Trwa ładowanie...

Kobiety z Wenus a mężczyźni z Marsa – czy nasze mózgi rzeczywiście się aż tak bardzo różnią?

To, że kobieta różni się znacząco od mężczyzny, jest widoczne gołym okiem. A co z cechami, których nie możemy określić na podstawie wyglądu? Czy mózg kobiety różni się od mózgu mężczyzny, czy są takie same?

spis treści

1. Mniejszy mózg – nie znaczy mniej inteligenty

Mózg kobiety jest 10% mniejszy niż mózg mężczyzny. Mniejszy rozmiar nie ma jednak wpływu na inteligencję czy zdolność do uczenia się. W dawnych czasach ta dysproporcja była podstawą do twierdzenia, że kobieta nie powinna się kształcić, bo nie ma ku temu predyspozycji. Uważano wręcz, że profesorem chirurgii może zostać mężczyzna, którego obwód głowy ma 52 cm, gdy miał mniej, np. 50 (średni obwód głowy kobiety), uważano, że nie osiągnie wymaganego poziomu inteligencji.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

2. Jak kobiety przewidują zdradę?

Wiele kobiet przed zdradą swoich partnerów miało przeczucie, po prostu wiedziało, że coś jest nie tak. Nie wiedziały, dlaczego tak jest, jednak zazwyczaj ich przypuszczenia w pewnym stopniu były prawdziwe. Dlaczego? Otóż kobiety mają znacznie lepszy słuch niż mężczyźni i potrafią wyłapać zmiany barwy głosu. Dodatkowo są bardziej spostrzegawcze, potrafią dostrzec i zapamiętać więcej szczegółów niż mężczyźni. Dlatego znacznie wcześniej są w stanie wyczuć problemy.

3. Dlaczego mężczyzna nigdy nie zapyta o drogę, gdy się zgubi?

Ile razy, gdy jechałyście ze swoimi partnerami i się zgubiliście, oni nie chcieli nikogo zapytać o drogę? Pewnie często. Jest to spowodowane dwoma rzeczami. Jedna to duma i przekonanie o swojej nieomylności. Druga to inny sposób zapamiętywania drogi. Mężczyźni podczas nawigacji kierują się danymi liczbowymi, znakami, odczytami GPS, własną pamięcią. Dlatego gdy się zgubią lub utkwią w jakimś punkcie, będą starali się sobie przypomnieć, ile czasu jechali, ile metrów czy kilometrów przejechali. Inaczej to wygląda u kobiet. One nie zwracają uwagi na dane liczbowe, wolą orientować się w terenie za pomocą punktów orientacyjnych, wystaw sklepowych, billboardów, charakterystycznych budynków czy innych rzeczy, które przykuły ich uwagę.

4. Czemu on mnie nie słucha?

Kobieta używa w ciągu dnia 3 razy więcej słów niż mężczyzna. Do tego mężczyźni mają trudności w skupieniu się na kilku źródłach informacji, wolą jedno, ale konkretne. W większości są jednozadaniowi, skupiają się na jednej czynności, kobiety na wielu. Dodatkowo podczas rozmowy kierują się logiką, zadaniowością, a kobiety – intuicją, emocjami. Kobiety więcej rzeczy są w stanie wysnuć, postawić się w czyjejś sytuacji. Mężczyźni wolą rozwiązywać swoje problemy szybko, najlepiej natychmiastowo, rzadko używają siły jako ostatecznego argumentu, kobiety za najlepszą metodę rozwiązywania konfliktów uważają długie rozmowy.

Różnic jest wiele, dlatego trzeba do siebie podchodzić z wyrozumiałością. Różnorodność powoduje, że nasz świat i kontakty damsko-męskie są znacznie ciekawsze. Pamiętajmy jednak, że owszem kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa, ale nadal jest to ten sam układ słoneczny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Katarzyna Sadowska
Następny artykuł: Zazdrość u mężczyzn
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza