz w okolicy skroni. Układa się wzdłuż linii zaatakowanego nerwu. Powoduje to bardzo silny ból, trudny do ukojenia nawet przez silne leki przeciwbólowe. Oko swędzi, piecze.

Wraz z rozwojem półpaśca czasem pęcherzyki z płynem surowiczym dają się zauważyć również na spojówce i rogówce. To sprzyja powstawaniu owrzodzeń, które podatne są na zakażenie bakteryjne. Może mieć ono charakter punkcikowatego powierzchownego zapalenia rogówki, owrzodzenia mikrodendrytycznego rogówki lub zapalenia pieniążkowatego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Leczenie półpaśca ocznego

W terapii półpaśca ocznego stosuje się leki przeciwwirusowe (acyklowir, idoksyurydyna). Na zmiany skórne skutecznie działają leki sterydowe (maści). Wiele zależy też od postaci półpaśca oraz ciężkości objawów. W określonych sytuacjach konieczne może okazać się podanie antybiotyku.

3. Powikłania półpaśca ocznego

Nie tylko ze względu na charakter choroby, ale też samą jego specyfikę, półpaśca ocznego nie wolno lekceważyć. Choroba może prowadzić do rozwoju poważnych problemów ze strony narządu wzroku, z których najpoważniejsze to:

  • zapalenie rogówki,
  • zapalenie tęczówki,
  • zapalenie ciała rzęskowego.

Rzadko, choć zanotowano takie przypadki, w wyniku półpaśca ocznego rozwijają się:

  • ostra martwica siatkówki (ARN),
  • zapalenie naczyń siatkówki,
  • zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej i siatkówki,
  • postępująca zewnętrzna martwica siatkówki (PORN).

Każda z tych chorób jest bardzo poważna i jej konsekwencją może być utrata wzroku.

Zdarza się również, że półpasiec daje objawy neurologiczne, do których należą m.in. nerwobóle, silne bóle głowy, zapalenie mózgu, zaburzenia czucia głębokiego, zapalenie rdzenia kręgowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.