Trwa ładowanie...

Jak spać w ciąży? Pozycje do spania dla ciężarnych

Pozycje do spania dla ciężarnych
Pozycje do spania dla ciężarnych (iStock)

Jak spać w ciąży, by zapewnić maluszkowi bezpieczeństwo? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W praktyce wybór najlepszej pozycji zależy głównie od konkretnego etapu ciąży. Istnieją jednak i takie pozycje, które uznawane są za bezpieczne w każdym trymestrze. Jak leżeć w ciąży i na którym boku spać? Z jakich pozycji lepiej zrezygnować?

spis treści

1. Bezpieczne pozycje do spania w ciąży

Kobiety oczekujące dziecka powinny spać przynajmniej 8-10 godzin w ciągu doby. Co więcej, istotna jest nie tylko długość snu, ale i jego jakość. Sen powinien być głęboki, najlepiej nieprzerywany.

Jednak dla części przyszłych mam nocny wypoczynek bywa utrudniony. Wiele z nich nie może zdecydować, w jakiej pozycji spać w ciąży. W tym czasie następują bowiem liczne zmiany w anatomii ich ciała, szybki przyrost masy, przez co mogą pojawiać się różnorodne dolegliwości, zaburzające komfortowy sen, jak:

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Dobra pozycja do snu może poprawić komfort wypoczynku. Ważne jest jednak, by idealne ułożenie uwzględniało nie tylko wygodę mamy, ale i bezpieczeństwo malucha. Niektóre pozycje są bowiem niewskazane dla ciężarnych, zwłaszcza w późniejszych etapach ciąży.

Czy dziecku szkodzi leżenie na plecach? Czy w ciąży można leżeć na brzuchu?

1.1. Spanie na brzuchu w ciąży

Czy w ciąży można spać na brzuchu? Czy można zgnieść dziecko podczas snu w tej pozycji? Okazuje się, że w I trymestrze spanie i leżenie na brzuchu w ciąży nie jest przeciwwskazane. W tym czasie u kobiet nie pojawia się jeszcze ciążowy brzuszek, a dziecko chronione jest przez worek owodniowy i kość łonową. Pozycja ta nie ma więc negatywnego wpływu ani na kobietę, ani na jej maluszka.

Do którego tygodnia ciąży można spać na brzuchu? Z pozycji tej należy zrezygnować, gdy brzuch zaczyna się powiększać i być widoczny. U większości kobiet specjaliści odradzają spanie na brzuchu w II i III trymestrze ciąży. W tym czasie pozycja zaczyna być już niewygodna dla przyszłej mamy, ale i niebezpieczna dla dziecka. Sprawia bowiem, że naciskana jest macica, uciskany jest też płód.

1.2. Spanie na prawym boku w ciąży

Czy można spać na prawym boku w ciąży? Leżenie w tej pozycji w niektórych przypadkach (zwłaszcza w zaawansowanej ciąży) może nasilać zgagę oraz utrudniać krążenie krwi. Jednak, jeśli ciężarna ma dobre samopoczucie, nie skarży się na żadne dolegliwości, a ciąża przebiega prawidłowo, zwykle nie ma większych przeciwwskazań, by korzystać z tej pozycji.

1.3. Spanie na lewym boku w ciąży

Na którym boku leżeć w ciąży? Badania, które zostały opublikowane w „British Medical Journal” sugerują, że najlepszą pozycją do spania w ciąży jest pozycja na lewym boku, gdyż minimalizuje ona ryzyko urodzenia martwego dziecka.

Większość specjalistów jest zdania, że jest to bezpieczna pozycja zarówno dla mamy, jak i dziecka bez względu na trymestr ciąży. Poza tym spanie na lewym boku pozwala także odciążyć kręgosłup, co pomaga łagodzić dolegliwości ciążowe (zwłaszcza w III trymestrze).

1.4. Spanie na plecach w ciąży

Czy można spać na plecach w ciąży? Leżenie na wznak, w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, u części kobiet zwiększa prawdopodobieństwo ucisku żyły głównej dolnej. Krew wówczas ma gorszy przepływ, co może stanowić zagrożenie dla malucha. Ponadto ta pozycja może powodować lub nasilać bóle kręgosłupa.

Przyjmuje się więc, że nie jest wskazane, szczególnie w zaawansowanej ciąży, spanie na wznak.

2. Poduszka ciążowa – czy pomaga?

Zwykle przyszłe mamy nie mają większego problemu z tym, jak spać w I trymestrze ciąży. W tym czasie brzuch nie jest jeszcze zaokrąglony, więc ciężarne mogą bez obaw korzystać z większości pozycji. Jednak ta sytuacja zmienia się w II trymestrze. Wtedy brzuch powiększa się i zaokrągla. Dla wielu mam najbardziej kłopotliwy jest jednak III trymestr. Zatem jak spać w ciąży w II i III trymestrze?

Dobrym rozwiązaniem może okazać się poduszka ciążowa. Ten praktyczny gadżet ma wiele zastosowań, pomaga nie tylko wygodnie spać, ale i komfortowo siedzieć w ciąży.

Jakie korzyści niesie używanie ciążowej poduszki? Wiele przyszłych mam jest zdania, że gadżet:

  • pomaga zachować komfortową pozycję w czasie wypoczynku,
  • odciąża kręgosłup, zmniejsza bóle w okolicy pleców,
  • zmniejsza ból karku i ramion,
  • zapewnia odpowiedni przepływ krwi, zapobiega obrzękom,
  • daje oparcie dla brzucha.

3. Spokojny sen w ciąży – jak o niego zadbać?

Bezsenność w ciąży to problem, z którym zmaga się wiele przyszłych mam. Na komfortowy sen w ciąży składa się zarówno wybrana pozycja, jak i inne elementy, takie jak:

  • wygodny materac, łóżko,
  • zdrowa dieta (ograniczenie obfitych posiłków i produktów wywołujących zgagę),
  • właściwa temperatura w sypialni,
  • zaciemnienie sypialni,
  • ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed snem,
  • uregulowanie pory zasypiania,
  • ograniczenie stresu,
  • unikanie zbyt długiego snu w ciągu dnia,
  • systematyczny ruch (np. spacery) na świeżym powietrzu,
  • odpowiednie ubranie do snu (miękkie i przewiewne).

Przed snem warto wprowadzić także odprężające, wyciszające rytuały, jak np. słuchanie relaksacyjnej muzyki, czytanie książki, kąpiel, spacer, czy medytacja.

4. Przyczyny martwych urodzeń

W jednej trzeciej przypadków martwych urodzeń nie udaje się ustalić przyczyn tego zdarzenia. Wiadomo jednak, iż wpływ na większe ryzyko urodzenia martwego dziecka ma m.in.:

Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland sprawdzili także, na ile pozycja w czasie snu wpływa na ryzyko martwych urodzeń. Według nich pozycja matki podczas snu w ciąży (zwłaszcza w zaawansowanej) nie jest zupełnie bez znaczenia.

5. Badania nad pozycjami w czasie snu

Badacze z Uniwersytetu w Auckland przeprowadzili analizę danych zebranych od 155 kobiet, które poroniły w 28 tygodniu ciąży bądź później. Poronienie nie wynikało z wad wrodzonych dziecka. Następnym krokiem było zestawienie danych tych kobiet z informacjami, jakich udzieliło 310 matek, które urodziły zdrowe dzieci. Kobiety dobrano pod kątem zaawansowania ciąży.

Pytania, jakie zadano uczestniczkom badania, dotyczyły pozycji, w jakiej zasypiały i budziły się, senności odczuwanej w ciągu dnia i chrapania. To ostatnie może być bowiem symptomem zespołu bezdechu sennego. W jego wyniku dochodzi do niedotlenienia mięśnia sercowego i innych dolegliwości, które mogą zwiększać ryzyko poronienia.

6. Wyniki badań

Jak się okazuje, ryzyko urodzenia martwego dziecka przez kobietę śpiącą na lewym boku wynosi 2 na 1 tys., a przez kobietę śpiącą na plecach lub prawym boku – 4 na 1 tys. Różnica jest niewielka, jednak w rzeczywistości to dwa razy tyle. Być może podczas spania na lewym boku lepszy jest dopływ krwi do płodu.

Na urodzenie martwego dziecka nie ma wpływu chrapanie, jednak znaczenia nabiera częstość chodzenia do toalety w nocy oraz drzemanie w ciągu dnia. Jak sugerują naukowcy, ciężarne, które wstawały do łazienki minimum dwa razy w ciągu nocy, rzadziej rodziły martwe dzieci niż kobiety, które nie wstawały wcale lub raz. Częste drzemanie w ciągu dnia także zwiększało prawdopodobieństwo tego zdarzenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Skurcze porodowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze