Trwa ładowanie...

Pospolita jak rak, śmiertelna jak zawał. Objaw zauważysz na skórze

 Katarzyna Kurek
28.11.2023 10:50
Niepokojące wyniki badań na temat sepsy
Niepokojące wyniki badań na temat sepsy (Getty Images)

Zespół badawczy ze Szwecji odkrył, że sepsa była przyczyną ponad 4 proc. wszystkich przyjęć do szpitali w kraju. Co więcej, aż 20 procent pacjentów z posocznicą zmarło w ciągu trzech miesięcy. European Sepsis Alliance zleciło teraz zbadać, jak wygląda sytuacja w pozostałej części Europy.

spis treści

1. Powszechna jak rak, śmiertelna jak zawał

Sepsa, mimo ogromnych postępów współczesnej medycyny, wciąż stanowi istotny problem kliniczny. Zespół badawczy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji odkrył, że występuje ona u pacjentów szpitalnych znacznie częściej, niż sądzono.

Wstępne badania w południowej Szwecji (Skåne) przeprowadzone zostały już w 2016 r. Wykazały wówczas, że częstość występowania sepsy to 750 na 100 000 dorosłych. Aktualne badania przeprowadzone w tym samym regionie dowodzą, że sepsa była przyczyną aż 4 proc. hospitalizacji, a 20 proc. pacjentów z sepsą zmarło w ciągu trzech miesięcy.

Zobacz film: "To już prawdziwa plaga chorób. "Dzieci leżą na korytarzach""

- Sepsa jest tak powszechna jak rak i ma podobne negatywne, długoterminowe skutki. Jest równie śmiertelna jak ostry zawał mięśnia sercowego. Wśród osób, które przeżyły sepsę, trzy czwarte doświadczyło równocześnie długotrwałych powikłań, takich jak zawały serca, problemy z nerkami i zaburzenia poznawcze - podsumował badacz Adam Linder z Uniwersytetu w Lund.

Współautorka badania, Lisa Mellhammar zwraca uwagę także na fakt, jak trudno jest znaleźć sposób, by określić dokładną liczbę przypadków sepsy: - Lekarze klasyfikują pacjentów za pomocą kodów diagnostycznych. Ponieważ posocznica jest diagnozą wtórną, wynikającą z infekcji, jest znacznie niedodiagnozowana, gdyż kod diagnostyczny często narzuca choroba pierwotna".

Autorzy szwedzkiego badania są zdania, że sepsę należy postrzegać jako epidemię. Zwracają uwagę także na to, jak ważne jest zwiększanie świadomości na jej temat.

European Sepsis Alliance zleciło naukowcom ocenić powszechność występowania sepsy w pozostałych częściach Europy. Już teraz lekarze oceniają, że nic nie wskazuje na to, że liczba przypadków posocznicy w innych państwach Europy będzie niższa niż w Szwecji.

2. Jak objawia się sepsa?

Posocznica jest stanem wtórnym i może być konsekwencją prawie każdej infekcji. Choć większość jej przypadków jest spowodowana infekcjami bakteryjnymi, to jednak do jej rozwoju może też dojść na podłożu wirusowym.

Objawy sepsy mogą być zróżnicowane, a w początkowej fazie mało charakterystyczne. Jednak szczególną uwagę powinny zwrócić:

  • wysypka nieznikająca pod naciskiem,
  • pogorszenie kontaktu z otoczeniem, dezorientacja, niewyraźna mowa,
  • szybkie tętno lub słaby puls,
  • dreszcze, uczucie zimna,
  • gorączka, spocona skóra,
  • blada, niebiesko-szara skóra,
  • duszność,
  • silny ból i bardzo złe samopoczucie,
  • nadmierna senność, nietypowy płacz, głośny lub szybki oddech (u niemowląt).

Jeżeli zauważysze te objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze