Trwa ładowanie...

Powikłania przy stosowaniu protez członka

Implantacja protezy członka jest bezpiecznym zabiegiem. Nie ma jednak zabiegów chirurgicznych, które by nie niosły ze sobą ryzyka powikłań. W przypadku protezowania członka powikłania nie są częste. Główny problem w przypadku protezowania penisa stanowią zakażenia. Mogą się one objawiać silnym bólem prącia, który z czasem wzmaga się i doskwiera mężczyźnie coraz bardziej. Oprócz zakażeń penisa, czasami występują inne komplikacje związane z działaniem protez. Te jednak zdarzają się zdecydowanie rzadziej.

spis treści

1. Zakażenia penisa

Zdarzają się z różną częstotliwością, średnio od 1 do 10% przypadków. Ilość zakażeń zależy od stopnia trudności operacji (a to zależy, z ilu części składa się proteza). W przypadku zakażenia penisa niezbędne staje się usunięcie takiej protezy oraz ponowna implantacja nowej po 6. miesiącach. Usunięcie protezy jest niezbędne do czasu wyleczenia infekcji.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

W przypadku mężczyzn, którzy nie mają poważnych obciążeń w postaci innych chorób, zakażenia zdarzają się bardzo rzadko. Większe ryzyko zakażeń występuje u mężczyzn z urazami rdzenia kręgowego i u chorujących na cukrzycę. Także w przypadku konieczności wymiany lub lepszego ulokowania protezy (sytuacje takie oznaczają kolejną operację) zwiększa się ryzyko zakażenia w obrębie członka.

Seks nie jest celem samym w sobie
Seks nie jest celem samym w sobie

Najważniejszą w kwestią w intymnym zbliżeniu dwojga ludzi, nie jest – jak wielu osobom się wydaje –

zobacz galerię

Infekcja penisa zwykle występuje po operacji, w sporadycznych przypadkach po dłuższym czasie np. po roku. Do objawów infekcji należy:

 • ciągły ból członka,
 • uczucie przyklejenia protezy do skóry członka,
 • w bardzo rzadkich przypadkach proteza członka może przebić skórę penisa i wydostać się na zewnątrz.

W przypadku protez hydraulicznych, kilkuczęściowych zakażenie może przemieszczać się wzdłuż protez umieszczonych w ciałach jamistych i pozostałych części urządzenia. W takiej sytuacji objawami infekcji jest:

 • obrzęk moszny,
 • wypływ treści ropnej,
 • gorączka.

2. Inne powikłania po protezowaniu członka

Poza zakażeniami pozostałe komplikacje zdarzają się zdecydowanie rzadziej:

 • niedokrwienie żołędzi zdarza się, gdy w czasie zabiegu lub tuż po nim dojdzie do nadmiernego ucisku na naczynia krwionośne lub do ich uszkodzenia;
 • martwica części penisa zdarza się, gdy zabieg powikłany jest zakażeniem lub dojdzie do poważnego uszkodzenia w czasie operacji. Zwykle dotyczy tkanek w bezpośrednim sąsiedztwie implantu. Martwica wymaga usunięcia takich tkanek;
 • niewielki ból w okolicy krocza może utrzymywać się przez około 1-2 miesiące po zabiegu;
 • trudne do opanowania krwawienia z miejsca implantacji protezy;
 • ryzyko zaburzeń w oddawaniu moczu w przyszłości, z powodu uszkodzenia cewki moczowej, czy to w czasie operacji, czy już w czasie korzystania z urządzenia;
 • w przypadku reoperacji ryzyko powstania szpecącej blizny w miejscu cięć chirurgicznych.

Powikłania związane z używaniem protez, to:

 • przebicie osłonki białawej prącia wskutek nadmiernego wypełnienia urządzenia płynem;
 • przebicie cewki moczowej;
 • złe dopasowanie długości oraz złe umieszczenie protezy zdarzają się bardzo rzadko, wymagają reoperacji;
 • awarie i nieprawidłowe działanie protez członka.

3. Awarie protez członka

Nowe protezy członka są zaprojektowane docelowo jako trwałe i zwykle służą całe życie. W bardzo rzadkich przypadkach ulegają awarii, które są najpoważniejszym problemem związanym z używaniem protez. W przypadku protez półsztywnych ich część wewnętrzna może pękać po pewnym czasie. Problemy mechaniczne związane z użytkowaniem protez penisa zdarzają się w 3%.

W przypadkach protez hydraulicznych może dojść do wycieku płynu (dzięki temu, że jest to sól fizjologiczna swobodnie wchłania się ona do krwioobiegu) z poszczególnych części urządzenia lub do awarii pompki. Wtedy także kolejna, już wtedy naprawcza operacja, jest niezbędna, aby usunąć cały implant lub wymienić popsutą część. Szacuje się, że problemy z mechanizmem protez dotyczą 15-30 % mężczyzn w okresie 10-15 lat ich stosowania. Awarie protez hydraulicznych (ze względu na bardziej skomplikowaną budowę) zdarzają się częściej niż protez półsztywnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Szafarowski
Następny artykuł: Wszczepienie hydraulicznej protezy prącia
Powikłania przy stosowaniu protez członka
Powikłania przy stosowaniu protez członka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza