Trwa ładowanie...

Powikłania choroby Hashimoto – trwała niedoczynność tarczycy, zaburzenia kardiologiczne, nowotwory

Avatar placeholder
30.03.2021 21:02
Powikłania choroby Hashimoto – trwała niedoczynność tarczycy, zaburzenia kardiologiczne, nowotwory
Powikłania choroby Hashimoto – trwała niedoczynność tarczycy, zaburzenia kardiologiczne, nowotwory

Choroba Hashimoto jest najczęściej występującą formą zapalenia gruczołu tarczowego. Mimo, że nie istnieje leczenie przyczynowe, dość łatwo jest opanować przebieg choroby za pomocą substytucji, czyli zewnętrznego uzupełniania hormonów, które fizjologicznie powinna produkować zdrowa tarczyca. Niestety zarówno nierozpoznana, jak i niekontrolowana choroba Hashimoto może wiązać się z wystąpieniem bardzo poważnych powikłań.

spis treści

1. Trwała niedoczynność tarczycy

Chorobę Hashimoto cechuje przewlekły przebieg z okresami zaostrzeń i remisji. Ze względu na skomplikowany mechanizm chorób autoimmunologicznych, lekarzom wciąż nie udało się ustalić możliwego leczenia przyczynowego.

Leczenie ogranicza się jedynie do uzupełniania hormonów tarczycowych, tak by zapobiec objawom i powikłaniom niedoczynności tarczycy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Niestety przez cały czas dochodzi do mniejszej lub większej produkcji przeciwciał uszkadzających miąższ gruczołu. To z kolei prowadzi do trwałej niedoczynności tarczycy, a chory będzie musiał przyjmować tabletki zawierające tyroksynę do końca życia.

2. Zaburzenia kardiologiczne

Powikłania kardiologiczne dotyczą zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Niestety w przebiegu choroby Hashimoto mogą wystąpić oba te stany.

Niedoczynność tarczycy jest istotą choroby Hashimoto, skutkiem niszczenia komórek przez przeciwciała produkowane przez własny organizm. Z nadczynnością natomiast wiąże się stan tzw. hashitoksykozy, czyli sytuacji gdy nagłe wyprodukowanie dużej ilości przeciwciał, prowadzi do uszkodzenia wielu komórek tarczycy i uwolnienia z nich dużej dawki hormonów.

Nowotwory tarczycy są jednym z najpoważniejszych powikłań choroby Hashimoto
Nowotwory tarczycy są jednym z najpoważniejszych powikłań choroby Hashimoto (123RF)

W przypadku niedoczynności tarczycy dochodzi głównie do zwolnienia rytmu serca, prowadzącego w bardzo zaawansowanych przypadkach do niedokrwienia i niedotlenienia narządów. Nadczynność tarczycy z kolei prowadzi do przyspieszenia i zaburzeń rytmu serca. Najczęstszym z nich jest migotanie przedsionków. W takiej sytuacji, w przypadku niepodjęcia odpowiedniego leczenia, może dojść do powstania skrzepu w sercu i jego przedostania się do układu naczyń tętniczych. Prowadzi to do zatkania cieńszych naczyń i zawału serca, udaru mózgu czy ostrego niedokrwienia kończyny .

3. Powstawanie nowotworów

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W powstawaniu chłoniaka złośliwego tarczycy, największe znaczenie ma właśnie przewlekły stan zapalny, który może transformować w zmianę nowotworową. Trzeba zaznaczyć, że sytuacja ta jest niezwykle rzadka, ale w przypadku nagłego powiększania się tarczycy w postaci wola, należy niezwłocznie wykonać biopsję cienkoigłową.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w przebiegu choroby Hashimoto, również zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do nagłego powiększenia gruczołu i nie jest to żadna zmiana nowotworowa.

Badania wykazują, że w populacji chorych na chorobę Hashimoto, częściej występuje także rak brodawkowaty tarczycy, najczęstszy z nowotworów tarczycy. W tym jednak przypadku, istnienie stanu zapalnego jest korzystne rokowniczo. Ogranicza on wzrost i różnicowanie nowotworu, co z kolei wpływa na zwiększenie przeżywalności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze