Trwa ładowanie...

Problemy z wypróżnianiem - jak sobie z nimi radzić?

Avatar placeholder
04.01.2019 15:17
problemy z wypróżnianiem
problemy z wypróżnianiem (mat. Klienta)

Problemy z wypróżnianiem to częsta dolegliwość, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Ważne jest, aby możliwie najlepiej poznać przyczyny zaparć i walczyć z nimi za pomocą naturalnych metod.

Zaparcia, problemy z wypróżnianiem, zatwardzenie lub obstrukcja – to przypadłość, która dotyka osób w każdym wieku. Prawidłowy cykl wypróżnień jest podstawą zdrowia, a zahamować go może wiele przyczyn. Najczęściej jest to stres, zła dieta, niedostatek ruchu, a także otyłość czy okres ciąży i połogu.

1. Zaparcia - kiedy mamy z nimi do czynienia? Jak leczyć zaparcia naturalnymi sposobami?

Zaparcie objawia się rzadkim wypróżnianiem (rzadziej niż 3 razy w tygodniu), któremu często towarzyszą ból, wzdęcia, odbijanie po jedzeniu. Osoba cierpiąca na zaparcie ma uczucie niepełnego wypróżnienia, co przekłada się na złe samopoczucie, a w dłuższej perspektywie - na ogólny spadek jakości życia. W przypadku długotrwałych zaparć należy udać się do lekarza, który zleci dalszą diagnostykę pod kątem ewentualnych poważniejszych przyczyn występowania problemów z wypróżnianiem.

W przypadku zaparć doraźnych szczególnie narażone są na nie osoby z dużą nadwagą, kobiety w ciąży i po porodzie, a także osoby cierpiące na rożnego rodzaju dolegliwości gastryczne. Za zaparcia często odpowiedzialne są także hemoroidy, cukrzyca, a niekiedy nagłe zmiany klimatu lub długotrwałe podróżowanie. W wielu przypadkach problemy z wypróżnianiem spowodowane są zaburzeniami czynnościowymi i nie wymagają stosowania środków farmakologicznych, a jedynie leczenia objawowego.

Przy zwalczaniu zaparć naturalnymi metodami istotna jest zmiana diety oraz włączenie do jadłospisu potraw z błonnikiem oraz probiotyków, bowiem to właśnie prawidłowa perystaltyka jelit odpowiada za poprawne funkcjonowanie czynności wydalniczych. Błonnik występuje naturalnie w wielu owocach: śliwkach, gruszkach, jabłkach, bananach i morelach, a także w warzywach takich jak marchew, brokuły, karczoch, kalarepa czy brukselka. Źródłem błonnika są także rośliny strączkowe (fasola, soja) oraz owies.

2. Gimnastyka, nawadnianie oraz anatomiczna postawa podczas wizyty w toalecie

Kolejną sprawą jest ruch. Zwykła, codzienna gimnastyka może pomóc w zapobieganiu zaparciom, dlatego ruch wskazany jest jako jedna z naturalnych metod pomagających w problemach z wypróżnianiem. Ważne jest także nawadnianie organizmu, bowiem woda w naturalny sposób rozluźnia kał i ułatwia jego wydalanie z organizmu. Należy pić minimum 1,5-2 l wody dziennie.

Zdarza się, że wypróżnienie utrudnia nam nieprawidłowa postawa przyjmowana podczas wizyty w toalecie. W celu wsparcia prawidłowego, zgodnego z anatomią ułożenia ciała podczas wypróżniania można zastosować innowacyjne urządzenie GOKO - Naturalnie, na co dzień, które zapewnia najlepszą, naturalną pozycję ciała. W ten sposób pomaga zapobiegać problemom z wypróżnianiem.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze