Prawdopodobieństwo ciąży

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy stosowaniu danej metody antykoncepcyjnej określa tzw. indeks Pearla. Indeks Pearla to ilość zapłodnieńu 100 kobiet w ciągu roku. Przeciętny cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Oznacza to, że w ciągu roku u jednej kobiety następuje 13 cykli, a u 100 kobiet – 1300 cykli. Wskaźnik Pearla, który wynosi 5, oznacza zatem 5 zapłodnień na 1300 cykli. Dzieląc wskaźnik Pearla przez 1300, obliczysz prawdopodobieństwo zapłodnienia w jednym cyklu u jednej kobiety. Indeks Pearla nie jest wskaźnikiem doskonałym, umożliwia jednak orientacyjne oszacowanie ryzyka zapłodnienia.

Polecane wideo:

Stosunek przerywany a ryzyko zapłodnienia

Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego zależy od techniki jego zastosowania i waha się od 4 przy użyciu perfekcyjnym do 28 przy niezbyt dokładnym. Oznacza to, że średnie prawdopodobieństwo poczęcia dziecka u jednej kobiety w jednym cyklu wynosi od 4:1300 (0,33%) do 28:1300, czyli (2,32%). Ryzyko ciąży przy stosunku przerywanym jest o wiele mniejsze niż przy pełnym stosunku z wytryskiem w najbardziej płodnym dniu cyklu (około 30%). Mimo to przedwczesny wytrysk nie jest zalecany jako metoda antykoncepcyjna, ponieważ:

 • wiąże się z ryzykiem wytrysku w pochwie, co drastycznie zwiększa ryzyko nieplanowanego poczęcia;
 • zakłóca rytm współżycia, przez co może doprowadzić do zaburzeń seksualnych zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny;
 • stosowany przez cały rok, zwiększa prawdopodobieństwo ciąży nawet do 28%.

Jeśli podejmujesz współżycie seksualne, zabezpiecz się. Wstydzisz się iść do ginekologa albo poprosić w aptece o prezerwatywę? Pomyśl, że zajście w nieplanowaną ciążę będzie dużo większym wstydem.

Ryzyko zajścia w ciążę w czasie dni niepłodnych

Jak wyliczyć dni płodne?

Owulacja pojawia się około 14. dnia cyklu menstruacyjnego, w przypadku cyklu 28-dniowego. Pęka wtedy pęcherzyk Graafa i komórka jajowa zostaje uwolniona....

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w czasie dni niepłodnych zależy od tego, na jakiej podstawie dni te zostały uznane za niepłodne.

Kobieca intuicja

Część kobiet, zwłaszcza bardzo młodych, kieruje się subiektywną oceną bieżącego stanu organizmu. Często na podstawie pobieżnych obserwacji i własnej ich interpretacji, niezgodnej z metodologią naturalnych technik wyznaczania okresów płodności (np. „bolał mnie 3 dni temu jajnik, więc miałam owulację, czyli już są dni niepłodne”; „mam powiększone piersi, czyli zbliża się miesiączka” itp.). W takim przypadku ryzyko ciąży jest duże. Przy jednorazowym stosunku nie przekracza 30%.

30% to maksymalne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez płodną parę w najbardziej płodnym dniu cyklu, czyli dniu owulacji. Dzień ten jest znany wyłącznie przy monitoringu owulacji poprzez codzienne USG. Dniem owulacji nie musi być ani 14. dzień cyklu, ani dzień najbardziej intensywnego wydzielania śluzu płodnego, ani skoku temperatury, ani bólu jajnika, ani żaden inny dzień wyznaczony w jakikolwiek inny sposób niż monitoring USG. Obserwacja cyklu umożliwia wyznaczenie jedynie początku i końca okresu największej płodności.

Kalendarzyk, czyli metody statystyczne

W Internecie znajdziesz wiele stron, na których dni płodne obliczane są w niewłaściwy sposób. Również na wielu forach internetowych kobiety przekazują nieprawdziwe informacje (że owulacja występuje zawsze w połowie cyklu, na 14 dni przed kolejną miesiączką, na 14 dni po miesiączce itp.). Jeśli dni płodne obliczałaś w sposób inny niż podany poniżej, ryzyko ciąży jest duże (ale nie większe niż 30%).

Wyznaczanie początku okresu płodnego (metoda 20/21): długość najkrótszego cyklu spośród ostatnich 12 cykli minus 20 dni albo długość najkrótszego cyklu spośród ostatnich 6 cykli minus 21 dni. Warunek: żaden cykl nie był krótszy niż 26 dni. Jeśli choć jeden był krótszy, okres płodny rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiączki, a wyznaczyć można tylko jego koniec.

Wyznaczanie końca okresu płodnego (metoda Ogino): długość najdłuższego cyklu spośród ostatnich 12 cykli minus 11 dni.

Jeśli najkrótszy z twoich 12 cykli liczył 26 dni, a najdłuższy 31 dni, to okres płodności obliczasz następująco:

26 - 20 = 6

31 - 11 = 20

W takim przypadku okres płodny rozpoczyna się 6. dnia cyklu, a kończy 20. dnia cyklu. Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień miesiączki.

Jeśli najkrótszy z twoich 6 cykli liczył 28 dni, a najdłuższy 34 dni, to okres płodności obliczasz następująco:

28 - 21 = 7

34 - 11 = 23

Okres płodny zaczyna się wówczas 7. dnia cyklu, a kończy 23. dnia cyklu.

Okres płodności jest długi, chociaż plemniki żyją 5 dni, a komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko 24 godziny. Nie wiadomo jednak, czy ten cykl będzie podobny do najkrótszego czy najdłuższego, dlatego trzeba założyć najbardziej niekorzystny wariant.

Obserwacja śluzu bez pomiaru temperatury (metoda Billingsów)

Wnioskowanie o dniach płodnych na podstawie samego obrazu śluzu wymaga przestrzegania ściśle określonych reguł. Nie jest tak, że płodne są tylko dni ze śluzem przypominającym białko kurzego jaja, ponieważ:

 • plemniki są zdolne do zapłodnienia nawet 5 dni. Tymczasem od momentu pojawienia się śluzu „płodnego” do owulacji może minąć np. 2-5 dni (albo dłużej, ale to właśnie krótka „ścieżka śluzowa” wiąże się z dużym prawdopodobieństwem ciąży w przypadku stosowania tej metody);
 • zanik śluzu płodnego nie potwierdza odbycia owulacji. Nawet jeśli w cyklu miewasz zwykle tylko jeden kilkudniowy epizod śluzu „płodnego”, to w tym cyklu podejście do owulacji mogło nie zakończyć się uwolnieniem jajeczka wskutek działania czynników zakłócających;
 • owulacja może nastąpić za kilka dni, w czasie obecności śluzu „niepłodnego”. Podejście do owulacji („ścieżka śluzowa”) może wystąpić kilkakrotnie, zwłaszcza w długich cyklach.

Jeśli współżyliście bez zabezpieczenia w dni ze śluzem „płodnym”, ryzyko ciąży jest wysokie. Jeśli współżyliście w dniu ze śluzem „niepłodnym”, to prawdopodobieństwo ciąży zależy od tego, czy były to dni przed pojawieniem się śluzu „płodnego” (ryzyko ciąży w tym cyklu wynosi 0,73%), czy co najmniej 4 dni po zaniku śluzu „płodnego” (ryzyko ciąży jest niewielkie, chyba że miewasz długie lub nieregularne cykle z więcej niż jedną ścieżką śluzową albo wystąpiły w tym cyklu czynniki zakłócające, które mogły spowodować pierwsze nieudane podejście do jajeczkowania).

Metoda Billingsów nie jest polecana jako metoda antykoncepcyjna. Jeśli chcesz stosować naturalne metody antykoncepcji, wybierz metodę objawowo-termiczną albo prowadź równocześnie obserwację szyjki macicy (twarda/miękka, uniesiona/opuszczona, otwarta/zamknięta).

Metoda objawowo-termiczna

W rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak „metoda objawowo-termiczna”, ale kilka pokrewnych metod, spośród których najważniejsze, to: Roetzera, Kippleyów i angielska. Różnią się one zasadami interpretacji, dlatego stosowanie samych pomiarów temperatury i obserwacji śluzu bez znajomości reguł wyznaczania niepłodności przedowulacyjnej i poowulacyjnej nie jest stosowaniem metody objawowo-termicznej.

Jeśli prowadzisz pełną obserwację cyklu (codzienne pomiary temperatury i obserwacja śluzu), to prawdopodobieństwo ciąży zależy od tego, czy była to faza niepłodności względnej czy bezwzględnej. Jeśli przestrzegałaś wszystkich reguł i podjęłaś współżycie w fazie niepłodności względnej, prawdopodobieństwo ciąży wynosi od 0,2:1300, czyli (0,017%). Jeśli współżyliście od czwartego dnia wyższych temperatur liczonych po zaniku śluzu płodnego, ryzyko ciąży jest bliskie 0.

Ryzyko zajścia w ciążę podczas okresu

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas miesiączki jest znikome, pod warunkiem, że:

 • twoje cykle nie są krótsze niż 26 dni. W cyklach krótszych niż 26 dni nie wyznacza się fazy niepłodności względnej (przedowulacyjnej), ponieważ ryzyko wczesnej owulacji jest zbyt duże;
 • była to miesiączka, a nie krwawienie śródcykliczne. Nie każde krwawienie z pochwy jest miesiączką. Miesiączka to krwawienie występujące 10-16 dni po owulacji. Objawem potwierdzającym owulację jest wzrost podstawowej temperatury ciała mierzonej codziennie o tej samej porze i w tym samym miejscu, zapisywanej z dokładnością do 0,05 stopnia Celsjusza.

Jeśli prowadzisz pełną obserwację cyklu (metoda objawowo-termiczna), to za miesiączkę (początek nowego cyklu) możesz przyjąć krwawienie poprzedzone co najmniej trzydniową fazą niezakłóconych wyższych temperatur, a okres niepłodny możesz wyznaczyć na podstawie reguły klinicznej, reguły 20/21, reguły ostatniego dnia suchego lub reguły Doeringa.

Jeśli nie prowadzisz obserwacji cyklu, ale znasz długość 12 ostatnich cykli i żaden z nich nie był krótszy niż 26 dni, możesz przyjąć 6 pierwszych dni od miesiączki jako niepłodne. Ryzyko zapłodnienia wynosi wówczas 0,2:1300 (0,017%). Jeśli nie znasz długości ostatnich 12 ostatnich cykli, czas krwawienia powinnaś uważać za potencjalnie płodny. Prawdopodobieństwo ciąży trudno jednak oszacować.

Ryzyko ciąży a karmienie piersią

Karmienie piersią zapobiega ciąży pod warunkiem przestrzegania wszystkich poniższych warunków:

 • od porodu upłynęło nie więcej niż 12 tygodni (po upływie 12. tygodnia należy zacząć prowadzić obserwację śluzu i pomiar temperatury);
 • dziecko jest karmione wyłącznie piersią (nie jest dokarmiane), a ilość karmień wynosi minimum 6 na dobę;
 • sumaryczny dobowy czas karmienia piersią jest nie krótszy niż 100 minut;
 • najdłuższa przerwa między karmieniami wynosi maksymalnie 6 godzin;
 • dziecko nie jest niczym dopajane (przy karmieniu wyłącznie piersią nie ma takiej potrzeby);
 • dziecko jest uspokajane wyłącznie piersią (nie podajemy w ogóle smoczka);
 • nie powróciła miesiączka.

Według niektórych autorów okres niepłodności laktacyjnej wydłuża się do 6 miesięcy przy zachowaniu wszystkich powyższych warunków z PI=2.

Ryzyko ciąży, gdy...

 • spadła/pękła prezerwatywa przed wytryskiem - oznacza to, że odbyliście stosunek przerywany (patrz „stosunek przerywany”);
 • wytrysk był w czasie pettingu, członek umyto, potem stosunek bez wytrysku lub petting z kontaktem genitalnym - prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zależy od tego, czy mężczyzna oddał mocz, ponieważ po wytrysku w cewce moczowej mogły pozostać resztki spermy, które przedostały się do preejakulatu. Jeśli mocz oddał, ryzyko ciąży jest znikome. Jeśli moczu nie oddał, ryzyko rośnie, szczególnie jeśli mężczyzna produkuje dużo preejakulatu (jest to cecha zmienna osobniczo, objętość wydzielanego preejakulatu wynosi 0-5 ml). Jeśli po umyciu członka nie odbyto pełnego stosunku, a jedynie uprawiano petting z kontaktem genitalnym, ryzyko ciąży jest niewielkie;
 • wytrysk był w czasie pettingu, petting palcami poplamionymi spermą - jeśli ręce umyto, ryzyko ciąży jest zerowe. Jeśli nie umyto, prawdopodobieństwo ciąży jest takie, jak w wyniku stosunku (patrz: „kalendarzyk”);
 • wytrysk był w czasie pettingu, ręce umyto, petting palcami - prawdopodobieństwo ciąży jest znikome;
 • petting palcami z ewentualnym preejakulatem - prawdopodobieństwo ciąży jest znikome;
 • sperma w basenie/na sedesie/prześcieradle itp. - prawdopodobieństwo ciąży jest zerowe, o ile kobieta nie usiadła nagimi narządami płciowymi na kałużę spermy. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo ciąży jest takie, jak w wyniku stosunku (patrz „kalendarzyk”);
 • kontakt genitalny przez odzież obojga stron bez wytrysku lub wytrysk w męskich majtkach - prawdopodobieństwo ciąży jest zerowe;
 • bezpośredni kontakt nagiej pochwy z odzieżą mokrą od spermy - prawdopodobieństwo ciąży jest takie, jak w wyniku stosunku (patrz: „kalendarzyk”).

Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych: od naturalnych przez chemiczne i mechaniczne. Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od każdego indywidualnie. W zależności od zastosowanej antykoncepcji ryzyko prawdopodobieństwa ciąży się zmienia. Obserwacja cyklu i dni płodnych może być zawodna. Dobrze byłoby więc uzupełnić metody naturalne np. o użycie prezerwatywy.

Izabela Zdolińska, 7 dni temu

Bibliografia

 • Elizabeth Raith, Petra Frank i Guenter Freundl – Naturalne metody planowania rodziny. Poradnik medyczny – Springer i PWN, Warszawa 1997.
 • Evelyn L. Billings, John J. Billings i Maurice Catarinich – Atlas metody owulacji Billingsa. Obraz śluzu w czasie płodności i niepłodności. Dwa dodatki: Erik Odeblad – Szyjka macicy, pochwa i płodność; James B. Brown – Podstawy naukowe metody owulacji – wyd. Pallottinum, Poznań 1998.
 • Włodzimierz Fijałkowski – Naturalny rytm płodności – PZWL, Warszawa 1991.
 • P. Frank-Herrmann, J. Heil and C. Gnoth et al., The effectiveness of a fertility awareness based method to avoid pregnancy in relation to a couple's sexual behaviour during the fertile time: a prospective longitudinal study, Hum Reprod 2007, 22.
 • John i Sheila Kippley – Sztuka naturalnego planowania rodziny – Liga Małżeństwo Małżeństwu, Piaseczno 2002.

Ciąża

Komentarze (22)
~Wystraszona
~Wystraszona 3 miesiące temu

Witam, Wczoraj kochalam sie z moim chłopakiem bez zabezpieczenia, bylam w 14 dniu cyklu. Moj chlopak wyjął czlonek po czym od razu doszlo do wytrysku. Czy istnieje duze prawdopodobienstwo częściowego wytrysku w pochwie? Oraz ryzyko ciąży? Dodam, ze cykle miesiączkowe mam nieregularne od 28 do 32 dni, ostatni trwal 28 a miesiączka 4 dni, niedawno stwierdzono u mnie duzego polipa macicy. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
~Nieznajoma06
~Nieznajoma06 12 miesięcy temu

Hej , mam pytanie ostatnią miesiączke miałam 20 02 2016r długość Cyklu 30 dni czy jeśli kochałam się z mężem 28 lutego i 6 marca bez zabezpieczenia to jest możliwość , że będe w ciąży? Czekam na odpowiedz dziękuje i pozdrawiam :)

Odpowiedz
~s...m
~s...m ponad rok temu

Witam. Zastanawiam się czy jest możliwa owulacja 13 dc. Moje cykle są 28-31 dniowe. ostatnią miesiączkę miałam 3stycznia do 8stycznia. Kochałam się z narzeczonym 10 i 11 dc. 13dc bolał mnie jajnik po prawej stronie ale nie zaobserwowałam u siebie płodnego śluzu. Czy jest możliwa owulacja bez widocznego śluzu płodnego ? I czy mogę zajść w ciąże?

Odpowiedz
~Doris
~Doris ponad rok temu

"Pomyśl, że zajście w nieplanowaną ciążę będzie dużo większym wstydem."?! Ten fragment jest bardzo nieprofesjonalny. Dalej nie doczytałam, ponieważ ktoś, kto formułuje takie wypowiedzi, moim zdaniem nie jest osobą kompetentną do udzielania informacji o zdrowiu na forum publicznym, szczegolnie w internecie, gdzie funkcja autora artykułu o zdrowiu urasta do miana lekarza.

Odpowiedz
~nieznana
~nieznana ponad rok temu

Odbyłam wczoraj stosunek Z partnerem bez zabezpieczeń. Według internetowego kalendarzyka powinnam mieć wczoraj owulacje.. szansę na ciążę są wielkie ? Jakim sposobem mogę jak najszybciej i z pewnym wynikiem sprawdzić czy jestem w ciąży?

Odpowiedz
~siena
~siena ponad rok temu

Witam . Czy ktoś może udzielić mi informacji : jeśli moje cykle są 40 dniowe prawie zawsze , i kochałam się bez zabezpieczenia z wtryskiem w 9 dzień cyklu czyli 2 dni po miesiączce jest ryzyko zajęcia w ciążę ? Wydaje mi się ze nie bo to są moje dni nie płodne ale czy może mi to ktoś potwierdzić ☺

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Prawdopodobieństwo ciąży
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Prawdopodobieństwo ciąży
Prawdopodobieństwo ciąży

Zajście w ciążę po porodzie

Nie chcesz zajść w ciążę tuż po (/porod-rodzinny)? Pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, rzadko decydują (...) przed kolejną ciążą. To mit. (/plodnosc-kobiety) po porodzie...

Prawdopodobieństwo ciąży

10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę

10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę

Czy ciąża bez stosunku jest możliwa? Większość powie, że o ile nie jesteśmy wiatropylni lub nie rozmnażamy się przez pączkowanie (...) , to nie mamy się czego obawiać. Strony przeznaczone dla kobiet roją się od pytań, czy mogę być w ciąży......

Prawdopodobieństwo ciąży

Zapłodnienie - komórka jajowa, plemnik, powstanie zarodka

Zapłodnienie to proces, w którym komórka jajowa tzw. gameta żeńska łączy się z plemnikiem, czyli gametą męską. W wyniku tego połączenia powstaje zygota. W niej rozwija się nowy osobnik. Zapłodnienie - komórka jajowa Zapłodnienie może dojść do...

Prawdopodobieństwo ciąży

Test ciążowy - po ilu dniach, działanie, rodzaje

w ciąży. Odruch, jaki pojawia się po takim zdarzeniu, to spacer do apteki po test ciążowy. Test ciążowy zweryfikuje obawy, jednak wykonanie go parę (...) jest on przez zarodek, a następnie przez łożysko matki. Jego zadaniem jest podtrzymanie...

Prawdopodobieństwo ciąży

Czy jestem w ciąży - objawy, test

w ciąży. Nawet przy dużej znajomości swojego ciała jego reakcji (https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszych-dniach (...) -przeziebieniu), dlatego tak często odpowiedź na pytanie czy jestem w ciąży może nie...

Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Test ciążowy online

Test ciążowy online

implantacyjnym. W takim wypadku prawdopodobieństwo ciąży rzeczywiście jest duże. Plamienie może być wywołane innym czynnikiem niż implantacją. Możliwa jest także implantacja, po której zarodek nie jest w stanie przetrzymać...

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, objawy, diagnostyka, leczenie

Czym jest choroba hemoroidalna?

Czym jest choroba hemoroidalna?

toaletowym lub w stolcu widoczne są ślady krwi. Najbardziej narażone na powstanie choroby hemoroidalnej są kobiety w ciąży, a także osoby mające (...) zaparcia nawykowe (oznacz to mniej niż 2 wypróżnienia w tygodniu), niewielką ilość...

#dziejesienazywo – Zdrowie

Dlaczego rodzi się coraz więcej bliźniaków?

Ciąża bliźniacza Dlaczego na przestrzeni ostatnich lat wciąż przybywa naturalnych ciąż bliźniaczych? Jakie są przyczyny? Hormony, leki, a może środki