Pominięta tabletka antykoncepcyjna
Pominięta tabletka antykoncepcyjna jest wielkim problemem niektórych kobiet. Tempo życia sprawia, że czasem zapominamy o podstawowych rzeczach i zdarza się nam pominąć tabletkę, zwłaszcza w pierwszym tygodniu zażywania. Zanim zaczniemy panikować, zastanówmy się, ile czasu minęło od chwili, gdy powinnyśmy zażyć tabletkę. Od tego zależy, co możemy zrobić później.
1. Działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej
Doustna antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Dzięki bardzo wysokiej skuteczności (wskaźnik Pearla 0.2–1) i komfortowi stosowania, zyskała sobie ogromną rzeszę zwolenników. Działanie pigułki antykoncepcyjnej polega na hamowaniu owulacji, zmianach w błonie śluzowej macicy uniemożliwiających implantację oraz na zwolnieniu transportu jajowodowego.
Uważa się, że niechciana ciąża wynika z pominięcia tabletki antykoncepcyjnej. Stosowanie tej metody antykoncepcyjnej wymaga od kobiety dużej sumienności. Do skutecznego hamowania owulacji konieczne jest codzienne dostarczanie dawki hormonów.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy pominięcie tabletki antykoncepcyjnej może skutkować ciążą? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Jak stosować tabletki antykoncepcyjne Qlaira po pominięciu 20 pigułki? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Jakie jest ryzyko ciąży po pominięciu 6. tabletki antykoncepcyjnej? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
2. Zapomniana tabletka antykoncepcyjna
- 12 godzin spóźnienia
Jeśli pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej wynosi mniej niż 12 godzin, trzeba jak najszybciej połknąć pominiętą tabletkę.
- 12-24 godziny spóźnienia
Niepołknięta pigułka antykoncepcyjna po upływie 12 godzin wymaga dłuższego zastanowienia. Jeśli pominięcie tabletki zaszło w pierwszym tygodniu przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej, należy połknąć zapomnianą tabletkę, nawet gdy to oznacza połknięcie dwóch pigułek. Przez kolejny tydzień trzeba zrezygnować ze współżycia lub używać dodatkowego zabezpieczenia, np. zabezpieczenia mechanicznego. Nawet gdy pominięcie przytrafi się w 2 tygodniu, należy przyjąć tabletkę i dokończyć opakowanie. Zawsze po zapomnianej pigułce (mimo przyjęcia jej w późniejszym terminie) należy stosować dodatkowe zabezpieczenie oprócz tabletki antykoncepcyjnej. W 3 tygodniu – trzeba zażyć pigułkę, o której zapomnieliśmy i dokończyć opakowanie.
- Więcej niż 24 godziny spóźnienia
Trzeba skontaktować się z ginekologiem. Lekarz zdecyduje, co robić. Jeśli naprawdę nie pamięta się, ile czasu upłynęło, można przerwać branie tabletek antykoncepcyjnych i poczekać na pojawienie się okresu. Miesiączka powinna pojawić się w ciągu siedmiu dni - nie jest to normalna menstruacja, ale krwawienie wywołane odstawieniem hormonów w pigułkach. Pierwszego dnia okresu należy rozpocząć zażywanie nowego opakowania. Można współżyć dopiero po miesiączce. Warto wyznaczyć godzinę przyjmowania preparatu na wieczór i wyrobić sobie zwyczaj, by następnego dnia rano sprawdzać, czy tabletka na pewno była połknięta. Na opakowaniu rozpisane są dni tygodnia – sprawdzaj zawsze, czy łykasz pigułkę z odpowiedniego i aktualnego dnia! Jeśli rano zorientujesz się, że nie połknęłaś tabletki, możesz ją połknąć bez obaw o skuteczność antykoncepcyjną. Najważniejsze to wyrobić sobie zwyczaj łykania tabletki, tak aby był nieodłączną czynnością codzienną, podobnie jak mycie zębów.
Zobacz także:
- Właściwości antykoncepcji hormonalnej
- Antykoncepcja hormonalna u kobiet z cukrzycą
- Jak działają zastrzyki antykoncepcji hormonalnej?
- Mniej znane zalety tabletek antykoncepcyjnych
- 8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.