Problemy intymne po porodzie

Zmiany, jakie zachodzą w ciele ciężarnej kobiety, nie znikają w momencie narodzin dziecka – wiele z nich utrzymuje się przez kilka tygodni po porodzie, wywołując dyskomfort, a nawet dolegliwości bólowe. Przykre objawy obniżają samopoczucie kobiety i utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest zapewnienie młodej mamie odpowiedniej opieki.

Najczęściej występujące dolegliwości poporodowe

Kobiety, które urodziły dziecko, doświadczają różnych przykrych dolegliwości, takich jak ból krocza po nacięciu, nieprawidłowa wydzielina z pochwy, skurcze macicy, trudności z oddawaniem moczu, żylaki odbytu oraz okresowe kłopoty z wypróżnianiem. Część z wyżej wymienionych przypadłości ustępuje samoistnie, ale niektóre wymagają zastosowania leczenia. Niestety, na tym nie kończą się problemy świeżo upieczonych mam – ciąża i poród sprawiają, że ciało kobiety staje się szczególnie podatne na infekcje i podrażnienia intymne.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Ryzyko pojawienia się infekcji intymnej po porodzie

Stan zapalny śluzówki macicy to jedna z najbardziej powszechnych infekcji diagnozowanych u młodych mam. Ryzyko jej wystąpienia jest większe po długim porodzie lub przy długim odstępie czasowym pomiędzy odpłynięciem płynu owodniowego a narodzinami dziecka.

Jakie inne objawy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie dróg rodnych?

  • Gorączka lub dreszcze, upławy o przykrym zapachu i ból w podbrzuszu to oznaki zapalenia błony śluzowej macicy.
  • Trudności z oddawaniem moczu, zwiększone parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu i zmiany w jego wyglądzie świadczą o infekcji dróg moczowych.
  • Tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk wokół rany krocza to objawy stanu zapalnego. Niepokojącym sygnałem jest również ból krocza oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy.

Zapobieganie objawom infekcji intymnych w połogu i ich łagodzenie

Objawy infekcji intymnej są dla kobiet źródłem dyskomfortu. Nieleczona infekcja może przekształcić się w poważniejszy problem zdrowotny, dlatego po wystąpieniu symptomów wskazujących na obecność stanu zapalnego należy podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne. Przede wszystkim trzeba zadbać o higienę intymną z pomocą sprawdzonych preparatów do mycia.

Zdrowie intymne kobiety ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania i samopoczucia, dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi, zwłaszcza w okresie połogu, gdy ciało jest osłabione ciążą i porodem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kobiece problemy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Kobiece problemy
Kobiece problemy

Zdrowie intymne kobiety

Zdrowie intymne kobiety

Prawidłowa flora bakteryjna i odpowiednie nawilżenie pochwy to gwarancja udanego życia seksualnego i codziennego komfortu.

Kobiece problemy

Poznaj nieznane fakty na temat bielizny

Poznaj nieznane fakty na temat bielizny

Nosić czy nie? Na temat noszenia bielizny krąży wiele różnych informacji. Jedni są jej zwolennikami, inni z kolei uważają, że może wywierać niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Jaka jest prawda? Uwaga na satynę Satyna to materiał mało przewiewny, który...

Kobiece problemy

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań

Co robić, kiedy spóźnia mi się miesiączka? Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może spóźnić się z powodu stresu, choroby albo intensywnego wysiłku fizycznego. Gdy chudniesz, miesiączka może...

Kobiece problemy

Jakie dolegliwości i symptomy mogą świadczyć o PCOS?

Jakie dolegliwości i symptomy mogą świadczyć o PCOS?

zwiększa się wtedy liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, co powoduje problemy z owulacją. Przyczyną choroby u niektórych kobiet może być zbyt wysoki (...) jest właśnie to schorzenie. Problemy z owłosieniem Nadmiar...

Kobiece problemy

Problemy z narządami płciowymi

Problemy z narządami płciowymi

Infekcje intymne Infekcje intymne to dla większości kobiet bardzo wstydliwy problem. Jednak jeśli odczuwamy jakiekolwiek przykre dolegliwości, nie warto czekać, ale należy jak najszybciej udać się do ginekologa.

Kobiece problemy

Infekcje pochwy- przyczyny i objawy, leczenie

Infekcje pochwy to szeroka grupa schorzeń obejmujących narządy rodne kobiet. Mogą być one powodowane zarówno przez bakterie jak również grzyby. Są dosyć powszechne dlatego uważa się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu ją przechodzi. Pieczenie,...

Kobiece problemy

Podsumowanie akcji „Testujemy produkty prOVag żel"

Artykuł sponsorowany Tegoroczne wakacje upłynęły na portalu abcZdrowie.pl pod znakiem troski o zdrowie intymne kobiet. Na przełomie lipca i sierpnia na łamach serwisu prowadzona była bowiem akcja testowania preparatu prOVag żel. Chęć udziału w teście...

Kobiece problemy

Brak miesiączki

Brak miesiączki

Chociaż spóźniający się okres wiele kobiet interpretuje jako oznakę ciąży, istnieje szereg innych przyczyn braku miesiączki. Źródłem problemu mogą być np. zaburzone funkcjonowanie układu hormonalnego czy niewłaściwie rozwinięte narządy płciowe. Najczęstsze...