Popijała leki tym sokiem. Konsekwencje były tragiczne
Statyny to grupa leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Choć są bardzo skuteczne, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami oraz z niektórymi rodzajami żywności. Przekonała się o tym jedna z pacjentek, która po spożyciu pewnego soku trafiła do szpitala.
1. Statyny a żywność. Uwaga na te połączenia
W 2012 roku w czasopiśmie Clinical Geriatrics opisano przypadek starszej kobiety z wieloma chorobami, która została przyjęta do szpitala z powodu rabdomiolizy (rozpadu mięśni) i zapalenia wątroby.
Autorzy badań podejrzewają, że stan kobiety został wywołany interakcją między symwastatyną a sokiem żurawinowym. Przez dwa lata przyjmowania leków pacjentka funkcjonowała bez zarzutów, dopiero kiedy włączyła do swojej diety sok żurawinowy, jej stan zaczął się pogarszać.
W innym studium przypadku opisano podobne powikłania u mężczyzny leczonego atorwastatyną z powodu hiperlipidemii. 45-letni mężczyzna przyjmował 40 mg atorwastatyny dziennie przez trzy lata, zanim trafił do szpitala z rabdomiolizą i zapaleniem wątroby.
Okazało się, że mężczyzna po obejrzeniu programu telewizyjnego, w którym opowiadano o zaletach picia soku żurawinowego na cholesterol, zaczął go regularnie pić.
Naukowcy przyznają, że chociaż literatura na temat interakcji między żurawiną a statynami jest ograniczona, wiadomo, że sok z owoców hamuje enzymy oksydacyjne w jelicie cienkim. Ponadto niektóre badania sugerują, że żurawina może zmniejszać szybkość rozkładania leków przez wątrobę. W konsekwencji w organizmie zwiększa się ilość leku, który dostaje się do krążenia, stwarzając ryzyko potencjalnie toksycznych reakcji.
Podczas terapii lowastatyną, symwastatyną i atorwastatyną nie należy pić także soku grejpfrutowego. Składniki soku grejpfrutowego spowalniają metabolizm leku, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia stężenia leku we krwi. Bezwzględnie należy unikać także spożywania alkoholu.
2. Statyny wchodzą w interakcję z innymi lekami
Oto lista kilku grup leków, które mogą wpłynąć na działanie statyn:
fibryny, czyli leki zmniejszające poziom trójglicerydów we krwi,
- antybiotyki z grupy makrolidów, takie jak erytromycyna i klarytromycyna,
- leki przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol i itrakonazol,
- inhibitory proteazy HIV, takie jak rytonawir i sakwinawir,
- leki przeciwpsychotyczne,
- leki immunosupresyjne,
- leki antyarytmiczne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.