Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy stosowaniu danej metody antykoncepcyjnej określa tzw. indeks Pearla. Indeks Pearla to ilość ciąż na 100 kobiet w ciągu roku. Przeciętny cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Oznacza to, że w ciągu roku u jednej kobiety następuje 13 cykli, a u 100 kobiet – 1300 cykli. Wskaźnik Pearla, który wynosi 5, oznacza zatem 5 ciąż na 1300 cykli. Dzieląc wskaźnik Pearla przez 1300, obliczysz prawdopodobieństwo ciąży w jednym cyklu u jednej kobiety. Indeks Pearla nie jest wskaźnikiem doskonałym, umożliwia jednak orientacyjne oszacowanie ryzyka zapłodnienia.

Zobacz film: "Jak wykonać test ciążowy?"

Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany

Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego zależy od techniki jego zastosowania i waha się od 4 przy użyciu perfekcyjnym do 28 przy niezbyt dokładnym. Oznacza to, że średnie prawdopodobieństwo poczęcia dziecka u jednej kobiety w jednym cyklu wynosi od 4:1300 (0,33 proc.) do 28:1300, czyli (2,32 proc.). Ryzyko ciąży przy stosunku przerywanym jest o wiele mniejsze niż przy pełnym stosunku z wytryskiem w najbardziej płodnym dniu cyklu (około 30 proc.). Mimo to przedwczesny wytrysk nie jest zalecany jako metoda antykoncepcyjna, ponieważ:

 • wiąże się z ryzykiem wytrysku w pochwie, co drastycznie zwiększa ryzyko nieplanowanej ciąży;
 • zakłóca rytm współżycia, przez co może doprowadzić do zaburzeń seksualnych zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny;
 • stosowany przez cały rok, zwiększa prawdopodobieństwo ciąży nawet do 28 proc.

Jeśli podejmujesz współżycie seksualne, zabezpiecz się. Wstydzisz się iść do ginekologa albo poprosić w aptece o prezerwatywę? Pomyśl, że zajście w nieplanowaną ciążę będzie dużo większym wstydem.

Prawdopodobieństwo ciąży - dni niepłodne

Jak wyliczyć dni płodne?

Owulacja pojawia się około 14. dnia cyklu menstruacyjnego, w przypadku cyklu 28-dniowego. Pęka wtedy pęcherzyk Graafa i komórka jajowa zostaje uwolniona....

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w czasie dni niepłodnych zależy od tego, na jakiej podstawie dni te zostały uznane za niepłodne.

Kobieca intuicja

Część kobiet, zwłaszcza bardzo młodych, kieruje się subiektywną oceną swojego kalendarzyka dni płodnych. Często na podstawie pobieżnych obserwacji i własnej ich interpretacji, niezgodnej z metodologią naturalnych technik wyznaczania okresów płodności (np. „bolał mnie 3 dni temu jajnik, więc miałam owulację, czyli już są dni niepłodne”; „mam powiększone piersi, czyli zbliża się miesiączka” itp.). W takim przypadku prawdopodobieństwo ciąży jest duże. Przy jednorazowym stosunku nie przekracza 30 proc.

30 proc. to maksymalne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez płodną parę w najbardziej płodnym dniu cyklu, czyli dniu owulacji. Dzień ten jest znany wyłącznie przy monitoringu owulacji poprzez codzienne USG. Dniem owulacji nie musi być ani 14. dzień cyklu, ani dzień najbardziej intensywnego wydzielania śluzu płodnego, ani skoku temperatury, ani bólu jajnika, ani żaden inny dzień wyznaczony w jakikolwiek inny sposób niż monitoring USG. Obserwacja cyklu umożliwia wyznaczenie jedynie początku i końca okresu największej płodności.

Kalendarzyk, czyli metody statystyczne

W Internecie znajdziesz wiele stron, na których dni płodne obliczane są w niewłaściwy sposób. Również na wielu forach internetowych kobiety przekazują nieprawdziwe informacje na temat tego jak prowadzić kalendarzyk małżeński (że owulacja występuje zawsze w połowie cyklu, na 14 dni przed kolejną miesiączką, na 14 dni po miesiączce itp.). Jeśli dni płodne obliczałaś w sposób inny niż podany poniżej, ryzyko ciąży jest duże (ale nie większe niż 30 proc.).

Wyznaczanie początku okresu płodnego (metoda 20/21): długość najkrótszego cyklu spośród ostatnich 12 cykli minus 20 dni albo długość najkrótszego cyklu spośród ostatnich 6 cykli minus 21 dni. Warunek: żaden cykl nie był krótszy niż 26 dni. Jeśli choć jeden był krótszy, okres płodny rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiączki, a wyznaczyć można tylko jego koniec.

Wyznaczanie końca okresu płodnego (metoda Ogino): długość najdłuższego cyklu spośród ostatnich 12 cykli minus 11 dni.

Jeśli najkrótszy z twoich 12 cykli liczył 26 dni, a najdłuższy 31 dni, to okres płodności obliczasz następująco:

26 - 20 = 6

31 - 11 = 20

W takim przypadku okres płodny rozpoczyna się 6. dnia cyklu, a kończy 20. dnia cyklu. Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień miesiączki.

Jeśli najkrótszy z twoich 6 cykli liczył 28 dni, a najdłuższy 34 dni, to okres płodności obliczasz następująco:

28 - 21 = 7

34 - 11 = 23

Okres płodny zaczyna się wówczas 7. dnia cyklu, a kończy 23. dnia cyklu.

Okres płodności jest długi, chociaż plemniki żyją 5 dni, a komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko 24 godziny. Nie wiadomo jednak, czy ten cykl będzie podobny do najkrótszego czy najdłuższego, dlatego trzeba założyć najbardziej niekorzystny wariant.

Obserwacja śluzu bez pomiaru temperatury (metoda Billingsów)

Wnioskowanie o dniach płodnych na podstawie samej obserwacji śluzu wymaga przestrzegania ściśle określonych reguł. Nie jest tak, że płodne są tylko dni ze śluzem przypominającym białko kurzego jaja, ponieważ:

 • plemniki są zdolne do zapłodnienia nawet 5 dni. Tymczasem od momentu pojawienia się śluzu „płodnego” do owulacji może minąć np. 2-5 dni (albo dłużej, ale to właśnie krótka „ścieżka śluzowa” wiąże się z dużym prawdopodobieństwem ciąży w przypadku stosowania tej metody);
 • zanik śluzu płodnego nie potwierdza odbycia owulacji. Nawet jeśli w cyklu miewasz zwykle tylko jeden kilkudniowy epizod śluzu „płodnego”, to w tym cyklu podejście do owulacji mogło nie zakończyć się uwolnieniem jajeczka wskutek działania czynników zakłócających;
 • owulacja może nastąpić za kilka dni, w czasie obecności śluzu „niepłodnego”. Podejście do owulacji („ścieżka śluzowa”) może wystąpić kilkakrotnie, zwłaszcza w długich cyklach.

Jeśli współżyliście bez zabezpieczenia w dni ze śluzem „płodnym”, ryzyko ciąży jest wysokie. Jeśli współżyliście w dniu ze śluzem „niepłodnym”, to prawdopodobieństwo ciąży zależy od tego, czy były to dni przed pojawieniem się śluzu „płodnego” (ryzyko ciąży w tym cyklu wynosi 0,73 proc.), czy co najmniej 4 dni po zaniku śluzu „płodnego” (ryzyko ciąży jest niewielkie, chyba że miewasz długie lub nieregularne cykle z więcej niż jedną ścieżką śluzową albo wystąpiły w tym cyklu czynniki zakłócające, które mogły spowodować pierwsze nieudane podejście do jajeczkowania).

Metoda Billingsów nie jest polecana jako metoda antykoncepcyjna. Jeśli chcesz stosować naturalne metody antykoncepcji, wybierz metodę objawowo-termiczną albo prowadź równocześnie obserwację szyjki macicy (twarda/miękka, uniesiona/opuszczona, otwarta/zamknięta).

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie sytuacje, że skuteczność danej metody maleje i...

Metoda objawowo-termiczna

W rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak „metoda objawowo-termiczna”, ale kilka pokrewnych metod, spośród których najważniejsze, to: Roetzera, Kippleyów i angielska. Różnią się one zasadami interpretacji, dlatego stosowanie samych pomiarów temperatury i obserwacji śluzu bez znajomości reguł wyznaczania niepłodności przedowulacyjnej i poowulacyjnej nie jest stosowaniem metody objawowo-termicznej.

Jeśli prowadzisz pełną obserwację cyklu (codzienne pomiary temperatury i obserwacja śluzu), to prawdopodobieństwo ciąży zależy od tego, czy była to faza niepłodności względnej czy bezwzględnej. Jeśli przestrzegałaś wszystkich reguł i podjęłaś współżycie w fazie niepłodności względnej, prawdopodobieństwo ciąży wynosi od 0,2:1300, czyli (0,017 proc.). Jeśli współżyliście od czwartego dnia wyższych temperatur liczonych po zaniku śluzu płodnego, ryzyko ciąży jest bliskie 0.

Prawdopodobieństwo ciąży - okres

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas miesiączki jest znikome, pod warunkiem, że:

 • twoje cykle nie są krótsze niż 26 dni. W cyklach krótszych niż 26 dni nie wyznacza się fazy niepłodności względnej (przedowulacyjnej), ponieważ ryzyko wczesnej owulacji jest zbyt duże;
 • była to miesiączka, a nie krwawienie śródcykliczne. Nie każde krwawienie z pochwy jest miesiączką. Miesiączka to krwawienie występujące 10-16 dni po owulacji. Objawem potwierdzającym owulację jest wzrost podstawowej temperatury ciała mierzonej codziennie o tej samej porze i w tym samym miejscu, zapisywanej z dokładnością do 0,05 stopnia Celsjusza.

Jeśli prowadzisz pełną obserwację cyklu (metoda objawowo-termiczna), to za miesiączkę (początek nowego cyklu) możesz przyjąć krwawienie poprzedzone co najmniej trzydniową fazą niezakłóconych wyższych temperatur, a okres niepłodny możesz wyznaczyć na podstawie reguły klinicznej, reguły 20/21, reguły ostatniego dnia suchego lub reguły Doeringa.

Jeśli nie prowadzisz obserwacji cyklu, ale znasz długość 12 ostatnich cykli i żaden z nich nie był krótszy niż 26 dni, możesz przyjąć 6 pierwszych dni od miesiączki jako niepłodne. Ryzyko zapłodnienia wynosi wówczas 0,2:1300 (0,017 proc.). Jeśli nie znasz długości ostatnich 12 ostatnich cykli, czas krwawienia powinnaś uważać za potencjalnie płodny. Prawdopodobieństwo ciąży trudno jednak oszacować.

Prawdopodobieństwo ciąży - karmienie piersią

Karmienie piersią zapobiega ciąży pod warunkiem przestrzegania wszystkich poniższych warunków:

 • od porodu upłynęło nie więcej niż 12 tygodni (po upływie 12. tygodnia należy zacząć prowadzić obserwację śluzu i pomiar temperatury);
 • dziecko jest karmione wyłącznie piersią (nie jest dokarmiane), a ilość karmień wynosi minimum 6 na dobę;
 • sumaryczny dobowy czas karmienia piersią jest nie krótszy niż 100 minut;
 • najdłuższa przerwa między karmieniami wynosi maksymalnie 6 godzin;
 • dziecko nie jest niczym dopajane (przy karmieniu wyłącznie piersią nie ma takiej potrzeby);
 • dziecko jest uspokajane wyłącznie piersią (nie podajemy w ogóle smoczka);
 • nie powróciła miesiączka.

Według niektórych autorów okres niepłodności laktacyjnej wydłuża się do 6 miesięcy przy zachowaniu wszystkich powyższych warunków z PI=2.

Prawdopodobieństwo ciąży - ryzyko ciąży, gdy...

 • spadła/pękła prezerwatywa przed wytryskiem - oznacza to, że odbyliście stosunek przerywany (patrz „stosunek przerywany”);
 • wytrysk był w czasie pettingu, członek umyto, potem stosunek bez wytrysku lub petting z kontaktem genitalnym - prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zależy od tego, czy mężczyzna oddał mocz, ponieważ po wytrysku w cewce moczowej mogły pozostać resztki spermy, które przedostały się do preejakulatu. Jeśli mocz oddał, ryzyko ciąży jest znikome. Jeśli moczu nie oddał, ryzyko ciąży rośnie, szczególnie jeśli mężczyzna produkuje dużo preejakulatu (jest to cecha zmienna osobniczo, objętość wydzielanego preejakulatu wynosi 0-5 ml). Jeśli po umyciu członka nie odbyto pełnego stosunku, a jedynie uprawiano petting z kontaktem genitalnym, ryzyko ciąży jest niewielkie;
 • wytrysk był w czasie pettingu, petting palcami poplamionymi spermą - jeśli ręce umyto, ryzyko ciąży jest zerowe. Jeśli nie umyto, prawdopodobieństwo ciąży jest takie, jak w wyniku stosunku (patrz: „kalendarzyk”);
 • wytrysk był w czasie pettingu, ręce umyto, petting palcami - prawdopodobieństwo ciąży jest znikome;
 • petting palcami z ewentualnym preejakulatem - prawdopodobieństwo ciąży jest znikome;
 • sperma w basenie/na sedesie/prześcieradle itp. - prawdopodobieństwo ciąży jest zerowe, o ile kobieta nie usiadła nagimi narządami płciowymi na kałużę spermy. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo ciąży jest takie, jak w wyniku stosunku (patrz „kalendarzyk”);
 • kontakt genitalny przez odzież obojga stron bez wytrysku lub wytrysk w męskich majtkach - prawdopodobieństwo ciąży jest zerowe;
 • bezpośredni kontakt nagiej pochwy z odzieżą mokrą od spermy - prawdopodobieństwo ciąży jest takie, jak w wyniku stosunku (patrz: „kalendarzyk”).

Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych: od naturalnych przez chemiczne i mechaniczne. Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od każdego indywidualnie. W zależności od zastosowanej antykoncepcji ryzyko prawdopodobieństwa ciąży się zmienia. Obserwacja cyklu owulacyjnego i dni płodnych może być zawodna. Dobrze byłoby więc uzupełnić metody naturalne np. o użycie prezerwatywy.

Izabela Zdolińska, 2 miesiące temu

Bibliografia

 • Elizabeth Raith, Petra Frank i Guenter Freundl – Naturalne metody planowania rodziny. Poradnik medyczny – Springer i PWN, Warszawa 1997.
 • Evelyn L. Billings, John J. Billings i Maurice Catarinich – Atlas metody owulacji Billingsa. Obraz śluzu w czasie płodności i niepłodności. Dwa dodatki: Erik Odeblad – Szyjka macicy, pochwa i płodność; James B. Brown – Podstawy naukowe metody owulacji – wyd. Pallottinum, Poznań 1998.
 • Włodzimierz Fijałkowski – Naturalny rytm płodności – PZWL, Warszawa 1991.
 • P. Frank-Herrmann, J. Heil and C. Gnoth et al., The effectiveness of a fertility awareness based method to avoid pregnancy in relation to a couple's sexual behaviour during the fertile time: a prospective longitudinal study, Hum Reprod 2007, 22.
 • John i Sheila Kippley – Sztuka naturalnego planowania rodziny – Liga Małżeństwo Małżeństwu, Piaseczno 2002.

Ciąża

Komentarze (26)
~Pantera
~Pantera 4 miesiące temu

Witam. Mam pytanie. Z chłopakiem kochalismy się dwa dni po mojej miesiące. Później po 25dniach dotalam okres Ale był on słaby i tylko 2dniowy. Później miałam bóle głowy i wymioty obrzmiale piersi. Myślałam więc ze mogę być w ciąży wyszło by na to że to 4tyg od tamtego stosunku. Poszłam na usg dopochwowe lekarz zobaczył coś co mu przypomina małego miesniaka na takiej nitecce. Czy tamte objawy mogą być tego powodem czy jest możliwość ze lekarz nie zobaczył ze to jednak początkowa ciąża? Dodam że ten stosunek nie był zakończony wytryskiem w środku Ale tak na samym końcu wyciągnął więc może coś zostało... powiedzcie co mam robić i co myśleć jaką jest szansa na to że mogę być jednak w ciąży a nie mieć miesniaka czy coś jak to lekarz ujął bo sam nie wie co to do końca...

Odpowiedz
Czerwonka
Czerwonka 9 miesięcy temu

Witam. ostatni okres miałam 6 albo 7 lutego. Miałam dużo stresów związanych z choroba i operacja córki do tego zmianę klimatu. Okres przesunął się o dzień czy dwa. Do stosunku z mężem do końca doszło 17 lutego. Pare dni po stosunku zaczęło mnie bolec podbrzusze. Oczywiście nie wytrzymałam i 6 dni po stosunku zrobiłam test który wyszedł negatywny. Poczekalam i 10 dni po stosunku zrobiłam neatepne. Kupiłam pięcio pak testów ciążowych. I każdy wyszedł pozytywny. Robiłam od 10 dnia stosunku do 13 dni. W kolejne dni zrobiłam jeszcze dwa wyszły już negatywne. Były już z innej firmy niby lepsze i droższe ... podbrzusze nadal bolało raz całe raz z jednej strony a raz z drugiej. Co jakiś czas czułam mdłości. Pierś trochę bolą. Wszystkie objawy do dnia dzisiejszego. Wczoraj byłam u lekarza a dodam ze nie mieszkam w Polsce Wiec badania krwi są tutaj zadkoscia i inne badania. Ale jakimś cudem się udało i od razu zrobili badanie moczu z którego wyszło jakieś zapalenie i dostałam bezpieczne dla ciąży tabletki. Pobrali krew ale na wyniki muszę czekać jakiś czas .. wczoraj powtórzyłam test również wyszedł negatywny. Okresu jeszcze nie dostałam. Sama nie wiem co mam o tym myśleć ...

Odpowiedz
~Wystraszona
~Wystraszona ponad rok temu

Witam, Wczoraj kochalam sie z moim chłopakiem bez zabezpieczenia, bylam w 14 dniu cyklu. Moj chlopak wyjął czlonek po czym od razu doszlo do wytrysku. Czy istnieje duze prawdopodobienstwo częściowego wytrysku w pochwie? Oraz ryzyko ciąży? Dodam, ze cykle miesiączkowe mam nieregularne od 28 do 32 dni, ostatni trwal 28 a miesiączka 4 dni, niedawno stwierdzono u mnie duzego polipa macicy. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
~Nieznajoma06
~Nieznajoma06 ponad rok temu

Hej , mam pytanie ostatnią miesiączke miałam 20 02 2016r długość Cyklu 30 dni czy jeśli kochałam się z mężem 28 lutego i 6 marca bez zabezpieczenia to jest możliwość , że będe w ciąży? Czekam na odpowiedz dziękuje i pozdrawiam :)

Odpowiedz
~s...m
~s...m ponad rok temu

Witam. Zastanawiam się czy jest możliwa owulacja 13 dc. Moje cykle są 28-31 dniowe. ostatnią miesiączkę miałam 3stycznia do 8stycznia. Kochałam się z narzeczonym 10 i 11 dc. 13dc bolał mnie jajnik po prawej stronie ale nie zaobserwowałam u siebie płodnego śluzu. Czy jest możliwa owulacja bez widocznego śluzu płodnego ? I czy mogę zajść w ciąże?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...
Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...

Zajście w ciążę po porodzie

. Jednak karmienie piersią to nie antykoncepcja. Ponowna ciąża w tym okresie jest możliwa. Kobiety, które karmią swoje dziecko piersią, są zdrowe (...)...

Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...

Czy jestem w ciąży? Wykonanie testu ciążowego i pierwsze objawy ciąży

Pytanie o to, czy jestem w ciąży, zadaje sobie każda kobieta w sytuacji, gdy stara się o dziecko, lub gdy podczas stosunku zawiedzie antykoncepcja (...) oraz jakie objawy powinnaś u siebie zaobserwować? Czy jestem...

Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...

Czy jestem w ciąży - objawy, test

w ciąży - objawy Czy jestem w ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży? Pierwsze symptomy mogą pojawić się nawet na 10 dni po zapłodnieniu (...) w ciąży. Nawet przy dużej...

Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...

Test ciążowy - po ilu dniach, działanie, rodzaje

godzin czy dni po stosunku, jest bezcelowe. W takim razie, jaki czas jest najlepszy na jego wykonanie? Po ilu dniach zrobić test ciążowy? Test (...) gruczołów płciowych dziecka. Test ciążowy - po ilu dniach? Zapłodnione...

Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...

Zapłodnienie - komórka jajowa, plemnik, powstanie zarodka

plemników. Oczywiście do zapłodnienia może dojść, gdy organizm kobiety jest na to odpowiednio przygotowany, czyli w okresie jajeczkowania tzn. owulacji (...) . W czasie miesiączkowania ok. 5 dnia tego okresu w jednym...

Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...

Kiedy wykonać test ciążowy - wskazówki, wynik, rodzaje i ceny testów

Wykonanie testu ciążowego w zaciszu swojego domu niemalże w 100 proc. potwierdzi, czy jesteś w ciąży czy nie. Wiele kobiet zaraz po stosunku (...) cierpliwości. Jeżeli chcemy uzyskać miarodajny, wynik od czasu stosunku...

Antykoncepcja

Mity dotyczące antykoncepcji

Mity dotyczące antykoncepcji

, gdy kobieta ma okres. Karmienie piersią zapobiega ciąży Niestety to kolejna nieprawdziwa informacja. Rzeczywiście karmienie piersią może tymczasowo...

Prawdopodobieństwo ciąży - stosunek przerywany, dni niepłodne, okres, karmienie piersią, ryzyko ciąży, gdy...

10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę

10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę

w tem. ok 20 stopni" Ciąża bez stosunku: "Okres spóźnia mi się już 31 dzień. Miesiączkę mam od 3 lat i do tej pory była nieregularna i zdażały (...) Czy ciąża bez stosunku...

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Test ciążowy online

Test ciążowy online

Spóźniony okres to niekoniecznie objaw ciąży. Miesiączka pojawia się zawsze 10-16 dni po owulacji (czas pojawienia się miesiączki jest stały (...) . Dlatego też nudności przed okresem...