Trwa ładowanie...

Powikłania niedoczynności tarczycy – śpiączka hipometaboliczna, depresja i inne

Powikłania niedoczynności tarczycy występują z reguły w skrajnych przypadkach przy dużym zaawansowaniu choroby. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, u których nawet małe wahania poziomów hormonów, mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń rozwoju płodu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Ciąża, a badanie tarczycy"

spis treści

1. Powikłania niedoczynności tarczycy – śpiączka hipometaboliczna

Śpiączka hipometaboliczna to wyraz skrajnej, zaniedbanej lub długo nierozpoznanej niedoczynności tarczycy.

Obecnie jest stwierdzana bardzo rzadko, ale trzeba zaznaczyć, że stanowi ona stan zagrożenia życia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Wśród objawów można wymienić: obniżenie temperatury ciała (nawet poniżej 30 stopni Celsjusza, w skrajnych przypadkach nawet do 24 stopni Celsjusza), znaczne zwolnienie rytmu serca, zwolnienie czynności oddechowej, co doprowadza do zmniejszenia stężenia tlenu we krwi i niedotlenienia narządów.

Wszystkie te objawy prowadzą do rozwoju wstrząsu i śpiączki. Leczenie prowadzi się na oddziałach intensywnej terapii.

2. Powikłania niedoczynności tarczycy – depresja

Hormony tarczycy przyspieszają metabolizm organizmu. Ich brak prowadzi do zwolnienia nie tylko jego tempa, ale także ogólnego spowolnienia. Dlatego też wśród objawów niedoczynności tarczycy występuje obniżenie nastroju.

Przy nierozpoznaniu lub nieleczeniu tego zaburzenia endokrynologicznego, łatwo dochodzi do rozwoju dość mocno zaawansowanej depresji.

Nieleczona niedoczynność tarczycy stanowi poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu.
Nieleczona niedoczynność tarczycy stanowi poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. (123RTF)

Jednym z podstawowych badań, zlecanych przez lekarzy psychiatrów u pacjentów z obniżeniem nastroju, jest właśnie badanie poziomu hormonów tarczycowych. Ich ewentualna substytucja powoduje często szybkie ustąpienie objawów.

3. Powikłania niedoczynności tarczycy – niedoczynność tarczycy u płodu

Jednym z podstawowych badań zlecanych przez ginekologa podczas wizyty prekoncepcyjnej (przed zajściem w ciążę) lub na pierwszej wizycie w trakcie jej trwania jest oznaczenie poziomów hormonów tarczycy i przysadkowego hormonu tyreotropowego (TSH) wpływającego na aktywność gruczołu tarczowego.

Normy poziomu TSH u ciężarnych są bardziej restrykcyjne niż u kobiet w podobnym wieku, niebędących w ciąży. Szybkie rozpoznanie i kontrolowanie ewentualnej niedoczynności tarczycy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju płodu, zwłaszcza między 10. a 12. tygodniem ciąży.

Chora tarczyca
Chora tarczyca [6 zdjęć]

Wahania TSH stają się coraz powszechniejsze. Czym ono tak naprawdę jest? TSH to skrót odnoszący się...

zobacz galerię

Tarczyca płodu na tym etapie nie jest w stanie produkować swoich własnych hormonów, więc jedynym ich źródłem jest organizm matki. Odpowiednia ilość hormonów tarczycy jest niezbędna w procesie organogenezy płodu, m.in. w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.

Do powikłań ze strony płodu, związanych z nieleczoną niedoczynnością tarczycy u matki w trakcie trwania ciąży należą: poród przedwczesny, niska masa urodzeniowa, zespół zaburzeń oddychania, a także właśnie zaburzenia rozwoju neuropsychologicznego, objawiającego się obniżeniem ilorazu inteligencji i problemami z nauką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.