Praca a nerwica

Wbrew pozorom nerwica a praca zawodowa są ze sobą ścisle powiazane. Osobom chorym na nerwicę wiele czynności sprawia trudność. W zależności od rodzaju choroby mogą one lepiej lub gorzej radzić sobie z codziennym funkcjonowaniem. Problemy związane są nie tylko z kontaktami społecznymi, czy obowiązkami domowymi. Dotyczą one również wykonywania pracy zawodowej, ponieważ zaburzenia lękowe wpływają na zachowanie oraz reakcje osoby chorej. Dlatego też wiele osób z nerwicą ma wiele problemów związanych z pracą i karierą.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Wpływ nerwicy na życie człowieka

Najczęstsze przyczyny powstawania nerwic wiążą się z konflikami wewnętrznmi i nierozwiązanymi problemami człowieka. Dużą rolę w ich powstawaniu odgrywają również czynniki zewnętrzne oraz cechy osobowości. U osób chorych na nerwicę występują trudności w adaptowaniu się do nowych warunków i wykonywaniu znanych czynności. Towarzyszący zaburzeniom lęk wpływa na wszystkie dziedziny życia chorego. W zależności od rodzaju schorzenia, trudne emocje i specyficzne reakcje mogą w różnym stopniu powodować wycofanie się z aktywnego życia. Zaburzenia lękowe degradują życie człowieka i powodują, że starając się unikać „niebezpieczeństw”, wycofuje się z życia społecznego, budując swój bezpieczny świat. Zalęknienie staje się przyczyną osłabienia więzi z otoczeniem oraz narastające trudności w kontaktach zawodowych.

Nerwica a praca zawodowa

Dla wielu osób cierpiących na nerwicę wykonywanie swojej dotychczasowej pracy staje się dużym problemem. W zależności od rodzaju stwierdzonego zaburzenia lekowego, chory może mieć trudności w sprawnym funkcjonowaniu. Pojawiające się napady lęku, odizolowanie się od zewnętrznego świata, lęk przed kontaktem z innymi osobami, czy natrętne czynności i myśli stają się poważnym utrudnieniem w pracy.

W niektórych przypadkach nasilenie choroby jest tak duże, że chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga hospitalizacji. Pobyt w szpitalu oraz okres rekonwalescencji nie pozwalają mu na wykonywanie dotychczasowej pracy. Dla chorych na nerwicę utrudniony może być również powrót na wcześniejsze stanowisko po leczeniu. Niejednokrotnie to problemy w pracy mogą wywoływać lęk i rozwój choroby, przez co powrót na dotychczasowe stanowisko może wywoływać u chorego wewnętrzny sprzeciw.

Zespół lęku napadowego a praca

Utrudnienia w pracy spotykają także osoby, które cierpią na zespół lęku napadowego. Ataki paniki mogą przytrafić się w każdym miejscu i czasie. Nieleczone nasilają się i dezorganizują życie chorego. Coraz częstsze występowanie ataków wpływa na pogarszanie się sytuacji w pracy i może prowadzić do rozwoju „lęku przed lękiem”. Jest to odczuwanie lęku przed tym, że może nastąpić napad paniki. Miejsce pracy w takim przypadku może wiązać się choremu z poczuciem osamotnienia (myślenie: „nikt mi nie pomoże, kiedy będę tego potrzebować”) oraz wywoływać lęk przed kolejnym atakiem. W efekcie chory może stosować strategię unikania pracy w celu zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa. Takie postępowanie znacząco odbija się na jego życiu zawodowym i może prowadzić do zwolnienia.

Utrudnienia w pracy zawodowej u osób z lękiem

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mogą znacznie utrudniać wykonywanie zadań związanych z pracą zawodową. Pojawiające się natrętne myśli oraz czynności mogą być przyczyną spowolnienia pracy i oraz zmniejszenia efektywności samego pracownika. Osoby cierpiące na ten rodzaj zaburzeń lękowych działają według schematów oraz wypełniają swoje „rytuały”. Powoduje to obniżenie ich sprawności w miejscu pracy i utrudnia wykonywanie zleconych czynności. Podjęcie się leczenia przez osobę z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi wpływa na poprawę samopoczucia oraz jakość wykonywanej przez tego człowieka pracy.

Lęki fobiczne

Zaburzenia pod postacią fobii są bardzo powszechne. Wiele osób cierpi z powodu lęku przed określonymi sytuacjami, czynnościami czy rzeczami. Nasilający się w konkretnych sytuacjach lęk może prowadzić do trudności w codziennym życiu. Osoba, która cierpi na te zaburzenia lękowe stara się unikać wyzwalających atak sytuacji. Jeśli przyczyną rozwoju fobii są kontakty społeczne, taka osoba może wycofywać się z aktywnego życia. Odbija się to również na pracy, ponieważ skoncentrowanie myśli na unikaniu zagrożenia może prowadzić do zaniedbywania swoich obowiązków lub rezygnacji z pracy.

Nerwica powoduje zmiany w całym życiu osoby chorej. Staje się przyczyną wielu trudności i dezorganizuje życie chorego. Jest także istotną przyczyną problemów w pracy, a niejednokrotnie jej utraty. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe mają trudności w sprostaniu wymogom w pracy. Ich funkcjonowanie jest zmienione przez chorobę, co staje się widoczne w ich zachowaniu i reakcjach. Dlatego też tak istotne jest podjęcie się leczenia zaburzeń lękowych i motywacja do poprawy sytuacji. Podwyższenie samopoczucia i zapanowanie nad lękiem daje szansę na powrót do aktywnego życia społecznego i zawodowego.

Nerwica jest w pracy zawodowej poważnym probleme. Jednakże odpowiednio dobrane metody leczenia, zaangażowanie chorego i pomoc otoczenia pozwalają na poprawę życiowej sytuacji osoby chorej i powrót do sprawnego funkcjonowania we wszystkich sferach.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dudek D., Grabski B., Jaeschke R., Siwek M., Lęk w zaburzeniach psychicznych, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 2011, ISBN 978-83-86826-00-2.
  • Fajkowska M., Szymura B., LĘK – geneza, mechanizmy, funkcje, SCHOLAR, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7383-343-2.
  • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.
  • Sidorowicz S., (red.), Psychiatria – praktyczny przewodnik kliniczny, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-151-8.

Źródła zewnętrzne

Nerwica a życie codzienne

Komentarze (7)
~Joanna
~Joanna 9 miesięcy temu

Ja mam identyczny problem. Zwolnili mnie z pracy. Nikt nie chce mnie przyjąć. Będąc ostatnio na rozmowie o pracę zemdlałam. Nie da się żyć z tą chorobą. Wyjście po zakupy możliwe tylko po masie leków. Chciałam nawet skręcać długopisy w domu i coś zarobić, ale się nie da. Lęk przed niepowodzeniem i niemożność skupienia nie pozwala na nic.

Odpowiedz
~choróbka
~choróbka 10 miesięcy temu

ja mam identycznie. Podjęłam bardzo stresującą prace bo byłam w miarę "unormowana" aczkowleik stresowałam się nadal z byle powodu. Podjęcie stresującej pracy było błędem. teraz koniecznym było zaczęcie leczenia nerwicy i depresji. Mam lek przed powrotem do pracy do tego stopnia, że na sama myśl robi mi się słabo. Po leczeniu raczej do pracy nie wrócę bo się jej boję, boiję się że znowu z powodu nadmiernego stresu to wróci, a znajdz tu człowieku spokojna pracę w ogóle pracę.....to graniczy z cudem.

Odpowiedz
~kurt
~kurt ponad rok temu

Niestety, nerwica to jedna z głównych chorób XXI wieku. Warto jednak skupić się wtedy na pracy jasno określając swoje cele i pocieszać się myślą, że przy takim nastaiweniu efektywność pracy wzrasta po wielokroć! Kilka wskazówek nt tego jak czerpać radość z pracy znajdziecie na pracaodszkodowania.blogspot.com

Odpowiedz
~noname
~noname ponad rok temu

@~walka z nerwicą: moej zycie tez sie posypało, nie weim co zrobić, przepisuja hydro propranolol, bisocardy a psychiatra dal mi cos co pogorszylo moj stan, z atakow paniki wyszlam sama , nie rpacuje bo sie boje, amrtko to zycie to tragedia

Odpowiedz
~walka z nerwicą
~walka z nerwicą ponad rok temu

Witam. Proponuję pójście do neurologa, który przepisze odpowiednie leki. Po jakimś czasie będzie Pan czuł wyraźną poprawę. Wszyscy lekarze nie są tacy sami. Niektórzy naprawdę są fajni, mnie jeden wyleczył, a też zaliczałam paru....

Odpowiedz
~użytkownik anonimowy 2
~użytkownik anonimowy 2 ponad rok temu

sam cierpię na nerwicę, ale nie wiem gdzie szukać pomocy... Niestety moje życie zawodowe również posypało się jak dom z kart przez właśnie nerwicę i lęk przed lękiem w pracy. Czytam wiele takich artykułów ale nie ma w żadnym z nich nic konkretnego... niestety... chciałbym rozpocząć leczenie, ale niestety nasza służba zdrowia - każdy wie jaka jest... już mi jeden internista powiedział: Pan udaje, bo nie chce się Panu pracować... - i od tamtej pory unikam lekarzy... Jeżeli ktoś wie co mogłoby mi pomóc proszę o kontakt

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nerwica a życie codzienne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Nerwica a życie codzienne
Nerwica a życie codzienne

Związek a nerwica

. Nerwica może być poważną próbą dla związku. Jak sobie radzić z nerwicą w związku? Jak pomóc ukochanej osobie z nerwicą? Strach a lęk Objawy nerwicy (...) , myśli,...

Nerwica a życie codzienne

Seks a nerwica

Miedzy seksem a nerwicą istnieje duża współzależność. Nerwica wpływa na seks, a seks na nerwicę. Zależność ta występuje praktycznie zawsze. Lęk (...) . Wpływ nerwicy...

Nerwica a życie codzienne

Rodzina a nerwica

mogą mieć negatywny wpływ na rozwój osobowości. Jaka jest więc zależność między rodziną a nerwicą? Relacje z rodzicami Obecnie zauważalna jest tendencja (...) dziecka nie zależą od niego, a często...

Nerwica a życie codzienne

Szkoła i studia a nerwica

z pamięcią i koncentracją - to niektóre z jej konsekwencji. Jak zatem radzić sobie z nauką, aby mimo nerwicy sprawnie funkcjonować? Nerwica a nauka (...) Nerwica jest złożonym zaburzeniem...

Nerwica a życie codzienne

Nerwica a relacje z ludźmi

Życie osoby, która zaczyna borykać się z nerwicą ulega zmianie. Związek miedzy nerwicą a relacjami z ludźmi jest wyraźny. Osoba cierpiąca na nerwicę (...) , na ewentualnych...

Nerwica a życie codzienne

Dorastanie a nerwica

? Jakie czynniki sprzyjają jej rozwojowi, a jakie mogą jej zapobiec? Istnieje zależność między dorastaniem a nerwicą. Do rozwoju zaburzeń nerwicowych (...) , inicjacji seksualnej, moment wyboru własnych...

Prawa kobiet rodzących

Planowanie dziecka a praca

Planowanie dziecka a praca

Zajście w ciążę nie oznacza już rezygnacji z pracy. Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić potrzeby ciężarnej pracownicy.

Nerwica i lęki

Gry terapeutyczne

Gry terapeutyczne

Naukowcy wymyślili nową generację gier komputerowych, które znajdą zastosowanie w terapii lękowej.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Choroby psychosomatyczne (WIDEO)

#dziejesienazywo: Choroby psychosomatyczne  (WIDEO) Odtwórz wideo

Napięcie mięśni przykręgosłupowych, drętwienie rąk czy bóle klatki piersiowej mogą być symptomami chorób psychosomatycznych. Czy mężczyźni są bardziej narażeni na wystąpienie tych dolegliwości? Na te i inne pytania odpowiada dr Ewa Kempisty-Jeznach -...

Depresja - objawy, leczenie

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

do wykonywania wielu czynności życiowych. Środowisko pracy raczej się nie zmienia, a obowiązki bywają nużące i wyczerpujące. Przy czym wiadomo (...) usługi opiekuńcze należą pielęgniarki i opiekunki osób przewlekle...