Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Poród na stojąco - jak przebiega poród w pozycji stojącej?

Poród na stojąco
Poród na stojąco (Shutterstock)

Poród na stojąco ma wiele zalet. Pozycja stojąca sprawia, że szyjka macicy rozwiera się szybciej, dziecko jest lepiej dotlenione, a matka mniej cierpi z powodu bólów porodowych. Jesteśmy przyzwyczajone do porodów „na leżąco” i zapominamy, że można rodzić także w inny sposób. Niektóre panie wybierają poród w wodzie, inne wolą wydawać dziecko na świat w pozycji stojącej, można też kucać czy klęczeć. Każda z tych metod ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

spis treści

1. Jak przebiega poród na stojąco?

Kobieta staje twarzą do osoby, która jej towarzyszy, najczęściej jest to jej partner. Obejmuje go ramionami w taki sposób, by znaleźć podparcie dla pleców. Osoba towarzysząca powinna stać wygodnie i stabilnie, może na przykład oprzeć się o ścianę. Nogi rodzącej są wyprostowane lub lekko ugięte, a ręce rozluźnione.

Poszczególne pozycje porodowe mają swoje wady i zalety. Panie, które decydują się na poród na stojąco, mogą się spodziewać:

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"
  • szybszego rozwierania się szyjki macicy – dzieje się tak dzięki uciskowi, jaki wywiera główka dziecka na szyjkę macicy. Przy pozycji leżącej jest on minimalny i dlatego cały proces trwa o wiele dłużej;
  • zwiększenia regularności i efektywności skurczów macicy, a jednocześnie zmniejszenia ich bolesności;
  • lepszego dotlenienia dziecka – poród na stojąco sprawia, że łożysko jest lepiej ukrwione, a co za tym idzie, maluszek dostaje więcej tlenu;
  • swobodnego oddechu, który redukuje ból – rodząc w pozycji stojącej, kobieta może swobodnie wziąć głęboki oddech, a także dostosować jego rytm do skurczów;
  • zmniejszenia lęku i napięcia – podczas porodu na stojąco zmniejsza się wydzielanie adrenaliny, a zwiększa oksytocyny. Dzięki temu akcja porodowa przebiega szybciej i sprawniej;
  • łatwiejszego parcia – kanał rodny jest skierowany w dół, dzięki czemu kobiecie pomaga grawitacja, co znacznie ułatwia parcie;
  • mniejszego prawdopodobieństwa pęknięcia krocza – poród na stojąco sprawia, że tkanki wokół krocza rozciągają się równomiernie.

Niewątpliwą zaletą porodu w pozycji stojącej jest stały, bardzo bliski kontakt z partnerem. Dzięki temu może on nie tylko podtrzymywać kobietę na duchu, dając poczucie bezpieczeństwa, ale także przytulić rodzącą, pozwalając odpocząć jej plecom.

2. Wybór pozycji porodowej

Bardzo często podczas pierwszej fazy porodu zachęca się kobiety do aktywności. Niestety, druga faza porodu odbywa się najczęściej w pozycji leżącej. Panie powinny więc dowiedzieć się, czy w szpitalu, w którym ich dziecko ma przyjść na świat, proponuje się alternatywne pozycje porodowe. Trzeba pamiętać, że poród może się także odbywać na kuckach, na klęcząco czy na stołku porodowym. Coraz bardziej popularny jest też poród w wodzie. Niektóre kobiety decydują się nawet na poród domowy.

Poród na stojąco ma wiele zalet. Przede wszystkim siła grawitacji pomaga dziecku w przejściu przez kanał rodny, a pęknięcie krocza i rana w okolicach intymnych po porodzie są znacznie mniejsze niż w przypadku porodu tradycyjnego. W Polsce na oddziałach położniczych kobiety do porodu najczęściej umieszcza się na specjalnym fotelu, podobnym do fotelu ginekologicznego. Kanał rodny skierowany jest wówczas pod górę, co sprawia noworodkowi trudność w wyjściu na świat. Poród na stojąco natomiast jest zgodny z anatomiczną budową kobiety i z fizjologią porodu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Poród w wodzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze