Popularny lek przeciwbólowy. Może poważnie zaszkodzić wątrobie, nerkom i sercu
Nowe badania wskazują, że regularne stosowanie paracetamolu przez osoby starsze może zwiększać ryzyko powikłań dotyczących żołądka, serca i nerek. Nadmierne dawki mogą skończyć się nawet przeszczepem wątroby.
1. Paracetamol może być groźny dla seniorów
Paracetamol to popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Lekarze wskazują, że jest bezpieczniejszy niż leki z grupy NLPZ, ale przy jego zażywaniu także należy zachować ostrożność.
Nowe badania opublikowane na łamach "Arthritis Care and Research" wskazują, że regularne stosowanie paracetamolu przez osoby starsze może zwiększać ryzyko powikłań żołądkowych, sercowych i nerkowych.
Częste stosowanie paracetamolu może być powiązane z wrzodami, niewydolnością serca, nadciśnieniem i przewlekłą chorobą nerek.
Prof. Weiya Zhang, który kierował badaniami, podkreśla, że paracetamol jest często zalecany jako pierwszy wybór w leczeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza u osób starszych. Tymczasem jego długotrwałe stosowanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Analiza danych zdrowotnych ponad 180 tys. osób w wieku 65 lat i starszych, które regularnie przyjmowały paracetamol, **wykazała zwiększone ryzyko krwawienia z wrzodów o 24 proc., krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego o 36 proc., niewydolności serca o 9 proc., nadciśnienia o 7 proc. i przewlekłej choroby nerek o 19 proc.
2. Może się skończyć przeszczepem wątroby
Przypomnijmy, że Najwyższa Izba Kontroli ostrzegała niedawno przed łatwą dostępnością leków OTC, w tym paracetamolu, zwracając uwagę na brak kontroli w sprzedaży poza aptekami. Alarmowała, że skutkiem jest rosnąca dramatycznie skala zatruć, widoczna szczególnie wśród dzieci i młodzieży. To właśnie w tej grupie aż o ponad 76 proc. wzrosła liczba zatruć lekami, w tym preparatami OTC.
Izabella Magnowska-Wiśniewska, hepatolog z Centrum Medycznego Damiana, w rozmowie z WP abcZdrowie ostrzegała, że jednorazowe przyjęcie dawki większej niż 6 g nawet przy zupełnie zdrowej wątrobie, prowadzi do jej uszkodzenia.
- Każda dawka większa niż 6 g, to ryzyko niewydolności, nawet wymagającej przeszczepienia narządu - wyjaśniała lekarka.
- Pracując na oddziale, widziałam kilkanaście przypadków uszkodzenia wątroby przez paracetamol, najczęściej był to skutek łączenia go z innymi lekami przeciwbólowymi czy alkoholem. Wówczas ta dawka jest znacznie mniejsza niż 6 g, ponieważ na wątrobę oddziałują dwa czynniki szkodliwe: etanol i substancja czynna, które wątroba musi zmetabolizować - zwracała uwagę hepatolog.
Dr n. med. Beata Poprawa, internista i kardiolog, wyjaśniła, że paracetamol może bezpośrednio podnosić ciśnienie, ale też, podobnie jak NLPZ-y, może prowadzić do niewydolności nerek, która zwiększa ryzyko nadciśnienia.
Na paracetamol musimy uważać szczególnie przy wyższych dawkach. Bezpieczna dawka to 500 mg, którą możemy przyjmować cztery razy dziennie.
- Tymczasem są osoby, które zażywają przewlekle 4 g dziennie lub nawet więcej. Z mojej praktyki wynika, że takich pacjentów jest naprawdę sporo - zwracał uwagę lekarka w rozmowie z WP abcZdrowie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl]
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.