Czy potrafisz się komunikować w związku? - test dla mężczyzn

Kobiety… Jak je zrozumieć? Nieprzewidywalne i wrażliwe, emocjonalne i uszczypliwe. Jak zadbać o dobrą komunikację między kobietą i mężczyzną w związku? Jak reagować na kobiece kaprysy i fochy? Jak rozsądnie rozwiązać konflikt? Jak skomentować słowa ukochanej, a może lepiej zamilczeć? Komunikacja w związku to nie lada wyzwanie dla wielu par. Czy umiesz porozumieć się ze swoją wybranką serca? Rozwiąż test i sprawdź, czy potrafisz rozmawiać ze swoją ukochaną!

Komunikacja w związku

Odpowiedz na wszystkie 10 pytań poniżej. Przy każdym pytaniu możesz zaznaczyć tylko jedną odpowiedź.

Zobacz film

Pytanie 1. Po porannym rozstaniu w przyjemnej atmosferze wracasz do domu i… zastajesz rozdrażnioną żonę. Na pytanie: „Co cię stało?” odpowiada „Nic”. Co robisz?

a) Nic to nic – idę robić swoje sprawy. (0 punktów)
b) Coś jednak musiało się stać – porozmawiam z nią, spróbuję wyciągnąć więcej informacji. (2 punkty)
c) Próbuję wyciągnąć ją na spacer lub do kina, aby poprawić jej nastrój, bo widzę, że jest przygaszona. (1 punkt)

Pytanie 2. Po kolejnej kłótni o to, że zapomniałeś daty waszej „półrocznicy” postanawiasz coś z tym zrobić.

a) Dosyć tego – jak chce pamiętać o tych wszystkich zbędnych datach, to niech sama mi o tym przypomina. (0 punktów)
b) Powtarzam tę datę jak mantrę 10 razy przed snem. (1 punkt)
c) Kupuję kalendarz, w którym zaznaczam wszystkie najważniejsze wydarzenia/rocznice, bo widzę, że to dla niej ważne. (2 punkty)

Pytanie 3. Twoja partnerka prosi, abyś potowarzyszył jej podczas świątecznych zakupów w centrum handlowym. Na myśl o gonitwie po sklepach wpadasz w wielką frustrację. Co robisz?

a) Wykręcasz się jakimś fikcyjnym spotkaniem. (0 punktów)
b) Idziesz podirytowany. (0 punktów)
c) Tłumaczysz, że jest to dla ciebie bardzo męczące i żeby wzięła kogoś innego. (1 punkt)
d) Zabierasz ze sobą ciekawą książkę/gazetę i prosisz o wyrozumiałość – do części sklepów wchodzisz, przed innymi poczekasz i poczytasz w tym czasie. (2 punkty)

Pytanie 4. Czy często uciekasz się w waszych kłótniach do krzyku?

a) Nie. (2 punkty)
b) Czasami się zdarza. (1 punkt)
c) Tak, często. (0 punktów)

Pytanie 5. Jak często powtarzasz swojej ukochanej, co do niej czujesz?

a) Raz powiedziałem, to powinno wystarczyć. (0 punktów)
b) Czasem mi się zdarza. (1 punkt)
c) Bardzo często. (2 punkty)

Pytanie 6. Uważasz, że mówienie o swoich uczuciach…

a) nie przystoi prawdziwemu mężczyźnie. (0 punktów)
b) jest sexy. (1 punkt)
c) jest trudne, ale przydatne. (2 punkty)

Pytanie 7. Twoja dziewczyna ma poważny problem i nie radzi sobie z nim dobrze. Jest bardzo zdenerwowana już od kilku dni, ale nie chce się zastosować do twoich rad. Co robisz?

a) Starasz się przekonać ją, co powinna twoim zdaniem zrobić. (1 punkt)
b) Wyjaśniasz jej, że robi źle. (0 punktów)
c) Starasz się jej wysłuchać, próbując ją lepiej zrozumieć i zapewniasz o swoim wsparciu. (2 punkty)

Pytanie 8. Kiedy twoja dziewczyna wpada w „szał opowiadania”, a ty nie możesz jej w tym momencie na spokojnie wysłuchać, najlepszą strategią jest:

a) wpuszczanie jednym uchem – wypuszczanie drugim. (0 punktów)
b) poproszenie jej, aby zrobić na kilka minut przerwę w opowieści, bo jesteś zmęczony po pracy i nie za wszystkim nadążasz. (2 punkty)
c) mówisz jej wprost, że ten temat ciebie nie interesuje. (1 punkt)

Pytanie 9. Szukasz prezentu na urodziny dla twojej partnerki. Jaki prezent wybierzesz?

a) Taki, który będzie najbardziej przydatny. (1 punkt)
b) Taki, który będzie jej się miło kojarzył i będzie dla niej dużym zaskoczeniem. (2 punkty)

Pytanie 10. Doszło między wami do nieporozumienia, jak spędzić urlop – ty chcesz jechać za granicę w ciekawą podróż wraz z waszymi znajomymi, twoja ukochana wolałaby zaszyć się w dzikiej polskiej puszczy na odludziu. Co robisz?

a) Proponuję zejście na kompromis – połowa urlopu tu, połowa tam. (1 punkt)
b) Szukamy innego miejsca, w którym razem dobrze byśmy odpoczęli. (2 punkty)
c) Upieram się przy swojej wersji, a jako alternatywę daję propozycję osobnego spędzenia urlopu. (0 punktów)

Interpretacja wyników testu

Jeśli wypełniłeś cały test, podlicz punkty, które stoją w nawiasach przy wybranych przez ciebie odpowiedziach. Suma punktów wskaże, jaki poziom komunikacji w związku prezentujesz.

  • Świetna komunikacja – 20-18 punktów

Gratulacje! Bardzo dobry wynik! Komunikacja interpersonalna w związku nie stanowi dla ciebie tajemnicy i świetnie sobie z nią radzisz. Tak trzymaj!

  • Dobra komunikacja – 17-13 punktów

Dobrze znasz swoją partnerkę i potrafisz się z nią dobrze komunikować. Nadal są takie obszary waszej relacji, nad którymi warto pracować. Spróbuj więcej uwagi zwrócić na mówienie o tym, co czujesz oraz na wysłuchiwanie tej drugiej strony. Powodzenia!

  • Średnia komunikacja – 12-6 punktów

Jest nieźle, ale mogłoby być znacznie lepiej! Twoja partnerka nadal stanowi dla ciebie sporą zagadkę i są w niej takie cechy i zachowania, które trudno ci zrozumieć. Spróbuj popracować nad komunikacją w waszym związku i/lub sięgnij do fachowej literatury. Pamiętaj o rozwoju empatii, nad którą w mniejszym lub większym stopniu zawsze można pracować.

  • Słaba komunikacja – 5-0 punktów

Wydaje się, że w kwestii komunikacji w związku musisz się jeszcze sporo nauczyć. Nie do końca rozumiesz swoją partnerkę i nie zawsze potrafisz ominąć komunikacyjne rafy. Jeśli często dochodzi między wami do spięć, może warto pomyśleć o podjęciu terapii dla par? Spróbuj poczytać jeden z wielu dostępnych na rynku poradników na temat różnic psychologicznych między kobietami a mężczyznami.

psycholog Paulina Stolorz, ponad rok temu

Bibliografia

  • McKay M., Davis M., Fanning P., Sztuka skutecznego porozumiewania się, GWP, Gdańsk 2004, ISBN 83-87957-37-2.
  • Rosenberg M.B., Porozumienie bez przemocy. O języku serca, „Czarna Owca”, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7554-080-2.

Konflikty w związku

Komentarze (1)
Krzysztof.W
Krzysztof.W ponad rok temu

Przyjemny test lecz pewne pytania jakby za bardzo ogólnikowe bez tzw środka wynik może byłby inny gdyby troszkę inna była forma tych pytań.Pyt nr3,6,7,9,10 np pyt 10te skoro kobieta nienawidzi gór i woli morze to zdecydowanie nie wyraził bym zgody na to by cierpiała pół urlopu ze mną w górach a zarazem chciałbym z nią spędzić jak najwięcej czasu lecz też nie kosztem całego pobytu nad morzem,co do pozostałych pytań,nie wiem chowając ego to wypowiedź za 2pkt nie pasuje jak i ta za 1pkt,wychodzi coś na 1,5pkt jak to można wytłumaczyć? np pyt 7 kiedy wysłucham partnerkę rozumiejąc jej punkt widzenia,pochwalam lecz zarazem przedstawiam swój punkt i obydwoje tworzymy coś na wzór kompromisu lecz nic jej nie narzucam,obydwoje dochodzimy lecz i tu łączy się pyt za 1 pkt jak i za 2pkt.Dziękuje za pyt nr 5 czasem niewiele potrzeba by coś uświadomić pozdrawiam.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Konflikty w związku
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Konflikty w związku
Konflikty w związku

Różnica charakterów w związku

zrozumienie tego, czego oczekuje od nas ukochana osoba, może być kluczem do zapoczątkowania pozytywnych zmian w naszym związku. Najważniejsze potrzeby (...) ich inteligencję, siłę, poczucie humoru i inne zalety fizyczne, jak i psychiczne. Mężczyźni...

Konflikty w związku

Zazdrość u mężczyzn

Oto kilka sposobów jak poradzić sobie z męską zazdrością, która pojawiła się w waszym związku. Przeżywasz zazdrość, kiedy Twoją partnerką (...) są dwie opcje. Możliwe, że w waszym związku pojawią się coraz poważniejsze...

Konflikty w związku

5 oznak, które świadczą o problemach w związku

5 oznak, które świadczą o problemach w związku

. Właśnie dlatego powinniśmy obserwować nasz związek i nie lekceważyć tych pozornie błahych symptomów. Oto 5 oznak, które świadczą o problemach w związku (...) blisko siebie. Jeśli co noc chodzicie spać oddzielnie, to znak, że oddalacie...

Konflikty w związku

Jak można żyć z kimś, kto nie mówi "Kocham Cię"?

Jak można żyć z kimś, kto nie mówi "Kocham Cię"?

nie rozumie na jakich zasadach funkcjonuje Wasz związek, raczej nie będzie on bardziej doceniać waszego związku po powrocie. Fakt, że chce od Ciebie wyjechać (...) w naszym związku, że wiem, wytrzymamy wszystko - a...

Konflikty w związku

O sztuce mówienia w związku (WIDEO)

, jednak nie wiemy jak. Tym bardziej że sposób mówienia jest także bardzo ważny. Chcesz się dowiedzieć jak rozmawiać z partnerem lub partnerką? Posłuchaj eksperta, który opowiada o formach komunikacji w związku.

Konflikty w związku

Błędy popełniane przez kobiety

Różnice między kobietami a mężczyznami powodują, że zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, że partner może mieć inne niż my potrzeby, dlatego chcąc go uszczęśliwić, dajemy mu często to, czego same od niego oczekujemy. W ten sposób nieświadomie go...

Konflikty w związku

Co twoja reakcja po kłótni mówi o waszym związku?

Co twoja reakcja po kłótni mówi o waszym związku?

na małe sprzeczki i wielkie awantury świadczy o waszej relacji. Czy na pewno jest to związek na całe życie? Nasze reakcje na konflikty w związku (...) pierwszy krok? Według najnowszych badań pozytywne odpowiedzi...

Konflikty w związku

Jak się kłócić?

w związku Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu czuć gniew, zdenerwowanie, wściekłość lub frustrację na kogoś bliskiego. Czujemy się lekceważeni (...) sposób. W związku nie da się uniknąć kłótni, nawet nie warto....