Zaufanie w związku

Zaufanie w związku jest czymś fundamentalnym, na czym buduje się dobre relacje. Zapewnia szczęście, gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość związku. Współcześnie wiele par nie rozumie tego pojęcia i stara się tworzyć związek, nadużywając zaufania. Jeśli kobieta i mężczyzna żyją w braku zaufania do siebie, to ich związek zaczyna przeradzać się w więzienie i jest skazany na kryzys i rozpad. Warto zastanowić się, czy prawdziwie ufamy naszym partnerom i czy oni mają zaufanie do nas. Jak manifestuje się brak zaufania w związku i jak przeciwdziałać podejrzliwości, która czasem ma charakter wręcz urojony?

1. Brak zaufania w małżeństwie

Problem braku zaufania do partnera pojawia się w relacjach zarówno młodych osób, które dopiero zaczynają spotykać się z kimś, jak i osób dorosłych, mających męża lub żonę czy będących w stałych związkach. Brak zaufania zaczyna się niewinnie od sprawdzania internetowej skrzynki pocztowej drugiej osoby lub kontrolowania połączeń i wiadomości w telefonach komórkowych. W ten sposób druga strona chce chronić trwałość związku. Jednak sprawdzanie, kontrolowanie i ograniczenia nie przynoszą dobrych rezultatów, ich skutek jest odwrotny do zamierzonego.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

W związku zaczyna dominować atmosfera podejrzliwości i nieufności, a to bardzo osłabia więź uczuciową lub małżeńską. Osoba kontrolowana czuje się osaczona i uwięziona. Nie będzie chciała się podporządkować i zacznie bardziej domagać się swoich praw lub zacznie kłamać, np. że ma nadgodziny, a tak naprawdę zostaje po pracy na piwie z kolegą. Partner woli skłamać niż tłumaczyć się, że rzeczywiście był na spotkaniu z kolegą, a nie kochanką.

2. Brak zaufania do partnera

Nieufność wobec partnera pojawia się z wielu przyczyn. Przede wszystkim wtedy, gdy obawiamy się, że inna osoba może wydać się bardziej atrakcyjna i pociągająca od nas, w sytuacji, kiedy przestajemy wierzyć w siebie i myślimy, że partner może znaleźć sobie kogoś innego. Najczęściej zagrożone czują się kobiety. Brak zaufania rodzi się u nich z powodu zazdrości. Tymczasem, jeśli zauważamy początek kryzysu w związku, należy zadbać o jego uatrakcyjnienie, nawet jeśli problem ten dotyka małżeństw z długim stażem, którym wydaje się, że już nic nie da się zmienić. Warto zastanowić się:

  • co możemy zrobić, aby w związku zapanowała sympatyczna atmosfera,
  • co lubi nasz partner i na czym mu zależy,
  • w jaki sposób możemy zaspokoić pragnienia,
  • co możemy zrobić, jeśli się ma jakiś problem,
  • jak dobrze wykorzystać wspólnie spędzany czas.

Trzeba zadać sobie pytanie, czy osoba, którą darzymy uczuciem, przypadkiem nie czuje się zaniedbywana, niedoceniona i niesłusznie podejrzewana. Zaufanie do siebie stanowi podstawę dobrego związku. Oczywiście, nie warto też ślepo wierzyć drugiej stronie, kiedy czujemy, że coś w związku ewidentnie szwankuje, a druga strona przy próbie rozmowy próbuje nas zbyć. Warto rozmawiać, warto wyjaśniać sobie wątpliwości, ale bez tonu oskarżycielskiego, szczególnie wtedy, gdy brak nam dowodów na niewierność partnera czy nielojalność. Niektórzy uważają, że w małżeństwie czy każdym innym rodzaju związku między mężczyzną a kobietą powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania. „Wierzę ci, ale cię dyskretnie kontroluję”. Może w niektórych sytuacjach jest to całkiem dobre rozwiązanie – ale to zależy też od charakteru partnerów i rodzaju łączącej ich relacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!