Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Powikłania po in vitro

Avatar placeholder
04.07.2020 22:49
Powikłania po in vitro
Powikłania po in vitro (Shutterstock)

Mimo iż powikłania po in vitro występują bardzo rzadko, pary decydujące się na sztuczne zapłodnienie muszą być świadome, że mogą się one pojawić. Jedną z możliwych komplikacji po in vitro jest zespół hiperstymulacji jajników. Poza tym przyszli rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że in vitro wiąże się z większym prawdopodobieństwem ciąży wielopłodowej, poronienia, ciąży pozamacicznej, wczesnego porodu czy śmierci okołoporodowej.

1. Prawdopodobieństwo powikłań po in vitro

Wiele osób rozważających skorzystanie z procedury in vitro zastanawia się, czy powikłania po in vitro występują często. Statystyki mogą być niemiłym zaskoczeniem, ponieważ badania wykazały, że po in vitro mają miejsce następujące komplikacje:

  • ciąża wielopłodowa (o 15% częściej),
  • poronienia (o 25% więcej przypadków),
  • ciąża pozamaciczna (o 5% częściej),
  • przedwczesny poród (o 20% więcej przypadków).

Zaobserwowano, że 40-76% płodów po poronieniu samoistnym wykazuje nieprawidłowości chromosomalne. Zapłodnienie in vitro oznacza również większe prawdopodobieństwo innych anomalii. Z tego powodu kliniki przeprowadzają skrupulatne procedury diagnostyczne. W większości krajów możliwe jest przeprowadzenie genetycznej diagnostyki przedimplantacyjnej, jednak w niektórych badania te są nadal prawnie zakazane. W kolejnych etapach ciąży wykonuje się ultrasonografię, jak w przypadku zapłodnienia naturalnego. Oprócz tego przeprowadza się amniocentezę lub placentocentezę, które mają na celu wykrycie wad genetycznych płodu.

2. Hiperstymulacja in vitro

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Syndrom hiperstymulacji jajnikowej to jedno z możliwych powikłań procedury in vitro. Kiedy komórki jajowe są pobierane z jajników, duża liczba hormonów i substancji chemicznych zwanych cytokinami jest uwalniana. Cytokiny mogą powodować powstanie naczyń włośniczkowych (kapilarnych), które przyczyniają się do przesuwania się płynów z układu krwionośnego w okolice jamy brzusznej i płuc. Największe ryzyko pojawienia się tego powikłania pojawia się po podaniu ostatniej dawki hormonu HCG. Jakie są objawy hiperstymulacji? Najczęstszy symptom hiperstymulacji to nagłe przybranie na wadze i powiększenie obwodu brzucha. Inne możliwe objawy, które powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza, to:

  • ból pleców,
  • ból podbrzusza,
  • nudności,
  • wymioty,
  • trudności z oddychaniem,
  • problemy z oddawaniem moczu.

Leczenie hiperstymulacji zależy od przebiegu choroby. Ciężka postać choroby zdarza się bardzo rzadko. Pacjentka z poważnymi objawami wskazującymi na hiperstymulację wymaga hospitalizacji i stałej obserwacji. Kobiecie podaje się wówczas leki, które normują przepływ płynów w organizmie. Łagodna postać powikłania wymaga pozostania pod stałą kontrolą lekarza i dużo odpoczynku.

Krwawienie wewnętrzne to także możliwe powikłanie po in vitro, jednak przytrafia się jeszcze rzadziej niż hiperstymulacja. Krwawienie pojawia się, kiedy igła służąca do pobrania komórek jajowych spowodowała uszkodzenie naczynia krwionośnego, co prowadzi do wylewu krwi. Symptomy powikłania to pogłębiający się ból brzucha, omdlenia, zawroty głowy. Poza tym niektóre badania wskazują, że zapłodnienie in vitro może wiązać się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi i jajników.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze