Trwa ładowanie...

Polska i szczepienia przeciw małpiej ospie. Niedzielski ujawnia, kto miałby je otrzymać

 Karolina Rozmus
26.06.2022 15:17
Adam Niedzielski ujawnił, kto mógłby otrzymać szczepienie
Adam Niedzielski ujawnił, kto mógłby otrzymać szczepienie (East News)

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski potwierdził, że zostały podpisane umowy na zakup szczepionek w Europie. To niemal 100 tys. szczepionek. Polskie Ministerstwo Zdrowia ubiegało się o 1100 wakcyn. Miały zostać rozdysponowane wśród jednej grupy.

spis treści

1. Szczepionka przeciw ospie w Europie

Szef resortu zdrowia zapytany został w poniedziałek na konferencji prasowej m.in. o zakup przez Unię Europejską szczepionek przeciwko ospie prawdziwej, które chronią również przed ospą małpią, i o to, kto miałby być szczepiony nimi w Polsce w pierwszej kolejności.

- W zeszłym tygodniu miałem przyjemność być na spotkaniu ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Luksemburgu i tam została nam przedstawiona informacja przez komisarz (ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellę) Kyriakides i szefa HERY (HERA – Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia), czyli agencji zajmującej się reagowaniem kryzysowym na epidemie. Podpisane zostały umowy na blisko 100 tys. szczepionek w skali całej Europy, my ubiegaliśmy się o 1100 z przeznaczeniem dla personelu, który zajmuje się pacjentami – odpowiedział Niedzielski.

2. Małpia ospa w Polsce

Zobacz film: "Małpia ospa pojawiła się w Europie. Dr Sutkowski o rzadkiej chorobie"

Odniósł się też do pytania o to, ile osób jest obecnie w Polsce hospitalizowanych w związku z małpią ospą.

W Polsce odnotowano pierwsze przypadki zakażeń małpią ospą
W Polsce odnotowano pierwsze przypadki zakażeń małpią ospą (Getty Images)

- W tej chwili – przynajmniej według piątkowych wiadomości – tych pacjentów było sześciu potwierdzonych, a pięciu hospitalizowanych. Wiem, że kolejnych sześć osób jest w trakcie potwierdzenia. Tak więc będzie w granicach 11 osób – podał minister zdrowia.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę.

Ospa małpia to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce.

Wśród symptomów wymienia się:

  • gorączkę,
  • bóle głowy,
  • wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Wirus małpiej ospy ma długi okres inkubacji - pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po upływie dwóch tygodni od zakażenia. Eksperci wskazują również, że przebieg infekcji może odbiegać od schematu i na przykład ograniczać się do objawów grypopodobnych lub charakteryzować znikomą liczbą zmian skórnych. Te, jeśli wystapią, mogą utrzymywać się nawet przez okres czterech tygodni.

Przypadki zakażenia wirusem tej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

Źródło: PAP

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze