Trwa ładowanie...

Pozycje do spania dla ciężarnych

„British Medical Journal” opublikował badania, które sugerują, że najlepszą pozycją do spania dla kobiet w ciąży jest pozycja na lewym boku, gdyż minimalizuje ona ryzyko urodzenia martwego dziecka.

spis treści

1. Przyczyny martwych urodzeń

W jednej trzeciej przypadków martwych urodzeń nie udaje się ustalić przyczyn tego zdarzenia. Wiadomo jednak, iż wpływ na większe ryzyko urodzenia martwego dziecka ma przynależność etniczna matki, stan łożyska i obecność takich czynników, jak otyłość i starszy wiek kobiety oraz wady wrodzone dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland postanowili sprawdzić, na ile pozycja w czasie snu może wpływać na ryzyko martwych urodzeń.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

2. Badania nad pozycjami w czasie snu

Badacze przeprowadzili analizę danych zebranych od 155 kobiet, które poroniły w 28 tygodniu ciąży bądź później. Poronienie nie wynikało z wad wrodzonych dziecka. Następnym krokiem było zestawienie danych tych kobiet z informacjami, jakich udzieliło 310 matek, które urodziły zdrowe dzieci. Kobiety dobrano pod kątem zaawansowania ciąży. Pytania, jakie zadano uczestniczkom badania dotyczyły pozycji, w jakiej zasypiały i budziły się, senności odczuwanej w ciągu dnia i chrapania. To ostatnie może być bowiem symptomem zespołu bezdechu sennego. W jego wyniku dochodzi do niedotlenienia mięśnia sercowego i innych dolegliwości, które mogą zwiększać ryzyko poronienia.

3. Wyniki badań

Jak się okazuje, ryzyko urodzenia martwego dziecka przez kobietę śpiącą na lewym boku wynosi 2 na 1 tys., a przez kobietę śpiącą na plecach lub prawym boku – 4 na 1 tys. Różnica jest niewielka, jednak w rzeczywistości to dwa razy tyle. Być może podczas spania na lewym boku lepszy jest dopływ krwi do płodu. Na urodzenie martwego dziecka nie ma wpływu chrapanie, jednak znaczenia nabiera częstość chodzenia do toalety w nocy oraz drzemanie w ciągu dnia. Jak sugerują naukowcy, ciężarne, które wstawały do łazienki minimum dwa razy w ciągu nocy rzadziej rodziły martwe dzieci niż kobiety, które nie wstawały wcale lub raz. Częste drzemanie w ciągu dnia także zwiększało prawdopodobieństwo tego zdarzenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Skurcze porodowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza