Trwa ładowanie...

Poltram combo – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
06.08.2020 14:35
Poltram combo to lek o działaniu przeciwbólowym, który zawiera paracetamol oraz tramadol. Tabletki stosuje się na ból o różnym podłożu, o umiarkowanym bądź silnym natężeniu.
Poltram combo to lek o działaniu przeciwbólowym, który zawiera paracetamol oraz tramadol. Tabletki stosuje się na ból o różnym podłożu, o umiarkowanym bądź silnym natężeniu. (123rf)

Poltram combo to lek o działaniu przeciwbólowym, który zawiera paracetamol oraz tramadol. Tabletki stosuje się na ból o różnym podłożu, o umiarkowanym bądź silnym natężeniu. Lek może być stosowany przez dorosłych i młodzież w wieku od 12 lat. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Poltram combo?

Poltram combo to lek przeciwbólowy w formie tabletek powlekanych, które stosuje się na ból o różnym podłożu, od umiarkowanego do silnego. Zalecany jest dla osób, u których wskazane jest równoległe stosowanie paracetamolu i tramadolu. Cena Poltram combo zależy od wielkości opakowania. Dostępne są różne warianty. Tabletki są pakowane w blistry. Jedno opakowanie zawiera 10, 20, 30, 60 lub 90 tabletek. Lek po refundacji kosztuje od kilkudziesięciu groszy do ponad 20 zł.

Zobacz także:

2. Skład leku Poltram combo

Poltram Combo jest połączeniem dwóch leków przeciwbólowych: tramadolu i paracetamolu (Tramadoli hydrochloridum i Paracetamolum), które współdziałają w łagodzeniu bólu. Jedna tabletka zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu i 325 mg paracetamolu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Z kolei jedna tabletka leku Poltram Combo Forte zawiera 75 mg chlorowodorku tramadolu oraz 650 mg paracetamolu. Jak działają substancje?

Dokładny mechanizm działania paracetamolu jest nieznany, choć wiadomo, że ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Z kolei tramadol to silnie działający narkotyczny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, który pobudza głównie receptory nazywane receptorami µ (jego moc jest równa od 1/6 do 1/10 siły działania morfiny). Tramadol wykazuje działanie przeciwkaszlowe, hamuje proces wychwytu zwrotnego noradrenaliny oraz zwiększa uwalnianie serotoniny.

Pozostałe składniki leku to: rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezustearynian. otoczka tabletki: hypromeloza (6 mPa·s), makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), żółty tlenek żelaza(E 172).

3. Dawkowanie tabletek Poltram Combo

Produkt ma postać tabletek powlekanych, dawkowanie których ustala lekarz. Stosuje się je doustnie. Dawkę leku należy dostosować do nasilenia bólu i indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. Należy przyjmować najmniejszą dawkę skutecznie uśmierzającą ból, a lek stosować jak najkrócej.

U dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 12. roku życia początkowo stosuje się 2 tabletki, kolejne dawki można przyjmować nie częściej niż co 6 godzin. Dawka maksymalna to 8 tabletek na dobę.

W przypadku Poltram Combo Forte początkowo można przyjąć 1 tabletkę, kolejne dawki można zażywać nie częściej niż co 6 godzin. Dawka maksymalna to 4 tabletki na dobę. Tabletki należy połykać, popijając wodą. Nie należy ich łamać czy żuć. Nie wolno przekraczać zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększa to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić.

4. Skutki uboczne, środki ostrożności, przeciwwskazania

Tabletki Poltram combo nie mogą być stosowane przez wszystkich. Istnieją różne przeciwwskazania. Leku nie należy stosować u pacjentów, którzy są uczuleni na którykolwiek składnik leku. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest także ciężka niewydolność wątroby, a także padaczka oporna na leczenie. Poltram combo nie może być podawany pacjentom w stanach zatrucia alkoholem czy lekami nasennymi.

Przeciwwskazaniem do zażywania leku jest również ciąża oraz karmienie piersią, a także wiek. Leku nie stosuje się u dzieci poniżej 12. roku życia. Poltram combo, jak każdy lek, czasem wywołuje działania niepożądane. Najczęściej są to nudności, bóle i zawroty głowy, wymioty, zaburzenia trawienia, senność, suchość w jamie ustnej, nadmierne pocenie, zaburzenia snu czy nastroju, świąd, dezorientacja. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest zbyt silne (to np. odczuwanie nadmiernej senności) lub zbyt słabe (to np. niecałkowite znoszenie bólu), należy skontaktować się ze specjalistą. W przypadku pominięcia dawki leku, ból najprawdopodobniej powróci. Nie należy jednak zażywać dawki podwójnej.

Stosując lek należy zachować środki ostrożności, a lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza bądź farmaceuty. Zawsze należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Nie mniej ważne jest, by nie stosować Poltramu combo z alkoholem, ponieważ może on nasilać występowanie działań niepożądanych. Należy również poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, także wydawanych bez recepty. Opis interakcji z innymi lekami, a także szczegółowe dane na temat skutków ubocznych oraz przeciwwskazań zawiera ulotka dołączona do opakowania leku. W sytuacjach niejasnych, w przypadku wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że Poltram combo, przez obecność tramadolu, przy długim stosowaniu może wywoływać uzależnienie. Lek należy przyjmować tak krótko, jak to możliwe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze