Trwa ładowanie...

Powikłania jelitowe po COVID-19. Mogą mieć związek z przewlekłym stresem

Jedym z powikłań obserwowanych u pacjentów po COVID jest zespół jelita nadwrażliwego
Jedym z powikłań obserwowanych u pacjentów po COVID jest zespół jelita nadwrażliwego (Getty Image)

Badania wskazują, że u 53 proc. pacjentów z COVID-19 rozwija się co najmniej jeden objaw żołądkowo-jelitowy w trakcie choroby. U wielu osób dolegliwości pojawiają się dopiero po przejściu choroby. Lekarze ostrzegają, że w przypadku zakażeń wywołanych wariantem Delta skala tych powikłań może być dużo większa.

spis treści

1. "Wrotami zakażenia może być także przewód pokarmowy"

COVID zostawia swoje ślady w całym organizmie. Badania u osób, które przechodziły zakażenie wskazują, że "dolegliwości brzuszne" w przebiegu COVID-19 były drugie co do częstości występowania, zaraz po objawach płucnych. Biegunki, wymioty, rzadziej bóle brzucha mogą się pojawić na różnych etapach infekcji, również jako odległe powikłanie. Obserwacje prowadzone w innych państwach wskazują, że w przypadku wariantu Delta objawy przypominające grypę żołądkową będą występować jeszcze częściej.

Wariant Delta może atakować jelita
Wariant Delta może atakować jelita (Getty Images)
Zobacz film: "Jakie są objawy Delty? Prof. Parczewski wymienia"

- Objawy ze strony układu pokarmowego związane z COVID-19 rozpoczynają się już w okresie poprzedzającym kliniczny obraz rozwiniętego zakażenia – tego typowego, z kaszlem, dusznością, gorączką, objawami ogólnego rozbicia. Wirus SARS-CoV-2 wnika do organizmu człowieka głównie drogą kropelkową przez układ oddechowy, ale jak już dowiedziono, wrotami zakażenia może być także przewód pokarmowy - komentuje prof. dr hab. n. med. Barbara Skrzydło-Radomańska z Katedry i Kliniki Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Dlatego objaw, jakim jest biegunka, powinien stanowić sygnał ostrzegawczy, bo może nawet wyprzedzać objawy ze strony układu oddechowego o 2-3 tygodnie, a mogą mu towarzyszyć bóle brzucha, nudności i wymioty oraz utrata łaknienia, a nawet jadłowstręt, co po części wynika też z zaburzeń węchu i smaku - dodaje ekspertka.

2. Powikłania jelitowe - mogą mieć związek z przewlekłym stresem

Lekarze przyznają, że powikłania po zakażeniu będą dawać o sobie znać coraz częściej. Również ze strony przewodu pokarmowego. Coraz częściej trafiają do nich pacjenci, u których po przejściu COVID rozwinął się poinfekcyjny zespół jelita nadwrażliwego (ang. P-IBS - post-infectious inflammatory bowel syndrome).

- Częstość wystąpienia P-IBS po przebyciu infekcji jest siedmiokrotnie większa niż wśród osób, które nie były dotknięte zakażeniem - podkreśla ekspertka.

Zdaniem gastroenterolog powikłania jelitowe, z którymi borykają się pacjenci po COVID-19, mogą być konsekwencją wielu różnych czynników, również permanentnego stresu towarzyszącego chorującym.

- Choroby czynnościowe przewodu pokarmowego są określane mianem zaburzeń na osi mózg-jelito-mikrobiota. Wiadome jest, że wpływ stresu, jakim jest lęk przed zachorowaniem, obawa o najbliższych, o byt materialny i szeroko pojęte bezpieczeństwo w dobie pandemii, zwłaszcza u osób wrażliwych, z niskim progiem lęku i skłonnościami do zachowań depresyjnych, rzutują na funkcjonowanie osi mózg-jelito-mikrobiota. A ta relacja jest dwukierunkowa. Często dotyczy ludzi młodych - zaznacza prof. Barbara Skrzydło-Radomańska.

- Przewlekły stres na poziomie centralnego układu nerwowego, a z drugiej strony poinfekcyjne skutki, jakie wirus pozostawił w przewodzie pokarmowym, to podłoże, na którym mogą się rozwinąć coraz częstsze objawy zespołu jelita nadwrażliwego - przyznaje lekarka.

Jakie problemy trawienne po COVID powinny skłonić do kontaktu z lekarzem? Oto one:

  • nudności i biegunka,

  • utrata apetytu,

  • skurcze brzucha,

  • krwawienie z przewodu pokarmowego.

Gastroenterolog nie ma wątpliwości, że skala osób borykających się z zespołem jelita nadwrażliwego, i tych, u których po zakażeniu doszło do zaostrzenia choroby, może być ogromna. U chorych poza biegunką, bólem brzucha mogą występować również inne dolegliwości, takie jak zespół przewlekłego zmęczenia, zespół depresyjno-lękowy, przewlekłe bóle głowy, bóle kręgosłupa oraz trudności w oddawaniu moczu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze