Problemy psychologiczne
Psychologia nie istniałaby bez rozpatrywania gmatwaniny ludzkich przeżyć oraz poznawania emocjonalnej natury człowieka. Zagadnienia, które bierze na warsztat psychologia, to m.in. stres, bezsenność, poczucie własnej wartości, poczucie winy, samotność, radość, trauma itd. Problemy psychologiczne dotyczą nie tylko sfery emocjonalnej, ale dotykają przede wszystkim trudności interpersonalnych. Stąd pojawiają się problemy w pracy, kryzysy małżeńskie, problemy w związku czy problemy wychowawcze z dziećmi. Jak radzić sobie z całą masą różnych trudności i do tego odnaleźć pełnię szczęścia? Jak pielęgnować relacje międzyludzkie? Jak odnaleźć miłość?
W obecnych czasach samotność, wbrew pozorom, jest bolączką wielu ludzi. Wydaje się, że współcześnie istnieje więcej niż kiedyś możliwości na zawarcie nowych znajomości i poznanie życiowego partnera. W końcu jest dostęp do Internetu, można komunikować się na chatach, portalach społecznościowych i randkowych, można wyjść do pubu lub dyskoteki, nawiązać kontakty w pracy itd. Największą przeszkodą w pokonaniu samotności okazuje się brak samoakceptacji i obawa przed odtrąceniem. Często ludzie boją się tego, że gdy pokażą swoje prawdziwe oblicze, zostaną zlekceważeni, niezrozumiani i wyśmiani. Jeśli zastanawiasz się, jak walczyć z samotnością, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, czy masz problem z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych z powodu nieśmiałości i lęku przed odrzuceniem. By móc poznać jakąś osobę i obdarzyć ją uczuciem i szacunkiem, na początku należy pokochać siebie.
Właściwa samoocena jest podstawą zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie. Może być zdefiniowana jako uznanie dla siebie, wzgląd na samego siebie i poczucie własnej wartości. Na właściwą samoocenę składają się trzy elementy: zaufanie do siebie, zadowolenie z własnych działań i postępowania, a także szacunek do swojej osoby. Nieakceptowanie siebie i wysoki samokrytycyzm utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają otwarcie się na innych ludzi. Miłość własna w odpowiednich proporcjach w życiu społecznym jest jak najbardziej potrzebna.