Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Powikłania leczenia zaćmy

Powikłania leczenia zaćmy
Powikłania leczenia zaćmy

Operacja zaćmy w dzisiejszych czasach jest zabiegiem o bardzo niskim stopniu ryzyka i bardzo wysokim prawdopodobieństwie uzyskania znaczącej poprawy wzroku. Niesie jednak za sobą pewne ryzyko powikłań. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest przebyty w okresie ostatniej 6 miesięcy zawał serca lub udar mózgu.
 Operacja zaćmy jest całkowicie bezbolesna, w znieczuleniu pozwalającym na zachowanie pełnej świadomości pacjenta.

spis treści

1. Operacja zaćmy

Usuwając zmętniałą soczewkę, chirurg wykonuje niewielkie cięcie, wystarczą dwa otwory - jeden dwu- i jeden półtoramilimetrowy. Przez ten pierwszy wprowadza się urządzenie emitujące ultradźwięki, przez drugi mikroskopijne urządzenie, które odsysa rozdrobnioną soczewkę. Poza ultradźwiękami do rozbijania chorej tkanki używa się dodatkowo sprężonego płynu. 
Po usunięciu zmętniałej soczewki na jej miejsce wprowadza się nową, syntetyczną. Wykonuje się to przez ten sam otworek, którym wprowadzano urządzenie emitujące ultradźwięki. Nowa soczewka ma postać rozwijającego się w środku rulonika.

2. Zaburzenia widzenia po operacji zaćmy

Ostrość wzroku po operacji może być upośledzona, jeśli występują inne choroby oczu, np. zaawansowan jaskra, retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienia lub stany zapalne siatkówki i/lub nerwu wzrokowego oraz inne przyczyny niedowidzenia. Istnieje możliwość, że po operacji zaćmy, w widzianych obrazach pojawi się efekt halo, czyli pojawienie się okrągłej poświaty lub mglistego pierścienia wokół źródeł światła lub innych oświetlonych przedmiotów. Zjawisko to występuje rzadko i zazwyczaj przemija z czasem. Widzenie na pośrednią odległość może nie być tak ostre, jak widzenie z bliska i z daleka. Największy dyskomfort mogą czuć pacjenci, którzy przed operacją mieli niewielką krótkowzroczność, a po operacji wszczepienia implantu stali się lekko nadwzroczni.

3. Powikłania po operacji zaćmy

Powikłania usuwania zaćmy zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Do najpoważniejszych powikłań mogących trwale upośledzić lub nawet doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, należą zakażenia, krwotok, odwarstwienie siatkówki, przemieszczenie sztucznej soczewki, zmętnienie rogówki, zapalenie oka oraz jaskra. W dobrych ośrodkach ich częstość wynosi poniżej 1% wszystkich zabiegów, a całkowita utrata widzenia zdarza się rzadziej niż raz na 1000 operacji. Powikłania te występują zwykle w okresie pooperacyjnym. Aby zminimalizować ich skutki i przyspieszyć leczenie, należy natychmiast zgłosić się do najbliższej poradni okulistycznej w przypadku: silnego bólu, nagłego pogorszenia wzroku, nudności, wymiotów, silnego kaszlu i urazu gałki ocznej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze