Trwa ładowanie...

Prążki na paznokciach i białe plamki - o czym świadczą zmiany na płytce?

Avatar placeholder
07.03.2024 15:34
Prążki na paznokciach i białe plamki
Prążki na paznokciach i białe plamki (Pexels autor: cottonbro)

Prążki na paznokciach, tak samo jak pojawiające się na nich białe plamki, nie tylko nie oddają uroku, ale i mogą wskazywać na nieprawidłowości oraz choroby. Stanowią problem, któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć. Na co mogą wskazywać zmiany? Jak się ich pozbyć?

spis treści

1. Skąd się biorą prążki na paznokciach?

Prążki na paznokciach mogą być objawem niedoborów żywieniowych i chorób, a także nieprawidłowej pielęgnacji płytki. Wyróżnia się poprzeczne prążki na paznokciach (nazywane poziomymi) i pionowe prążki (inaczej podłużne) na paznokciach. Zmiany na paznokciach mogą mieć także postać fałd i przebarwień (prążki barwnikowe, plamki).

Paznokcie są płytkami rogowymi, które tworzą się z komórek macierzy paznokcia i powlekają jego łożysko. Są bezbarwne, gładkie i lekko różowe. Wszelkie zmiany, które dotyczą ich kształtu oraz zabarwienia, są oznaką jakiejś nieprawidłowości. Prążki pionowe to wąskie i nieco uwypuklające się linie biegnące wzdłuż paznokcia, zwykle od jego nasady po czubek. Prążki poziome, nazywane liniami Beau, mają przebieg poprzeczny na płytce paznokcia. Mogą występować w postaci głębokich bruzd. Z kolei prążki barwnikowe na paznokciu to równoległe, ciemne linie o regularnej grubości.

2. Pionowe prążki na paznokciach

Pionowe prążki na paznokciach najczęściej pojawiają się u osób starszych, u których z wiekiem występuje zaburzenie rogowacenia płytki. U osób młodszych mogą wskazywać na takie stany jak:

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

3. Poprzeczne prążki na paznokciach

Poprzeczne bruzdy na paznokciach także mogą być objawem chorób i niedoborów, ale i konsekwencją nieprawidłowej pielęgnacji. To skutek: częstego bądź długiego moczenia dłoni podczas mycia naczyń czy sprzątania mieszkania, używanie silnych, chemicznych detergentów bez rękawiczek, * bardzo częstego malowania paznokci.

W przypadku poprzecznych prążków na paznokciach nie bez znaczenia są nieprawidłowości w rozwoju korzenia oraz macierzy paznokci, a także przewlekły i silny stres.

4. Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach, podobnie jak prążki, mogą być oznaką chorób i niedoborów w organizmie. Leukonychia, bielactwo paznokci czy też „kwitnące paznokcie”, to defekt charakteryzujący się białymi przebarwieniami paznokci. Termin wywodzi się z języka greckiego, gdzie „leuko”, co oznacza biały i „onyx” - paznokieć. Warto przy tym pamiętać, że białe plamki na paznokciach przejawem leukonychii są wtedy, kiedy dotyczą jego macierzy.

Białe plamki na paznokciach przybierają różną formę. Mogą pokrywać całą płytkę, pojawiać się pojedynczo i miejscowo w postaci kropek, często swoim wyglądem przypominają pasek biegnący wzdłuż lub w poprzek płytki paznokciowej. Mogą występować się na jednym paznokciu, kilku bądź wszystkich.

Białe przebarwienia na paznokciach mogą być efektem uszkodzeń mechanicznych, skutkiem błędów w pielęgnacji lub podczas wykonywania manicure. Często wskazują na niedobór witamin (witamina A i B6) oraz minerałów (potas, żelazo, cynk, krzem, magnez), ale i świadczą o chorobach ogólnoustrojowych, takich jak choroba wrzodowa, kamica żółciowa, niedoczynność przytarczyc, łuszczyca, ziarnica złośliwa, anemia, rumień wielopostaciowy. To także objaw chorób paznokcia, takich jak: grzybica paznokci, paznokcie Muehrckego czy bielactwo prążkowane paznokci.

5. Jak się pozbyć bruzd i białym plam na paznokciach?

W większości przypadków zarówno bruzdy na paznokciach, jak i białe plamki znikają samoistnie, wraz ze wzrostem płytki. Leczenie jest zasadne w sytuacji, gdy występują objawy wskazujące na problemy ze zdrowiem. Wówczas zalecane jest przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które wskażą przyczynę problemu.

Działania zmierzające do poprawy wyglądu paznokci zależą od tego, co doprowadziło do pojawienia się nieestetycznych i niepokojących zmian. Co robić? Czasem pomaga zmiana nawyków żywieniowych (warto zastosować dietę bogatą w białko, witaminy i minerały) czy uzupełnienie niedoborów. Możliwe, że niezbędne jest włączenie antybiotykoterapii lub leczenie choroby ogólnoustrojowej bądź obejmującej paznokcie.

Pomocne są środki do pielęgnacji paznokci i dłoni (np. witaminowe odżywki do paznokci, kremy do rąk i paznokci olejki, oliwa z oliwek) oraz preparaty doustne. O wybór najbardziej odpowiedniego warto zapytać lekarza lub farmaceutę. Ważne jest także, by nie używać silnych detergentów bez rękawiczek ochronnych, a także kosmetyków, które zawierają substancje wysuszające skórę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze