Refleksologia - czym jest, na czym polega i jakie mogą być skutki
Problemy z krążeniem, przemianą materii oraz nadmierny stres to tylko niektóre dolegliwości, jakie może leczyć refleksologia. Już w czasach starożytnych wierzono, że praktyka ta jest sposobem na powrót do zdrowia i pozbycie się wszelkich schorzeń, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czym jest refleksologia, co oznaczają tajemnicze receptory na dłoniach i stopach i w jaki sposób ich uciskanie może wpływać na nasze zdrowie?
1. Co to jest refleksologia
Refleksologia zwana jest inaczej terapią zonową i jest zaliczana do medycyny holistycznej. Opiera się na umiejętnym uciskaniu konkretnych miejsc na stopach, dłoniach , twarzy oraz uszach. Miejsca te nazywa się refleksami. Uciskając dane punkty, można poprawić ogólne samopoczucie i wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu.
Refleksologia uważana jest za proces samoleczenia, który nie wymaga stosowania dodatkowych środków. Lekarze podpowiadają jednak, aby zawsze łączyć medycynę alternatywną z konwencjonalną - wtedy przynosi to najlepszy efekt.
1.1. Krótka historia refleksologii
Trudno wskazać jakąś konkretną datę powstania refleksologii. Mówi się, że refleksologia jest stara jak świat. Człowiek bowiem od bardzo dawna stosował masaż stóp, ale robił to instynktownie, nie mając na celu uzdrawiania konkretnych części ciała. Ludźmi kierowała raczej chęć zrelaksowania się, odpoczynku i tym samym poprawy swojego samopoczucia.
Zdaniem specjalistów początków refleksologia ma swoją genezę około 5000 lat p.n.e. w Chinach. Refleksologia nawiązywała do założeń tradycyjnej medycyny chińskiej, według której ciało człowieka składa się z kanałów energetycznych, zwanych meridianami, przez które płynie energia życiowa. Wszelkie zaburzenia związane z przepływem energii objawiają się w postaci różnych chorób i dolegliwości.
Pierwszym dowodem na to, że została zastosowana refleksologia, jest znaleziona w egipskiej Sakkarze płaskorzeźba z grobowca Ankhmabora. Przedstawia ona dwóch mężczyzn masujących stopy dwóm innym mężczyznom.
W czasach współczesnych pierwsze wzmianki na temat refleksologii można odnaleźć w książce z 1917 roku pt. „Terapia strefowa albo uśmierzanie bólu w domu”, której autorem jest William H. Fitzgerald. Zawiera informacje o znaczeniu poszczególnych punktów na dłoni w uśmierzaniu bólu. Jego publikacją zainteresowała się Eunice Ingham, nazywana przez wielu matką współczesnej refleksologii. Całe swoje życie poświęciła badaniom refleksów na stopach i dłoniach oraz ich oddziaływaniu na poszczególne narządy organizmu.
1.2. Refleksologia w Polsce
W Polsce refleksologia z każdym rokiem zyskuje na popularności, przybywa ekspertów doświadczonych w tej dziedzinie. Refleksolog znajduje się na oficjalnej liście zawodów opracowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Tytuł dyplomowanego refleksologa można uzyskać po zdaniu egzaminu składającego się z części teoretycznej oraz praktycznej popartego kilkuletnim doświadczeniem. Dużą rolę w popularyzacji tej metody odgrywa Polski Instytut Refleksologii, który jest m.in. organizatorem licznych szkoleń z tego zakresu.
STOPY A ZDROWIE
Sprawdź, czego możesz się dowiedzieć o swoim zdrowiu, patrząc na stopy .
2. Techniki refleksologi
Wielu osobom refleksologia kojarzy się z wiedzą tajemną, którą mają tylko wybrańcy. Chociaż jej podstaw może nauczyć się każdy, na zgłębienie wszystkich technik refleksologii trzeba poświęcić wiele lat. W ludzkiej stopie znajdują się zakończenia aż 7200 nerwów, które są połączone z mózgiem i tym samym z innymi częściami ciała.
Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów, gruczołów oraz narządów zapewnia nam zdrowie i dobre samopoczucie. Jeżeli ich praca zostaje zakłócona, odczuwamy to w naszym organizmie w postaci różnych dolegliwości zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
Na stopach, dłoniach oraz twarzy znajdują się odpowiednie punkty nazywane refleksami, które odpowiadają konkretnym organom ludzkiego ciała. Refleksologia polega na odpowiednim uciskaniu tych obszarów, co pomaga zlikwidować wiele problemów zdrowotnych. Jeżeli przy ucisku danego miejsca pojawi się ból, może to świadczyć o chorobie związanego z nim narządu. Refleksoterapia coraz częściej jest stosowana jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.
Dzięki niej udaje się osiągać zadziwiające rezultaty w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. Praca na refleksach pobudza przepływ impulsów nerwowych. Masowanie poszczególnych miejsc na stopach lub dłoniach wpływa korzystnie na ukrwienie chorych narządów oraz wzmacnia siły witalne organizmu. Dzięki temu organizm szybciej się regeneruje. Terapia sprzyja także poprawie przemiany materii oraz wpływa korzystnie na oczyszczenie organizmu. Wykazuje także działanie przeciwbólowe.
3. Przeciwwskazania do refleksologii
Nie ma większych przeciwwskazań do stosowania refleksologii, prawidłowe wykorzystywanie jej poszczególnych technik nie powoduje skutków ubocznych. Jest metodą bezinwazyjną, w związku z tym może być z powodzeniem stosowana u osób w różnym wieku, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Refleksologia raczej nie powinna być jednak stosowana w przypadku kobiet w ciąży, aby uniknąć uciskania miejsc, które odpowiadają narządom płciowym. U osób przewlekle chorych oraz pacjentów poddających się refleksologii po raz pierwszy należy zaczynać od delikatnego masowania i stopniowo zwiększać siłę nacisku.
4. Refleksologia, czyli wpływ stopy na głowę
Refleksologia kładzie nacisk na szczegółową znajomość powiązań między poszczególnymi receptorami na stopach czy dłoniach a odpowiadającymi im narządami. Dokładna wiedza na temat refleksów pozwala na dobrą diagnozę problemu i skuteczną terapię. Jakim częściom ciała odpowiadają konkretne miejsca na stopie?
Palce stóp są związane z obszarem głowy oraz szyi. W przypadku związanych z nimi dolegliwości warto uciskać właśnie te obszary; tzw. kłąb palucha (czyli obszar znajdujący się tuż pod placem) odpowiada różnym dolegliwościom w odcinku piersiowym, czyli m.in. chorobom serca oraz płuc.
Z kolei większość refleksów związanych z układem pokarmowym znajduje się na łuku stopy. Na pięcie są zlokalizowane receptory odnoszące się do obszaru miednicy, natomiast w okolicy kostek – powiązane z organami płciowymi. Korzystnie na całe ciało wpłynie masowanie stóp po ich wewnętrznej stronie na linii od pięty do dużego palca. Na niej bowiem znajduje się refleks związany z kręgosłupem.
Jeżeli przyjrzymy się swoim dłoniom, znajdziemy na nich analogiczne obszary. Uciskając prawidłowo opuszki palców, można likwidować m.in. bóle głowy i zatok. Wewnętrzna część dłoni od kciuka do nadgarstka odpowiada kręgom piersiowym, lędźwiowym i szyjnym. Z kolei masowanie punktów po prawej i lewej stronie nadgarstka może przynieść ulgę w chorobach układu płciowego.
5. Jak przebiega refleksologia?
Refleksologia daje najlepsze efekty, jeśli korzysta się z usług doświadczonego refleksologa. Długość oraz częstotliwość zabiegów refleksologii jest zależna od indywidualnych potrzeb pacjenta. W wielu przypadkach wystarczająca okazuje się być refleksologia przeprowadzana raz w tygodniu. Z czasem częstotliwość zabiegów powoli się zmniejsza, aż do uzyskania zadowalających efektów. Zazwyczaj już po pierwszych trzech zabiegach specjalista może stwierdzić, czy refleksologia pozytywnie wpływa na nasz organizm.
Refleksologia rozpoczyna się od rozgrzewki stóp, czyli odpowiednich ćwiczeń rozciągających i rozluźniających. Następnie refleksologia przechodzi do masowania poszczególnych refleksów przy użyciu odpowiednich technik terapeutycznych. Zazwyczaj refleksologia stosuje połączenie głębokiego masażu oraz delikatnego dotyku. W przypadku pacjentów, którzy poddają się zabiegowi po raz pierwszy, wskazana jest jednak delikatna stymulacja. W czasie terapii pacjent powinien czuć się zrelaksowany.
6. Negatywne skutki refleksologii
U niektórych osób refleksologia może powodować różne dolegliwości, np. nadmierną potliwość, ból głowy lub nadmierną senność i zmęczenie – nie należy się jednak nimi martwić. Jest to bowiem reakcja organizmu na proces oczyszczenia.
Jeśli refleksologia wywołuje takie skutki to znaczy, że ciało ulega regeneracji. Refleksologia podkreśla, że warto samemu wspierać proces leczenia, prowadząc zdrowy styl życia, aby terapia była skuteczna. Powinniśmy zatem pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie z dużą ilością witamin i składników odżywczych, rezygnacji z palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu oraz unikaniu stresujących sytuacji.
7. Zalety refleksologii
Stosowanie się do tych wszystkich wskazówek w połączeniu z regularnymi zabiegami może znacznie poprawić jakość naszego życia. Refleksologia poza oddziaływaniem na dolegliwości fizyczne ma również duży wpływ na naszą psychikę. Refleksologia sprawia, że można odzyskać równowagę wewnętrzną, zniwelować napięcie oraz łatwiej radzić sobie w stresujących sytuacjach.
Już po kilku zabiegach pacjent może odczuć zwiększony poziom energii. Refleksologia pomaga zwalczać problemy na tle emocjonalnym, zapobiegając depresji i zaburzeniom na tle nerwowym. Zdrowie fizyczne i psychiczne to podstawa, aby odczuwać wewnętrzny spokój i pełnię szczęścia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.