Problemy intymne po porodzie

Zmiany, jakie zachodzą w ciele ciężarnej kobiety, nie znikają w momencie narodzin dziecka – wiele z nich utrzymuje się przez kilka tygodni po porodzie, wywołując dyskomfort, a nawet dolegliwości bólowe. Przykre objawy obniżają samopoczucie kobiety i utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest zapewnienie młodej mamie odpowiedniej opieki.

spis treści

1. Najczęściej występujące dolegliwości poporodowe

Kobiety, które urodziły dziecko, doświadczają różnych przykrych dolegliwości, takich jak ból krocza po nacięciu, nieprawidłowa wydzielina z pochwy, skurcze macicy, trudności z oddawaniem moczu, żylaki odbytu oraz okresowe kłopoty z wypróżnianiem. Część z wyżej wymienionych przypadłości ustępuje samoistnie, ale niektóre wymagają zastosowania leczenia. Niestety, na tym nie kończą się problemy świeżo upieczonych mam – ciąża i poród sprawiają, że ciało kobiety staje się szczególnie podatne na infekcje i podrażnienia intymne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Ryzyko pojawienia się infekcji intymnej po porodzie

Stan zapalny śluzówki macicy to jedna z najbardziej powszechnych infekcji diagnozowanych u młodych mam. Ryzyko jej wystąpienia jest większe po długim porodzie lub przy długim odstępie czasowym pomiędzy odpłynięciem płynu owodniowego a narodzinami dziecka.

Jakie inne objawy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie dróg rodnych?

  • Gorączka lub dreszcze, upławy o przykrym zapachu i ból w podbrzuszu to oznaki zapalenia błony śluzowej macicy.
  • Trudności z oddawaniem moczu, zwiększone parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu i zmiany w jego wyglądzie świadczą o infekcji dróg moczowych.
  • Tkliwość, zaczerwienienie i obrzęk wokół rany krocza to objawy stanu zapalnego. Niepokojącym sygnałem jest również ból krocza oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy.
Problemy intymne po porodzie
Problemy intymne po porodzie (Zdjęcie autorstwa Jeremy Engleman / CC BY-SA 2.0)

3. Zapobieganie objawom infekcji intymnych w połogu i ich łagodzenie

Objawy infekcji intymnej są dla kobiet źródłem dyskomfortu. Nieleczona infekcja może przekształcić się w poważniejszy problem zdrowotny, dlatego po wystąpieniu symptomów wskazujących na obecność stanu zapalnego należy podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne. Przede wszystkim trzeba zadbać o higienę intymną z pomocą sprawdzonych preparatów do mycia.

Zdrowie intymne kobiety ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania i samopoczucia, dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi, zwłaszcza w okresie połogu, gdy ciało jest osłabione ciążą i porodem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy