Powiększona tarczyca - objawy, rodzaje, wielkość
Powiększona tarczyca jest określana jako wole tarczycowe. Oznacza powiększenie objętości gruczołu tarczowego (tarczycy) przekraczającą normalną wielkość. Norma jest uzależniona od płci. Dla kobiet wynosi powyżej 20 cm2, dla mężczyzn zaś powyżej 25 cm2. Powiększona tarczyca jest diagnozowana podczas badania USG.
1. Objawy powiększonej tarczycy
Powiększona tarczyca jest dość widoczna, jak też wyczuwalna poprzez dotyk. Dana osoba może odczuwać dyskomfort w okolicach szyi. Mogą też wystąpić bóle i dolegliwości. Niekiedy przy powiększonej tarczycy pojawia się obrzęk. Jest on skutkiem krwawienia lub torbieli tarczycy. Po stwierdzeniu takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza celem potwierdzenia diagnozy.
Osoba z wolem ma powiększony obwód szyi. Odczuwa też ucisk w tchawicy co powoduje dodatkowo duszności i trudności z oddychaniem. Powiększona tarczyca skutkuje ochrypłym głosem u pacjenta, dlatego że występuje nacisk na nerw krtaniowy.
Niestety zdarza się też tak, że u niektórych osób nie występują opisane wyżej objawy powiększonej tarczycy. Dzieje się tak, wtedy gdy działanie gruczołu tarczowego jest prawidłowe. Wykrycie zaburzeń tarczycy, w tym powiększonej tarczycy, jest w takim wypadku możliwe tylko w przypadku, gdy lekarz wykonuje badanie z całkiem innej przyczyny.
2. Umiejscowienie tarczycy
Powiększona tarczyca może wystąpić w różnych jej częściach. Za pomocą tzw. scyntygrafii, można ocenić morfologię tarczycy. Określa się także jej stopień zróżnicowania tkanki w guzkach za pomocą izotopu promieniotwórczego. To badanie dotyczy wola zamostkowego, czyli umiejscowionego poniżej górnego brzegu mostka. Natomiast wole śródpiersiowe występuje w łuku aorty.
3. Wole nietoksyczne
Powiększona tarczyca ma kilka postaci. Te, które zależą od czynności hormonalnej tarczycy dzielą się na trzy rodzaje. Gdy praca tarczycy jest zaburzona poprzez wydzielanie zbyt małej ilości hormonów, wtedy mówimy o wolu niedoczynnym. O toksycznym możemy mówić w odwrotnej sytuacji, czyli kiedy hormonów jest bardzo dużo. Natomiast wole nietoksyczne, inaczej obojętne ma miejsce, gdy poziom hormonów jest w normie.
Powiększona tarczyca może też mieć różną budowę. W przypadku, kiedy miąższ tarczycy nie ma guzków mówimy o wolu miąższowym. Jednak gdy w budowie tarczycy można zauważyć lub wyczuć nawet jeden guzek, wtedy wole określa się jako guzkowe.
To musisz wiedzieć
4. Wielkość tarczycy
Powiększona tarczyca jest różnicowana ze względu na swoją budowę i określa się ją w stopniach. I stopień występuje wtedy, gdy tarczyca jest widoczna tylko jeśli odchyli się głowę ku tyłowi. Natomiast II stopień występuje, gdy jest niewidoczna, jednak wyczuwalna przy dotyku.
Ostatni III stopień, to bardzo duża i widoczna tarczyca. Jeśli podczas badania lub dotykania wole drży, a także można wyczuć jego przepływ naczyniowy, wtedy określa się je jako naczyniowe. Powiększona tarczyca częściej występuje u osób żyjących w krajach rozwijających się na terenach o niskim poziomie jodu w pożywieniu. Takie wole nazywa się endemicznym.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.