Trwa ładowanie...

Problemy zdrowotne Cher. Piosenkarka wyznaje, że "prawie umarła" z powodu zapalenia płuc

Piosenkarka przyznała, że w latach 80. zakaziła się groźnym patogenem – wirusem Epsteina-Barra. To on miał być odpowiedzialny za problemy zdrowotne, jakie doskwierały Cher. To jednak nie wszystko – piosenkarka wyznała, że zapalenie płuc niemal ją zabiło.

spis treści

1. Cher chorowała przez lata

Kultowa piosenkarka, która zyskała sławę już w latach 60. ubiegłego wieku, kilka lat temu przyznała się do problemów zdrowotnych. Wówczas przyznała, że w latach 80. została zarażona wirusem Epsteina-Barra, który wykluczył ją z życia publicznego na dwa lata.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"
75-letnia gwiazda w młodości zakaziła się wirusem Epsteina-Barra
75-letnia gwiazda w młodości zakaziła się wirusem Epsteina-Barra (Twitter)

Wirus ten przenosi się przez ślinę i inne płyny ustrojowe. Infekcja może przebiegać bezobjawowo, gdy dojdzie do zakażenia w dzieciństwie, ale w wieku dorosłym może prowadzić do rozwoju mononukleozy zakaźnej. Wirus EBV odpowiedzialny może być także za choroby autoimmunologiczne jak np. toczeń i stwardnienie rozsiane, czy nawet określone nowotwory.

U Cher, jak twierdziła gwiazda, infekcja EBV była zaledwie początkiem kłopotów ze zdrowiem. Później Cherilyn Sarkisian borykała się z zespołem chronicznego zmęczenia oraz z groźnym zapaleniem płuc.

2. Piosenkarka została źle zdiagnozowana

Gwiazda ujawniła, że kiedy po raz pierwszy zachorowała, nie miała nawet pojęcia, że zmaga się z zapaleniem płuc. Przyznała, że pracowała nieprzerwanie i jednocześnie zażywała nieskuteczne leki, które lekarz przepisał jej, sądząc, że Cher ma zapalenie oskrzeli.

Cher w osobistym wyznaniu o chorobie, z którą się zmagała
Cher w osobistym wyznaniu o chorobie, z którą się zmagała (Twitter)

Na Twitterze Cher przyznała również, że po latach ponownie musiała się zmagać z zapaleniem płuc. Choroba była dla niej ciężkim doświadczeniem. Jak pisze Cher, "nie mogłam oddychać, nie mogłam utrzymać się na nogach, by wziąć prysznic".

3. Zapalenie płuc – objawy

Zapalenie oskrzeli może poprzedzać zapalenie płuc, jednak różnica między dwiema chorobami jest znacząca. Zapalenie płuc jeszcze przed nadejściem pandemii SARS-CoV-2 było jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i zgonów z powodu infekcji.

W przebiegu zapalenia płuc pęcherzyki płucne – czyli małe woreczki napełniające się tlenem z każdym oddechem – wypełniają się ropą i płynem. Niezależnie od czynnika wywołującego infekcję zapalenie płuc wymaga szybkiego wdrożenia leczenia. W populacjach najmłodszych dzieci i osób w podeszłym wieku szybka reakcja jest szczególnie istotna.

Jakie objawy może dawać zapalenie płuc?

 • ból w klatce piersiowej w czasie kaszlu, ale też w czasie oddychania,
 • duszności,
 • zaburzenia świadomości – zwłaszcza w grupie pacjentów powyżej 65. roku życia,
 • zmęczenie,
 • gorączka, dreszcze, nadpotliwość,
 • u seniorów może wystąpić obniżenie temperatury,
 • nudności, wymioty, a nawet biegunka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza