Trwa ładowanie...

Problemy intymne po porodzie

Zmiany, jakie zachodzą w ciele ciężarnej kobiety, nie znikają w momencie narodzin dziecka – wiele z nich utrzymuje się przez kilka tygodni po porodzie, wywołując dyskomfort, a nawet dolegliwości bólowe. Przykre objawy obniżają samopoczucie kobiety i utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest zapewnienie młodej mamie odpowiedniej opieki.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Najczęściej występujące dolegliwości poporodowe

Kobiety, które urodziły dziecko, doświadczają różnych przykrych dolegliwości, takich jak ból krocza po nacięciu, nieprawidłowa wydzielina z pochwy, skurcze macicy, trudności z oddawaniem moczu, żylaki odbytu oraz okresowe kłopoty z wypróżnianiem. Część z wyżej wymienionych przypadłości ustępuje samoistnie, ale niektóre wymagają zastosowania leczenia. Niestety, na tym nie kończą się problemy świeżo upieczonych mam – ciąża i poród sprawiają, że ciało kobiety staje się szczególnie podatne na infekcje i podrażnienia intymne.

2. Ryzyko pojawienia się infekcji intymnej po porodzie

Stan zapalny śluzówki macicy to jedna z najbardziej powszechnych infekcji diagnozowanych u młodych mam. Ryzyko jej wystąpienia jest większe po długim porodzie lub przy długim odstępie czasowym pomiędzy odpłynięciem płynu owodniowego a narodzinami dziecka.

Jakie inne objawy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie dróg rodnych?

  • Gorączka lub dreszcze, upławy o przykrym zapachu i ból w podbrzuszu to oznaki zapalenia błony śluzowej macicy.
  • Trudności z oddawaniem moczu, zwiększone parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu i zmiany w jego wyglądzie świadczą o infekcji dróg moczowych.
  • Tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk wokół rany krocza to objawy stanu zapalnego. Niepokojącym sygnałem jest również ból krocza oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy.

3. Zapobieganie objawom infekcji intymnych w połogu i ich łagodzenie

Objawy infekcji intymnej są dla kobiet źródłem dyskomfortu. Nieleczona infekcja może przekształcić się w poważniejszy problem zdrowotny, dlatego po wystąpieniu symptomów wskazujących na obecność stanu zapalnego należy podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne. Przede wszystkim trzeba zadbać o higienę intymną z pomocą sprawdzonych preparatów do mycia.

Zdrowie intymne kobiety ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania i samopoczucia, dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi, zwłaszcza w okresie połogu, gdy ciało jest osłabione ciążą i porodem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.