Trwa ładowanie...

Polskie przychodnie zapchane, a wysyp chorych dopiero przed nami. Tymczasem Chińczykom znów puszczają nerwy

 Katarzyna Prus
14.10.2022 13:38
Idąc do przychodni wielu pacjentów nie przestrzega obostrzeń
Idąc do przychodni wielu pacjentów nie przestrzega obostrzeń (Getty Images)

W Chinach COVID znowu daje się we znaki, a władze wprowadzają nowe ograniczenia i lockdowny. Tymczasem w Polsce lekarze ubolewają, że pacjenci masowo nie przestrzegają obostrzeń, mimo że maseczki nadal są obowiązkiem w placówkach medycznych. - Za chwilę czeka nas kolejny wysyp chorych, a wśród pacjentów panuje bardzo duże rozprężenie. Maseczki dostają często dopiero na miejscu od personelu - podkreśla Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes "Porozumienia Zielonogórskiego".

spis treści

1. W Chinach znowu lockdown

W Chinach COVID-19 znowu zaatakował, a przed mieszkańcami stanęło widmo kolejnego zamknięcia. Jak donosi ABC News, władze już ogłaszają nowe lockdowny i ograniczenia w podróżowaniu po tym, jak w ubiegłym tygodniu liczba dziennych zakażeń wzrosła aż trzykrotnie (w czasie tygodniowego święta narodowego upamiętniającego utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej) z 600 do ok. 1800.

Chiny są jednym z niewielu miejsc na świecie, które wciąż stosują surowe środki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. W poniedziałek wprowadzono już lockdown w mieście Fenyang w północnych Chinach, po tym, jak poprzedniego dnia podczas testowania wykryto pozytywny przypadek. W pobliskim regionie Mongolii Wewnętrznej, stolica Hohhot ogłosiła zakaz wjazdu dla pojazdów z zewnątrz. W mieście zarejestrowano ponad dwa tys. przypadków w ciągu 12 dni.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
W Chinach wprowadzane są kolejne lockdowny
W Chinach wprowadzane są kolejne lockdowny (Getty Images)

Na razie nie wiadomom czy totalny i wyczerpujący dla mieszkańców lockdown wróci do Szanghaju, który otworzył się po dwóch miesiącach w czerwcu. Mieszkańcy mają dość tzw. polityki zero COVID i są zmęczeni ciągłym otwieraniem i zamykaniem swoich miejscowości.

- Trudno przewidzieć, jak to się rozwinie. W mieście pojawiają się ogrodzenia i zamykane są już pojedyncze osiedla. Na razie nie wiemy jednak, czy całe miasto zostanie ponownie zamknięte - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Weronika Truszczyńska, polska blogerka, która mieszka w Szanghaju. - Mimo że Szanghaj się otworzył, ograniczenia obowiązują cały czas. Od czerwca, żeby gdziekolwiek wejść, trzeba mieć negatywny wynik testu wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin - zaznacza.

Dodaje, że fakt wyjścia Szanghaju z "twardego lockdownu" nie oznacza, że takich ograniczeń nie było i nie będzie w innych miastach. Już były one wprowadzane m.in. w Sanyi, Chengdu i wielu mniejszych miejscowościach, co wielokrotnie powodowało sprzeciw mieszkańców.

2. "Traktują obostrzenia jak fanaberie"

Wróćmy jednak do Polski, bo i my stoimy u progu nowej fali. Według oficjalnego raportu Ministerstwa Zdrowia w ubiegłym tygodniu odnotowano łącznie 15 749 przypadków zakażeń. Tylko 13 października potwierdzono 1910 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 350 to reinfekcje. Od dawna nie jest już jednak żadną tajemnicą, że te dane są znacznie zaniżone ze względu na ograniczone testowanie.

W polskich przychodniach wyraźnie widać, że COVID-19 nie odpuszcza. Lekarze ostrzegają, że najgorsze dopiero przed nami, bo sezonowe infekcje wywołane nie tylko przez SARS-CoV-2 coraz częściej będą się na siebie nakładać. Kolejnego uderzenia można się spodziewać na przełomie października i listopada.

- Pacjentów zaczęło przybywać już we wrześniu. Pojawiali się w przychodniach z powodu COVID-19, ale też innych infekcji. W tym momencie sytuacja trochę się uspokoiła, ale nie dajmy się zwieść. Mamy chwilę oddechu, co jest pewnie zasługą wyjątkowo ciepłego października - ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie Jacek Krajewski, lekarz rodzinny, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

- Spodziewamy się, że już na początku listopada to się niestety wyrówna i czeka nas kolejny wysyp chorych. Mimo to wśród pacjentów widać bardzo duże rozprężenie, jeśli chodzi o środki ostrożności. Pamiętajmy, że maseczki cały czas obowiązują w placówkach medycznych i aptekach. Niestety brakuje nam dyscypliny. Wielu Polaków uważa to za fanaberie, mimo że za brak maseczki w placówkach medycznych nadal można dostać mandat - dodaje lekarz.

3. Idą do lekarza bez maseczki

Dr Krajewski zaznacza, że pacjenci często pojawiają się w przychodniach bez maseczek i dostają je dopiero na miejscu od personelu.

- Byłam we wtorek w przychodni. Już na wejściu było widać, że Polacy niczego nie nauczyli się przez ostatnie dwa lata! Nikt, absolutnie nikt nie miał maseczki. Ja miałam, choć szłam tylko do ginekologa, ale przecież musiałam przejść przez tłum potencjalnie chorych ludzi! - irytuje się Kornelia, pacjentka jednej z lubelskich poradni. - Czułam zresztą na sobie te zaskoczone spojrzenia... Zarejestrowałam się i poszłam prosto do gabinetu, a pod nim ta sama sytuacja - zero maseczek, a przecież nawet jeśli ktoś sam nie ma objawów COVID, to nigdy nie wiadomo, kto siedzi obok. Przecież do przychodni nikt w pełni zdrowy nie przychodzi. Ludzie, ogarnijcie się, bo będziemy mieć drugie Wuhan! - denerwuje się 32-latka.

- Ta pewność, że nie ma zagrożenia jest bardzo złudna. Szczepienia i przechorowanie dają nam ochronę, ale nie stuprocentową. Cały czas musimy o to dbać, bo nawet łagodne mutacje wirusa mogą wywołać poważne powikłania - przypomina dr Krajewski. - Maseczka, dystans i dezynfekcja nie wymagają żadnego wysiłku, a chronią przed zakażeniem, nie tylko SARS-CoV-2, ale też innymi sezonowymi infekcjami - dodaje.

Lekarz przestrzega też, że wyższe temperatury w ciągu dnia mogą być bardzo zdradliwe. Po południu szybko robi się chłodno, więc powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubraniu. Gwałtowne wychłodzenie może być wstępem do osłabienia odporności.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze