Porażenie prądem w ciąży
Porażenie prądem w ciąży może mieć różny wpływ na płód i matkę. Porażenia prądem powodują rocznie ok. 1000 zgonów. Wpływ prądu na dziecko zależny jest przede wszystkim od napięcia prądu. Niekiedy dziecko rodzi się całkowicie zdrowe, innym razem dochodzi do poronienialub obumarcia płodu. Każdy przypadek porażenia prądem u kobiety ciężarnej wymaga wykonania odpowiednich badań i monitorowania stanu zarówno matki, jak i płodu.
1. Wpływ porażenia prądem na płód
Porażenie prądem kobiety w ciąży może wpływać różnie na płód. Kliniczne objawy porażenia prądem mogą być odczuwane przez matkę jako przemijające nieprzyjemne wrażenia i nie mające zupełnie wpływu na dziecko lub porażenie może doprowadzić do śmierci płodu bezpośrednio po porażeniu lub kilka dni po nim. Śmierć dziecka oraz śmierć matki najczęściej spowodowane są zatrzymaniem akcji serca. Najgroźniejsze jest porażenie prądem w I trymestrze ciąży. Może być to przyczyną poronienia ciąży. W II i III trymestrze ciąży może dojść do obumarcia płodu. Obumarcie płodu może nastąpić po kilku dniach od porażenia lub nawet po kilku-kilkunastu tygodniach. Wtedy też wykrywany jest brak poruszania się płodu w badaniu ultrasonograficznym (USG). W razie wykrycia śmierci płodu ciążę należy zakończyć. Niekiedy przy porażeniu prądem ciąża zostaje utrzymana i dzieci rodzą się w terminie, jednak najczęściej umierają kilka dni po porodzie w wyniku obszernego poparzenia ciała. Należy pamiętać, że nie zawsze dochodzi do obumarcia płodu lub śmierci noworodków. Znane są przypadki, gdy kobieta rodzi całkowicie zdrowe dzieci.
2. Dlaczego dochodzi do śmierci płodu po porażeniu prądem?
Zgon dziecka lub też nie, najprawdopodobniej zależy od napięcia prądu działającego oraz od całkowitego czasu jego działania na ciężarną. Im mniejsze napięcie prądu i krótszy czas działania, tym mniejszy niekorzystny wpływ prądu zarówno na matkę, jak i dziecko. Istotna jest także droga przepływu prądu. Gdy kobieta odczuwa przepływ prądu w ręce, a następnie w kończynie dolnej i stopie to prąd przeszedł przez macicę i istnieje duże prawdopodobieństwo obumierania płodu. Przepływający prąd powoduje silny skurcz macicy. Płyn owodniowy przewodzi przepływający prąd do dziecka, w wyniku czego może dojść do poronienia, oparzeniapłodu, a nawet śmierci. W przypadku, gdy prąd nie dociera do macicy, ryzyko uszkodzenia płodu jest dużo mniejsze. Do innych czynników ryzyka śmierci płodu zalicza się masa ciała kobiety, obecność wody w pobliżu zdarzenia. Gdy kobieta traci przytomność w wyniku porażenia, może dojść do urazu macicy, co należy także uwzględnić.
3. Badania matki i płodu po porażeniu prądem
Każdy przypadek porażenia prądem u kobiet w ciąży należy jednak cały czas monitorować, aż do zakończenia ciąży, a także obserwować urodzonego noworodka. W przypadku porażenia przed 20 tygodniem trwania ciąży monitorowanie matki i płodu jest konieczne. Gdy doszło do porażenia w drugiej połowie ciąży, wykonuje się badanie EKG płodu, a także badanie EKG matki. Wykonywane jest także badanie położnicze, pomiar tętna u płodu oraz badania macicy do 24 godzin od wypadku, szczególnie gdy u matki współistnieją choroby układu krążenia lub doszło do utraty przytomności. Jeżeli dziecko urodzi się, musi zostać na obserwacji w szpitalu przez pewien czas ustalony przez lekarza.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.