Poznaj 3 kroki, które pozwolą ci rozwiązać finansowe konflikty małżeńskie

Kłopoty finansowe są obecnie bardzo częstą przyczyną rozwodów. Dla wielu par pieniądze stanowią trudny temat do rozmowy. Unikanie konfrontacji jedynie potęguje problem, a dodatkowo uniemożliwia rozsądne zaplanowanie wspólnego budżetu. Drobne i większe kłamstwa dotyczące ilości wydanych pieniędzy czy ukrywanie zakupów rodzi poważne konflikty. Podpowiadamy zatem, jak w trzech prostych krokach zażegnać tego typu kłótnie.

Krok pierwszy – zanim skrytykujesz partnera, zastanów się nad sobą

Jeżeli jesteś rozrzutna, a twój partner należy do ludzi oszczędnych – macie całkowicie inne podejście do pieniędzy. Stosunek do finansów często ukształtowany jest poprzez doświadczenia z przeszłości. Być może, w przeciwieństwie do męża, nie miałaś jeszcze okazji przekonać się, dlaczego odkładanie pieniędzy i wybieranie tańszych produktów jest dla niego tak ważne. Warto zadać sobie pytanie o to, w jaki sposób rozporządzano pieniędzmi w naszej rodzinie, jakie finansowe zasady obowiązywały nas, kiedy dorastaliśmy, a co ważniejsze, jakimi regułami kierujemy się obecnie. Aby zrozumieć stanowisko męża, spróbuj dowiedzieć się, jak wyglądało to w jego przypadku. Wasz stosunek do wydawania w znacznym stopniu tłumaczą bowiem nawyki wyniesione z domu rodzinnego. Z pewnością pomoże wam to odnaleźć wspólny język. O wiele łatwiej jest dogadać się z osobą o podobnych doświadczeniach, jednak wystarczy odrobina wyrozumiałości, by odnaleźć równowagę i zarzegnać kłótnie o pieniądze.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Krok drugi – rozmowa na temat potrzebnych zmian

Kiedy zrozumiecie już, skąd wzięło się takie a nie inne podejście do rozporządzania pieniędzmi, warto podjąć szczerą, spokojną rozmowę na temat zmian, jakie należy wprowadzić, by uniknąć konfliktów na tym polu. Ważne jest, aby dokładnie opowiedzieć o tym, co w zachowaniu małżonka drażni nas najbardziej i pozostać otwartym na wyjaśnienia i propozycje. Pamiętajmy jednak, że nikt nie zna nas lepiej, niż my sami, dlatego ważne jest, by nie składać obietnic bez pokrycia – w nieodległej przyszłości może doprowadzić to do jeszcze większego konfliktu. Fakt, że nie jesteście w stanie zgodzić się ze sobą we wszystkich kwestiach nie oznacza, że stanowicie przykład źle dobranego małżeństwa. Udowodniono, że ponad połowa par boryka się z problemami, w których osiągnięcie kompromisu jest dla nich niemożliwe, a mimo to tworzą szczęśliwy związek.

Krok trzeci ­– nigdy nie ceń pieniędzy wyżej niż partnera

Jeśli wasze kłótnie są naprawdę poważne i zdarzają się zdecydowanie zbyt często, warto zastanowić się, czy źródłem problemu są rzeczywiście pieniądze. Być może chodzi o znacznie więcej – nieumiejętność docenienia drugiej osoby, zbyt małe zaangażowanie w związek, diametralnie różne priorytety. Problemy finansowe niejednokrotnie stanowią tylko zapalnik ukrytej tuż pod powierzchnią bomby. Warto wówczas pomyśleć, czy zależy nam na tyle, by podjąć walkę o naprawę relacji, czy przypadkiem to, co kiedyś nas łączyło, zwyczajnie się nie wypaliło. Nie wystarczy zaangażowanie jednej ze stron. Obydwoje wyrazić musicie gotowość do pracy nad sobą i swoim zachowaniem.

Kluczem do udanego związku jest ustanowienie właściwej hierarchii wartości. Największy wysiłek powinniśmy włożyć nie w to, by na naszym koncie pojawiały się coraz większe sumy, a w to, by relacja, którą tworzymy, opierała się na wzajemnym szacunku i szczerości. Pamiętajmy, że pewnych rzeczy po prostu nie da się kupić.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Konflikty w związku
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Konflikty w związku
Konflikty w związku

Problemy w związku

Problemy w związku

Problemy w związku nie muszą prowadzić do rozstania, rozmowa i wyjaśnienie problemów pomoże na nowo wnieść harmonię do wspólnego życia.

Konflikty w związku

Zazdrość u mężczyzn

Oto kilka sposobów jak poradzić sobie z męską zazdrością, która pojawiła się w waszym związku. Przeżywasz zazdrość, kiedy Twoją partnerką (...) są dwie opcje. Możliwe, że w waszym związku pojawią się coraz poważniejsze...

Konflikty w związku

5 oznak, które świadczą o problemach w związku

5 oznak, które świadczą o problemach w związku

. Właśnie dlatego powinniśmy obserwować nasz związek i nie lekceważyć tych pozornie błahych symptomów. Oto 5 oznak, które świadczą o problemach w związku (...) blisko siebie. Jeśli co noc chodzicie spać oddzielnie, to znak, że oddalacie...

Konflikty w związku

Różnica charakterów w związku

zrozumienie tego, czego oczekuje od nas ukochana osoba, może być kluczem do zapoczątkowania pozytywnych zmian w naszym związku. Najważniejsze potrzeby (...) ich inteligencję, siłę, poczucie humoru i inne zalety fizyczne, jak i psychiczne. Mężczyźni...

Konflikty w związku

O sztuce mówienia w związku (WIDEO)

, jednak nie wiemy jak. Tym bardziej że sposób mówienia jest także bardzo ważny. Chcesz się dowiedzieć jak rozmawiać z partnerem lub partnerką? Posłuchaj eksperta, który opowiada o formach komunikacji w związku.

Konflikty w związku

Polacy o seksie (WIDEO)

. Bardzo częstym błędem jest brak rozmów rodziców z dziećmi na temat seksu, przez co później i oni o tym nie rozmawiają. Brak rozmów w tym zakresie między partnerami to nic dobrego i często może doprowadzić do rozpadu związku.

Konflikty w związku

Jak zmienić denerwujące przyzwyczajenia partnera?

Jak zmienić denerwujące przyzwyczajenia partnera?

Każdy z nas ma nawyki, które innym mogą wydawać się irytujące. Kiedy razem mieszkamy i dzielimy wspólne życie, zaczynamy dostrzegać przyzwyczajenia partnera. Część z nich może nas denerwować, zwłaszcza jeśli dotyczą codziennych, prozaicznych czynności...