Porażenie prądem w ciąży

Porażenie prądem w ciąży może mieć różny wpływ na płód i matkę. Porażenia prądem powodują rocznie ok. 1000 zgonów. Wpływ prądu na dziecko zależny jest przede wszystkim od napięcia prądu. Niekiedy dziecko rodzi się całkowicie zdrowe, innym razem dochodzi do poronienialub obumarcia płodu. Każdy przypadek porażenia prądem u kobiety ciężarnej wymaga wykonania odpowiednich badań i monitorowania stanu zarówno matki, jak i płodu.

Wpływ porażenia prądem na płód

Porażenie prądem kobiety w ciąży może wpływać różnie na płód. Kliniczne objawy porażenia prądem mogą być odczuwane przez matkę jako przemijające nieprzyjemne wrażenia i nie mające zupełnie wpływu na dziecko lub porażenie może doprowadzić do śmierci płodu bezpośrednio po porażeniu lub kilka dni po nim. Śmierć dziecka oraz śmierć matki najczęściej spowodowane są zatrzymaniem akcji serca. Najgroźniejsze jest porażenie prądem w I trymestrze ciąży. Może być to przyczyną poronienia ciąży. W II i III trymestrze ciąży może dojść do obumarcia płodu. Obumarcie płodu może nastąpić po kilku dniach od porażenia lub nawet po kilku-kilkunastu tygodniach. Wtedy też wykrywany jest brak poruszania się płodu w badaniu ultrasonograficznym (USG). W razie wykrycia śmierci płodu ciążę należy zakończyć. Niekiedy przy porażeniu prądem ciąża zostaje utrzymana i dzieci rodzą się w terminie, jednak najczęściej umierają kilka dni po porodzie w wyniku obszernego poparzenia ciała. Należy pamiętać, że nie zawsze dochodzi do obumarcia płodu lub śmierci noworodków. Znane są przypadki, gdy kobieta rodzi całkowicie zdrowe dzieci.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Dlaczego dochodzi do śmierci płodu po porażeniu prądem?

Zgon dziecka lub też nie, najprawdopodobniej zależy od napięcia prądu działającego oraz od całkowitego czasu jego działania na ciężarną. Im mniejsze napięcie prądu i krótszy czas działania, tym mniejszy niekorzystny wpływ prądu zarówno na matkę, jak i dziecko. Istotna jest także droga przepływu prądu. Gdy kobieta odczuwa przepływ prądu w ręce, a następnie w kończynie dolnej i stopie to prąd przeszedł przez macicę i istnieje duże prawdopodobieństwo obumierania płodu. Przepływający prąd powoduje silny skurcz macicy. Płyn owodniowy przewodzi przepływający prąd do dziecka, w wyniku czego może dojść do poronienia, oparzeniapłodu, a nawet śmierci. W przypadku, gdy prąd nie dociera do macicy, ryzyko uszkodzenia płodu jest dużo mniejsze. Do innych czynników ryzyka śmierci płodu zalicza się masa ciała kobiety, obecność wody w pobliżu zdarzenia. Gdy kobieta traci przytomność w wyniku porażenia, może dojść do urazu macicy, co należy także uwzględnić.

Badania matki i płodu po porażeniu prądem

Każdy przypadek porażenia prądem u kobiet w ciąży należy jednak cały czas monitorować, aż do zakończenia ciąży, a także obserwować urodzonego noworodka. W przypadku porażenia przed 20 tygodniem trwania ciąży monitorowanie matki i płodu jest konieczne. Gdy doszło do porażenia w drugiej połowie ciąży, wykonuje się badanie EKG płodu, a także badanie EKG matki. Wykonywane jest także badanie położnicze, pomiar tętna u płodu oraz badania macicy do 24 godzin od wypadku, szczególnie gdy u matki współistnieją choroby układu krążenia lub doszło do utraty przytomności. Jeżeli dziecko urodzi się, musi zostać na obserwacji w szpitalu przez pewien czas ustalony przez lekarza.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Hrozek O. J., Intrauterine death of the fetus in a mother shocked by electric current, Zentralbl Gynakol 1963, 85 s.203-4.
  • Fish R., Electric shock. Part I: physics and pathophysiology,The Journal of Emergency Medicine, 1993, 11 s.309-12

Porażenie prądem

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Porażenie prądem
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Porażenie prądem
Porażenie prądem

Porażenie prądem stałym

Pierwsza pomoc - porażenie prądem następuje głównie w wyniku porażenia przez piorun lub poprzez różnego rodzaju urządzenia, w których przewodach (...) płynie prąd stały. Porażenie...

Porażenie prądem

Pierwsza pomoc - porażenie prądem (WIDEO)

Pierwsza pomoc - porażenie prądem (WIDEO) Odtwórz wideo

Porażenie prądem jest przyczyną utraty przytomności i bezdechu; to niebezpieczny uraz, który w wielu przypadkach jest przyczyną zgonu. Do porażenia (...) zagrożenia życia, należy niezwłocznie udzielić...

Pierwsza pomoc

Porażenie prądem

Porażenie prądem

Porażenie prądem elektrycznym może wywołać wstrząs z utratą przytomności i bezdechem. Porażony prądem elektrycznym pada nagle nieprzytomny, kurcząc (...) rany oparzeniowe. Gdy dojdzie...

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej w leczeniu raka wątroby

Ultrasonograf

Ultrasonograf

Urządzenie służące do monitorowania ablacji prądem.

Czy w ciąży mogę...?

Antydepresanty w ciąży

Antydepresanty w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży, chorujących na depresję i zażywających leki antydepresyjne, może dojść do wzrostu ciśnienia, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży.

Seks w ciąży - libido ciężarnej, pozycje, przeciwwskazania

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? (WIDEO)

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? (WIDEO) Odtwórz wideo

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? Wiele par zastanawia się, czy w czasie trwania ciąży można bezpiecznie uprawiać seks. Współżycie w ciąży (...) w większości przypadków nie jest zakazane, a wiele...

Czy w ciąży mogę...?

Dotykanie brzucha

Dotykanie brzucha

Dotykanie i głaskanie brzucha w czasie ciąży jest zabronione jedynie w przypadku ciąży zagrożonej, ponieważ może wywołać to skurcze i przedwczesny poród.