Trwa ładowanie...

Konflikty małżeńskie

Najczęstsze konflikty małżeńskie wiążą się z brakiem odpowiedniej komunikacji między małżonkami, kwestiami finansowymi, różnym podejściem do wychowania potomstwa, nieporozumieniami w sferze seksualnej i sporami z teściami. Związek małżeński to nie zawsze sielanka i nawet u bardzo zżytych i kochających się par od czasu do czasu dochodzi do konfliktów małżeńskich. Czy kłótnie małżeńskie świadczą o poważnych problemach w związku? Czy tylko kryzysy małżeńskie generują nieporozumienia? A może konflikty na linii mąż–żona świadczą o tym, że związek nie jest obojętny i partnerom ciągle na sobie zależy?

1. Brak komunikacji w związku

To dość powszechny problem małżeństw i związków niesformalizowanych. Brak komunikacji może wynikać z nieumiejętności mówienia o własnych uczuciach jednego z partnerów lub obu, a także czasami z braku chęci do wysłuchania partnera i zapoznania się z jego punktem widzenia. Jeśli dobra komunikacja między partnerami wygasa, powoli zaczyna zanikać wzajemne zaufanie i poczucie więzi. Skuteczna komunikacja w związku jest fundamentem większości relacji międzyludzkich. Bez niej trudno będzie rozwiązywać inne problemy w związku małżeńskim.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Pieniądze to też dość częsty powód kłótni małżeńskich. Przed założeniem rodziny on i ona najczęściej byli niezależni finansowo, więc podejmowali samodzielne decyzje. Po ślubie te dwie osoby muszą nauczyć się podejmować wspólne decyzje budżetowe, które usatysfakcjonują obie strony. Konflikty małżeńskie o kwestie finansowe najczęściej pojawiają się w rodzinach, w których partnerzy mają inne podejście do pieniędzy, prezentują inne cele finansowe, a wysokość ich wypłat znacznie się różni.

2. Przyczyny konfliktów małżeńskich

Częstą przyczyną konfliktów w małżeństwie są różne zapatrywania małżonków na kwestie wychowania dzieci. Każdy rodzic chce wszystkiego, co najlepsze dla swojego dziecka. Jednak różni ludzie mogą mieć różne zdania na temat tego, co jest dobre dla dorastającego człowieka. Jakie kary stosować, a jakie nagrody? Ile swobody dać dziecku? Małżonkowie muszą dojść do kompromisu między innymi w takich kwestiach. Jeśli ich wzajemna komunikacja w związku nie należy do najlepszych, może dojść do takiej sytuacji, jak kryzys małżeński.

Także seks dość często bywa powodem do nieporozumień. Po paru latach współżycia może okazać się, że partnerzy mają inne oczekiwania i potrzeby seksualne, że wzajemne zainteresowanie wygasa. Pojawia się zatem rozczarowanie, które może mieć wpływ na inne sfery życia. Szczególnie trudnym okresem może być ciąża partnerki i wychowanie niemowlaka. Seks ma zbliżać do siebie partnerów i dawać im poczucie spełnienia, a nie być powodem nieporozumień i sferą niechęci czy tylko małżeńskim obowiązkiem.

Inną przyczyną konfliktów między małżonkami są wpływy teściów na związek. Dość często się zdarza, że teściowie nie do końca tolerują wybrankę lub wybranka swojego dziecka lub nie do końca pogodzili się z myślą, że ich dziecko jest już samodzielne. Rodzice chcą dalej mieć duży wpływ na życie dziecka i rodziny, którą ono założyło. To dość często rodzi kryzys małżeński. Konflikty, te drobne, jaki i te poważne, mogą się pojawiać u każdej pary. Są czymś normalnym i nie należy ich unikać na siłę. Najważniejsze jest, by rozwiązywać je jak najszybciej w konstruktywny sposób, wówczas mogą nawet wzmocnić związek małżeński.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza