Trwa ładowanie...

Prezenter choruje na raka płuc. Dał już przerzuty do mózgu

 Katarzyna Prus
04.07.2023 13:15
Nie palili, ale rak i tak zaatakował. Lekarze ostrzegają
Nie palili, ale rak i tak zaatakował. Lekarze ostrzegają (Getty Images, Instagram)

Choć rak płuc atakuje przede wszystkim palaczy, to zagraża również niepalącym. Lekarze ostrzegają, że jednym z głównych czynników, który przyczynia się u nich do rozwoju tego niezwykle groźnego nowotworu, jest wdychanie dymu tytoniowego.

spis treści

1. Rak płuc groźny nie tylko dla palaczy

Rak płuc jest jednym z najczęstszych nowotworów w Wielkiej Brytanii. Niedawno znany brytyjski prezenter telewizyjny wyznał, że walczy z rakiem. Jonnie Irwin znany z programu "A Place In The Sun" choruje na raka płuc, który dał przerzuty do mózgu.

Według statystyk Cancer Research UK, w ciągu roku umiera tam blisko 35 tys. chorych, czyli 95 osób każdego dnia.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

W Polsce ten nowotwór także zbiera śmiertelne żniwo. Co roku zabija ok. 23 tys. osób, w większości palących mężczyzn. Chorzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Często bagatelizują objawy, takie jak utrzymujący się kaszel, chrypka, nagła utrata wagi, duszności.

Bierne palenie to jedna z głównych przyczyn raka płuc u osób niepalących
Bierne palenie to jedna z głównych przyczyn raka płuc u osób niepalących (Getty Images)

To jednak nie tylko choroba palaczy. Lekarze alarmują, że śmiertelnie groźne jest bierne palenie, a do rozwoju choroby mogą się przyczynić również inne czynniki.

Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy zaznacza, że 14 proc. przypadków raka płuc w Wielkiej Brytanii występuje u osób, które nigdy nie paliły.

Lekarka zwraca uwagę, że przekaz dotyczący raka płuc musi się zmienić, by osoby niepalące miały świadomość, że też mogą zachorować i nie bagatelizowały objawów. To jest kluczowe, bo wczesna diagnoza może uratować życie. Nie oznacza to jednak, że chorzy, którzy nie palili, mają większe szanse na przeżycie, niż palacze.

2. Przyczyny raka płuc u niepalących

Jedną z głównych przyczyn raka płuc u osób, które nie palą, jest bierne palenie. Już samo przebywanie w pobliżu palaczy też może być szkodliwe.

Dr Lee wskazuje, że 15-35 proc. przypadków jest spowodowanych wdychaniem dymu tytoniowego. Jeśli niepaląca kobieta jest żoną palącego mężczyzny, ryzyko raka płuc zwiększa się u niej o 27 proc.

Kolejna przyczyna to narażenie na kontakt z metalami ciężkimi, co wynika z zanieczyszczenia środowiska. Przede wszystkim chodzi o azbest, arsen i chrom. Groźny może być także gaz radonowy, obecny w glebie, skałach i wodach podziemnych.

Nie bez znaczenia są także geny. Osoby niepalące, w których rodzinie były przypadki raka płuca, są w grupie zwiększonego ryzyka.

Do rozwoju nowotworu mogą się też przyczynić choroby płuc.

Jak osoby niepalące mogą zminimalizować swoje ryzyko? Przede wszystkim powinny unikać biernego palenia i kontaktu z dymem tytoniowym. Dr Lee radzi także, by w upalne, bezwietrzne dni, kiedy poziom zanieczyszczeń jest wysoki ograniczyć wychodzenie z domu, a także zamknąć okna.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze