Powikłania po in vitro

Mimo iż powikłania po in vitro występują bardzo rzadko, pary decydujące się na sztuczne zapłodnienie muszą być świadome, że mogą się one pojawić. Jedną z możliwych komplikacji po in vitro jest zespół hiperstymulacji jajników. Poza tym przyszli rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że in vitro wiąże się z większym prawdopodobieństwem ciąży wielopłodowej, poronienia, ciąży pozamacicznej, wczesnego porodu czy śmierci okołoporodowej.

Prawdopodobieństwo powikłań po in vitro

Wiele osób rozważających skorzystanie z procedury in vitro zastanawia się, czy powikłania po in vitro występują często. Statystyki mogą być niemiłym zaskoczeniem, ponieważ badania wykazały, że po in vitro mają miejsce następujące komplikacje:

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Powikłania in vitro

Do najczęstszych symptomów hiperstymulacji, poza przybraniem na wadze i zwiększeniem obwodu brzucha, zalicza się również nudności i wymioty.

 • ciąża wielopłodowa (o 15% częściej),
 • poronienia (o 25% więcej przypadków),
 • ciąża pozamaciczna (o 5% częściej),
 • przedwczesny poród (o 20% więcej przypadków).

Zaobserwowano, że 40-76% płodów po poronieniu samoistnym wykazuje nieprawidłowości chromosomalne. Zapłodnienie in vitro oznacza również większe prawdopodobieństwo innych anomalii. Z tego powodu kliniki przeprowadzają skrupulatne procedury diagnostyczne. W większości krajów możliwe jest przeprowadzenie genetycznej diagnostyki przedimplantacyjnej, jednak w niektórych badania te są nadal prawnie zakazane. W kolejnych etapach ciąży wykonuje się ultrasonografię, jak w przypadku zapłodnienia naturalnego. Oprócz tego przeprowadza się amniocentezę lub placentocentezę, które mają na celu wykrycie wad genetycznych płodu.

Hiperstymulacja in vitro

Syndrom hiperstymulacji jajnikowej to jedno z możliwych powikłań procedury in vitro. Kiedy komórki jajowe są pobierane z jajników, duża liczba hormonów i substancji chemicznych zwanych cytokinami jest uwalniana. Cytokiny mogą powodować powstanie naczyń włośniczkowych (kapilarnych), które przyczyniają się do przesuwania się płynów z układu krwionośnego w okolice jamy brzusznej i płuc. Największe ryzyko pojawienia się tego powikłania pojawia się po podaniu ostatniej dawki hormonu HCG. Jakie są objawy hiperstymulacji? Najczęstszy symptom hiperstymulacji to nagłe przybranie na wadze i powiększenie obwodu brzucha. Inne możliwe objawy, które powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza, to:

 • ból pleców,
 • ból podbrzusza,
 • nudności,
 • wymioty,
 • trudności z oddychaniem,
 • problemy z oddawaniem moczu.

Leczenie hiperstymulacji zależy od przebiegu choroby. Ciężka postać choroby zdarza się bardzo rzadko. Pacjentka z poważnymi objawami wskazującymi na hiperstymulację wymaga hospitalizacji i stałej obserwacji. Kobiecie podaje się wówczas leki, które normują przepływ płynów w organizmie. Łagodna postać powikłania wymaga pozostania pod stałą kontrolą lekarza i dużo odpoczynku.

Krwawienie wewnętrzne to także możliwe powikłanie po in vitro, jednak przytrafia się jeszcze rzadziej niż hiperstymulacja. Krwawienie pojawia się, kiedy igła służąca do pobrania komórek jajowych spowodowała uszkodzenie naczynia krwionośnego, co prowadzi do wylewu krwi. Symptomy powikłania to pogłębiający się ból brzucha, omdlenia, zawroty głowy. Poza tym niektóre badania wskazują, że zapłodnienie in vitro może wiązać się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi i jajników.

Komentarze (6)
~MajaM
~MajaM 2 miesiące temu

Ja nie miałam większych powikłań po in vitro, ale być może to dzięki mojemu pozytywnemu nastawieniu byłam "znieczulona". -podwojna mama, a ja leczyłam się w Invicta w Warszawie i również jestem mamą bliźniakó

Odpowiedz
~Mila
~Mila 7 miesięcy temu

Ja nie chcialabym nikogo straszyć, ale moje doświadczenia jest na tyle negatywne że gdybym miala jeszcze raz przez to przejść to bym sie nie zdecydowala mimo tego ze efektem byla ciąża. Okropne doswiadczenie. Bóle na które nie ma leku....nie do zniesienia. Nie miałam żadnych przeslanek że moge miec hiperstymulacje a jednak mnie dopadła w 8dpt i wraz z ciążą coraz gorzej. Kolejne zastrzyki na rozrzedzenie krwi i kolejna chemia w swoj organizm, nieprzespane noce i ból przekraczający granice moich wytrzymalosci. Nie wspomnę o długim urlopie w pracy i ciągłym strachu czy to juz stan krytyczny....

Odpowiedz
~podwójna mama
~podwójna mama ponad rok temu

Dla mnie ciąża wielopłodowa nie jest powikłaniem. Jest moich największym szczęściem. Dzieci mają już prawie 2 lata. Gdyby nie dr Rokicki z Invimedu i in vitro, do którego podchodziliśmy, to pewnie nigdy byśmy nie mieli dzieci.

Odpowiedz
annasor
annasor ponad rok temu

Powikłania, powikłania… szczerze mówiąc wiedziałam o tym wszystkim i jakoś zdecydowałam się na takie zapłodnienie, bo na inne niestety nie mogliśmy liczyć. Jestem zadowoloną fakt, mamą bliźniaków… ale mamą ! Leczyłam się w Invimedzie i mogę polecić tę klinikę. Bardzo mi się podobało. Nie odczułam zupełnie, że leczę się „ na drażliwe” tematy. Powikłania an dobrą sprawę występują po wszystkim ?

Odpowiedz
~Renia
~Renia ponad rok temu

Powikłania po in vitro opisuje na waszej stronie polozna-fizjoterapeutka???jak moze podpisywac sie pod takimi artykulami ktos kto nie jest lekarzem?moze tej pani wydaje sie,ze jest lekarzem albo skopiowala skads fragmenty artykulu,to jest nieuczciwe,nie wprowadzaj ludzi w blad

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapłodnienie in vitro
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zapłodnienie in vitro
Zapłodnienie in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

jest jednak to, aby nigdy się nie poddawać, bo nawet jeżeli naturalne zapłodnienie nie jest możliwe to istnieje rozwiązanie w postaci zapłodnienia in vitro (...) . Na czym polega zapłodnienie...

Zapłodnienie in vitro

Próbka in vitro

Próbka in vitro

Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży.

Zapłodnienie in vitro

Powikłania in vitro

Powikłania in vitro

Do najczęstszych symptomów hiperstymulacji, poza przybraniem na wadze i zwiększeniem obwodu brzucha, zalicza się również nudności i wymioty.

Zapłodnienie in vitro

Badanie przed in vitro

Badanie przed in vitro

Przygotowanie do in vitro to nie tylko procedury umożliwiające dokonanie sztucznego zapłodnienia, ale również wszelkie badania diagnostyczne, które pozwalają ustalić przyczynę niepłodności.

Zapłodnienie in vitro

Sprawdź, czy uda się in vitro

Sprawdź, czy uda się in vitro

Badanie przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Browna i w Szpitalu dla Kobiet i Dzieci wykazały, że na początku cyklu zapłodnienia in vitro, rezultaty (...) zapłodnienia in...