Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Zaufanie w związku - brak zaufania w małżeństwie, brak zaufania do partnera

Avatar placeholder
03.11.2021 12:16
Zaufanie w związku jest czymś fundamentalnym, na czym buduje się dobre relacje
Zaufanie w związku jest czymś fundamentalnym, na czym buduje się dobre relacje (adobestock)

Zaufanie w związku jest czymś fundamentalnym, na czym buduje się dobre relacje. Zaufanie zapewnia szczęście, gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość udanego związku. Współcześnie wiele par nie rozumie tego pojęcia i stara się tworzyć związek, nadużywając zaufania.

spis treści

1. Zaufanie w związku - brak zaufania w małżeństwie

Jeśli wzajemne zaufanie kobiety i mężczyzny jest problemem, to ich związek zaczyna przeradzać się w więzienie i jest skazany na kryzys i rozpad. Warto zastanowić się, czy naprawdę mamy zaufanie do naszych partnerów i czy oni mają zaufanie do nas. Jak manifestuje się brak zaufania w związku i jak przeciwdziałać podejrzliwości, która czasem ma charakter wręcz urojony?

Problem braku zaufania do partnera pojawia się w relacjach zarówno młodych osób, które dopiero zaczynają spotykać się z kimś, jak i osób dorosłych, mających męża lub żonę czy będących w stałych związkach. Małe zaufanie zaczyna się niewinnie od sprawdzania internetowej skrzynki pocztowej drugiej osoby lub kontrolowania połączeń i wiadomości w telefonach komórkowych.

Zobacz film

W ten sposób druga strona chce chronić trwałość związku. Jednak sprawdzanie, kontrolowanie i ograniczenia nie przynoszą dobrych rezultatów, ich skutek jest odwrotny do zamierzonego.

W związku zaczyna dominować atmosfera podejrzliwości i nieufności, a to bardzo osłabia więź uczuciową lub małżeńską. Osoba kontrolowana czuje się osaczona i uwięziona. Nie będzie chciała się podporządkować i zacznie bardziej domagać się swoich praw lub zacznie kłamać, np. że ma nadgodziny, a tak naprawdę zostaje po pracy na piwie z kolegą. Partner woli skłamać niż tłumaczyć się, że rzeczywiście był na spotkaniu z kolegą, a nie kochanką. W takiej sytuacji wzajemne zaufanie dramatycznie spada.

2. Zaufanie w związku - brak zaufania do partnera

Topniejące zaufanie wobec partnera pojawia się z wielu przyczyn. Przede wszystkim wtedy, gdy obawiamy się, że inna osoba może wydać się bardziej atrakcyjna i pociągająca od nas, w sytuacji, kiedy przestajemy wierzyć w siebie i myślimy, że partner może znaleźć sobie kogoś innego.

10 oznak, że wasz związek się kończy
10 oznak, że wasz związek się kończy [10 zdjęć]

Jest duża różnica pomiędzy praktyczną wartością powiedzenia „kto się czubi, ten się lubi” a fizycznym

zobacz galerię

Najczęściej zagrożone czują się kobiety. Zaufanie kurczy się u nich z powodu zazdrości. Tymczasem, jeśli zauważamy początek kryzysu w związku, należy zadbać o jego uatrakcyjnienie, nawet jeśli problem ten dotyka małżeństw z długim stażem, którym wydaje się, że już nic nie da się zmienić, bo nigdy nie jest za późno, żeby odbudować wzajemne zaufanie. W chwilach kryzysu w związku warto zastanowić się:

  • co zrobić, aby w związku zapanowała sympatyczna atmosfera,
  • co lubi nasz partner i na czym mu zależy,
  • w jaki sposób możemy zaspokoić pragnienia,
  • co możemy zrobić, jeśli się ma jakiś problem,
  • jak dobrze wykorzystać wspólnie spędzany czas.

Zobacz też:

Trzeba zadać sobie pytanie, czy osoba, którą darzymy uczuciem i do której mamy zaufanie, nie czuje się zaniedbywana, niedoceniona i niesłusznie podejrzewana. Zaufanie do siebie stanowi podstawę dobrego związku. Oczywiście, nie warto też ślepo wierzyć drugiej stronie, kiedy czujemy, że coś w związku ewidentnie szwankuje, a druga strona przy próbie rozmowy próbuje nas zbyć.

Komunikacja w małżeństwie jest niezbędna. Warto rozmawiać, warto wyjaśniać sobie wątpliwości, ale bez tonu oskarżycielskiego, szczególnie wtedy, gdy brak nam dowodów na niewierność partnera czy nielojalność. Niektórzy uważają, że w małżeństwie czy każdym innym rodzaju związku między mężczyzną a kobietą powinno obowiązywać ograniczone zaufanie. „Wierzę ci, ale cię dyskretnie kontroluję”. Może w niektórych sytuacjach jest to całkiem dobre rozwiązanie – ale to zależy też od charakteru partnerów i rodzaju łączącej ich relacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze