Trwa ładowanie...

Poród domowy - zalety, zagrożenia, przygotowanie do porodu w domu

Poród domowy
Poród domowy (Shutterstock)

Poród domowy był niemal powszechny w czasach powojennych. Dziś poród w domu budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów. Niektórzy oceniają tę drogę rozwiązania jako nieodpowiedzialną i niepotrzebnie narażającą życie matki i dziecka. Większość osób uznaje, że poród w szpitalu jest najlepszy i mniej ryzykowny od domowego. Wskazaniem do niego jest na przykład zagrożenie ciąży czy poród przedwczesny. Obecnie kobieta może sama wybrać szpital, w którym będzie chciała rodzić, a nawet zawrzeć umowę z wybraną położną. Pomimo to, nadal kobiety decydują się na poród domowy, gdyż przyjazne i znane im otoczenie działa kojąco i zmniejsza strach przed porodem.

spis treści

1. Rodzinny poród domowy

Czasem niektóre przyszłe mamy wolą rodzić w domu, ponieważ obawiają się szpitala, medykalizacji porodu i nie mają zaufania do personelu. Tym nie powinno się kierować przy podejmowaniu decyzji o rodzaju porodu. Kobiety rodzące w domowych warunkach najczęściej podkreślają, że podczas porodu czuły się najważniejsze i to one decydowały o przebiegu akcji porodowej, położna zaś była jedynie fachowym wsparciem.

Poza tym, poród w domu to wydarzenie rodzinne. Rodząca może korzystać ze wsparcia bliskich, a noworodek pozostaje w stałym kontakcie z matką i innymi członkami rodziny. Kobieta, rodząc w domu, czuje się bardziej komfortowo, jest w swoim środowisku, nie musi zapoznawać się z nowym otoczeniem sali porodowej i jest mniej zestresowana. Taki poród chwalą sobie osoby, które towarzyszą przyszłej mamie, mogą całą uwagę skupić na niej.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"
Rodzenie w domu
Rodzenie w domu

Dziś coraz więcej kobiet podejmuje dezycję o porodzie w domu, ponieważ jest to miejsce, w którym czują

zobacz galerię

1.1. Zalety porodu w domu

Zrozumiałym jest, że współczesna kobieta szuka sposobu, który umożliwi jej bardziej ludzki sposób przeżycia tych najważniejszych chwil w życiu rodziny. Z takiej potrzeby zrodził się pomysł porodu rodzinnego, w którym mąż wspiera rodzącą żonę, a następnie porodu w domu – tak jak to się odbywało jeszcze dwa pokolenia temu. Zwolennicy rozwiązania w takich warunkach podkreślają pozytywny wpływ domowej atmosfery na rodzącą, poprzez jej rozluźnienie i bardziej intuicyjne, a więc i naturalne zachowania w czasie porodu. Jako zaletę rodzenia w domu wymieniają też zmniejszenie szoku porodowego, jakiemu ulega maleństwo po przyjściu na świat, gdzie zamiast lamp i hałasów sali porodowej znajduje czułe objęcia rodziców i ciepłą maminą pierś. Gdzie nie jest zabierane po krótkim przywitaniu z matką w celu odśluzowania, zbadania, zmierzenia, zważenia...

1.2. Zagrożenia porodu w domu

Jednak nawet jeśli u ciężarnej nie występuje żadna patologia ciąży, w każdej chwili podczas porodu, tak w szpitalu, jak w domu, mogą pojawić się wskazania do zabiegowego ukończenia ciąży lub/i resuscytacji noworodka. Może to być sytuacja nagląca, jak np.:

  • spadek tętna płodu wskazujący na jego niedotlenienie i poważne zagrożenie życia,
  • krwotok,
  • wypadnięcie pępowiny,
  • problemy z oddychaniem u noworodka,
  • brak postępu porodu (najczęstsza przyczyna potrzeby transportu do szpitala w porodach domowych),
  • silny ból, który wymaga znieczulenia przez anestezjologa.

Dlatego w pogotowiu pod domem musi czekać samochód, a droga do najbliższego oddziału położniczego nie powinna być dłuższa niż 30 minut. Ale nawet jeśli zachowane zostaną wszelkie zasady bezpieczeństwa, interwencja lekarska (np. cięcie cesarskie ze wskazań nagłych) raczej nie będzie mogła zostać podjęta tak szybko, jakby to nastąpiło w szpitalu. Dlatego każda ciężarna kobieta rozważająca poród w domu staje przed trudnym wyborem. Bardzo ważne są akceptacja i chęć pomocy ze strony męża, który w tej sytuacji bierze na siebie odpowiedzialność sprawnego i szybkiego działania w razie kłopotów.

Z punktu widzenia możliwości wystąpienia powikłań, które zdarzają się nawet w trakcie porodu przebiegającego początkowo zupełnie naturalnie, decyzja o rodzeniu w domu wydaje się dość karkołomna. Mimo to wiele kobiet, mając do dyspozycji położną, której ufają, decyduje się na takie rozwiązanie i jak często potem relacjonują, dzień narodzin dziecka wspominają z nostalgią i wielką radością.

2. Przygotowanie do porodu domowego

Nie każda kobieta może pozwolić sobie na rodzenie w domu. Po pierwsze, przyszła mama musi chcieć takiego rozwiązania i być gotowa do podjęcia odpowiedzialności, jaka wynika z rodzenia w domowych warunkach. Poza tym, z taką decyzją powinny czuć się komfortowo osoby, jak położna, mąż i inni, którzy będą towarzyszyć kobiecie. Po drugie, narodzenie dziecka w domu może planować tylko ta kobieta, której ciąża przebiegała prawidłowo i u której nie pojawiły się obawy wskazujące na podwyższone ryzyko zaburzeń w przebiegu porodu. Ostateczną decyzję podejmuje położna, która przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia, obecnej ciąży i poprzednich porodów. Czasem położne proszą, aby kobieta poradziła się swojego lekarza prowadzącego ciążę, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań do porodu domowego.

Etapy przygotowania do porodu w domu:

  • szkoła rodzenia – kobieta rodząca w domu powinna dobrze poznać fizjologię rodzenia, umieć rozpoznać skurcze porodowe itd.;
  • dobry stan zdrowia – kobieta zamierzająca rodzić w domu powinna, jak inne kobiety w ciąży, regularnie przystępować do badań kontrolnych, które potwierdzają jej stan zdrowia oraz prawidłowy rozwój dziecka;
  • rozmowa z położną – kobieta musi mieć dobry kontakt z położną, która będzie odbierała poród, należy dokładnie omówić z nią wszystkie kwestie związane z przebiegiem porodu domowego oraz ustalić listę potrzebnych rzeczy, na której między innymi powinna się znaleźć maść do oczu dla noworodków.

Poród w domowych warunkach nie powinien być w żaden sposób wywoływany. Rodząc w domu, podobnie jak w szpitalu, nie można przewidzieć, jak będzie przebiegał poród. Zasadą jest niezaburzanie naturalnego procesu i ograniczenie interwencji ze strony położnej. Kobieta rodząca w domu czeka, aż poród naturalny sam się zacznie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Poród rodzinny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze