Trwa ładowanie...

Popularny lek przeciwbólowy może uszkodzić wątrobę. Sygnał ostrzegawczy pojawia się podczas jedzenia

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 03.06.2022 13:36
Przedawkowanie paracetamolu powoduje uszkodzenie wątroby
Przedawkowanie paracetamolu powoduje uszkodzenie wątroby (Getty Images)

Popularny i uważany za jeden z bezpieczniejszych leków przeciwbólowych może wywołać poważne skutki uboczne. Ich symptomy są niepozorne, ale powinny zaniepokoić. To na przykład utrata apetytu, który sugeruje, że dawka leku jest już za duża.

spis treści

1. Paracetamol jest bezpieczny, ale nie w nadmiarze

Paracetamol jest powszechnie stosowanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym stosowanym na całym świecie, sprzedawanym bez recepty.

Paracetamol przyjmowany w nadmiarze może wywołać poważne skutki uboczne
Paracetamol przyjmowany w nadmiarze może wywołać poważne skutki uboczne (Getty Images)
Zobacz film: "Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie na dzieci?"

Jest uważany za lek bezpieczny. Można go stosować u kobiet już po 4. miesiącu ciąży oraz u matek karmiących piersią. Podaje się go także noworodkom i niemowlętom w sytuacjach koniecznych.

Nie należy jednak przekraczać zalecanej dobowej dawki.

Zwiększenie dawki nie przyniesie lepszych rezultatów, a może skutkować zatruciem i ciężkim uszkodzeniem wątroby. Nie należy więc przekraczać maksymalnej dawki jednorazowej, czyli 500-1000 mg (dwie tabletki po 500 mg) oraz dobowej, czyli sześć tabletek po 500 mg. Ważne jest też zachowanie przerwy (co najmniej cztery-sześć godzin) między kolejnymi dawkami leku.

Maksymalna dawka dobowa w leczeniu doraźnym wynosi 4 g, w długotrwałym 2,6 g. Dawkę powtórną powinno się przyjmować tylko, gdy ból lub gorączka nie ustąpiły. W przypadku stosowania ośmiu tabletek dziennie, może dojść do uszkodzenia wątroby. Ostre zatrucie organizmu może też spowodować jednorazowe przyjęcie sześciu gram, czyli 12 tabletek.

2. Skutki uboczne przedawkowania paracetamolu

Mimo że paracetamol rzadko wywołuje skutki uboczne, przyjmowany w nadmiarze może być szkodliwy. Jeden z efektów ubocznych może pojawić się podczas jedzenia. Portal drugs.com zwraca uwagę, że jednym z sygnałów ostrzegawczych jest utrata apetytu. Jeśli się pojawi, najlepiej od razu odstawić lek.

Portal wyjaśnia, że niechęci do jedzenia może towarzyszyć gorączka, nudności i ból brzucha.

Efektm ubocznym może być także żółtaczka, która świadczy już o zatruciu lekiem. Ostrą niewydolność wątroby można poznać m.in. po żółtym kolorze skóry i białek oczu, a także ciemnym kolorze moczu oraz odbarwieniem stolca.

W takich przypadkach najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem.

Według British Liver Trust, brytyjskiej organziacji zajmującej się m.in. chorobami wątroby, paracetamol jest toksyczny dla wątroby, ale tylko w dużych ilościach. Jeśli stosujemy lek zgodnie z zaleceniami w ulotce, nie ma powodów do obaw.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze