Pomagał chorym na raka, a potem stał się jednym z nich. Na co zmarł ks. Jan Kaczkowski?
Zmarł cztery lata po wstrząsającej diagnozie, w wieku zaledwie 38 lat. Poświęcił życie chorym i umierającym na raka. To dla nich stworzył Puckie Hospicjum Domowe, a potem sam stał się jego pacjentem. Ks. Jan Kaczkowski jest tytułowym bohaterem filmu "Johnny", który właśnie wszedł do kin. Na co chorował ten niezwykły duchowny?
1. Ksiądz Jan Kaczkowski chorował na glejaka
Ksiądz Jan Kaczkowski chorował na jeden z najbardziej agresywnych nowotworów mózgu. Kiedy miał zaledwie 34 lata, zdiagnozowano u niego glejaka wielopostaciowego. Zmarł cztery lata później.
Był doktorem nauk teologicznych, bioetykiem oraz jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego pw. św. Ojca Pio, w którym nieuleczalnie chorzy onkologicznie mogli umrzeć z godnością.
Mimo nieuleczalnej choroby, nie poddawał się. Po diagnozie, cały czas był aktywny, napisał trzy książki: „Nie ma szału, jest rak”, „Życie na pełnej petardzie” oraz „Grunt pod nogami”. Jego walka z chorobą nadal inspiruje. Niezwykły duchowny jest tytułowym bohaterem filmu "Johnny" Daniela Jaroszka, który można już oglądać w kinach.
2. Najpierw rak nerki, potem glejak
Glejak wielopostaciowy to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Rozwija się w półkulach mózgu – najczęściej w płacie skroniowym i płacie czołowym. Nie daje dobrych rokowań: najczęściej chorzy umierają w ciągu trzech miesięcy. Operacja i radioterapia mogą wydłużyć ten czas do roku. Tylko kilka procent chorych przeżywa dłużej.
Glejak nie był pierwszym nowotworem, który zdiagnozowano u ks. Kaczkowskiego. Wcześniej duchowny dowiedział się, że ma raka nerki. W tym przypadku rokowania były jednak dobre, a oszczędzająca operacja (lekarze usunęli tylko zmianę) przyniosła bardzo dobre efekty.
Niestety w 2012 roku ksiądz musiał się zmierzyć z kolejną wstrząsającą diagnozą. Zmarł po czterech latach walki z glejakiem.
3. Glejak wielopostaciowy - objawy
Glejak wielopostaciowy to najczęstszy typ glejaków i jeden z najbardziej niebezpiecznych: szybko rośnie i niszczy przylegające tkanki. Objawy zależą od stopnia złośliwości i mogą się gwałtownie nasilać. Co powinno zaniepokoić i skłonić do konsultacji ze specjalistą?
Najczęstszymi objawami glejaka wielopostaciowego są: bóle głowy, nudności i wymioty, zaburzenia pamięci, osłabienie, obrzęk mózgu, napady padaczkowe.
U chorych mogą się także pojawiać: niedowład, zaburzenia widzenia, słuchu i mowy, zaburzenia równowagi, uszkodzenia nerwów czaszkowych.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.