Problemy zdrowotne Cher. Piosenkarka wyznaje, że "prawie umarła" z powodu zapalenia płuc
Piosenkarka przyznała, że w latach 80. zakaziła się groźnym patogenem – wirusem Epsteina-Barra. To on miał być odpowiedzialny za problemy zdrowotne, jakie doskwierały Cher. To jednak nie wszystko – piosenkarka wyznała, że zapalenie płuc niemal ją zabiło.
1. Cher chorowała przez lata
Kultowa piosenkarka, która zyskała sławę już w latach 60. ubiegłego wieku, kilka lat temu przyznała się do problemów zdrowotnych. Wówczas przyznała, że w latach 80. została zarażona wirusem Epsteina-Barra, który wykluczył ją z życia publicznego na dwa lata.
Wirus ten przenosi się przez ślinę i inne płyny ustrojowe. Infekcja może przebiegać bezobjawowo, gdy dojdzie do zakażenia w dzieciństwie, ale w wieku dorosłym może prowadzić do rozwoju mononukleozy zakaźnej. Wirus EBV odpowiedzialny może być także za choroby autoimmunologiczne jak np. toczeń i stwardnienie rozsiane, czy nawet określone nowotwory.
U Cher, jak twierdziła gwiazda, infekcja EBV była zaledwie początkiem kłopotów ze zdrowiem. Później Cherilyn Sarkisian borykała się z zespołem chronicznego zmęczenia oraz z groźnym zapaleniem płuc.
2. Piosenkarka została źle zdiagnozowana
Gwiazda ujawniła, że kiedy po raz pierwszy zachorowała, nie miała nawet pojęcia, że zmaga się z zapaleniem płuc. Przyznała, że pracowała nieprzerwanie i jednocześnie zażywała nieskuteczne leki, które lekarz przepisał jej, sądząc, że Cher ma zapalenie oskrzeli.
Na Twitterze Cher przyznała również, że po latach ponownie musiała się zmagać z zapaleniem płuc. Choroba była dla niej ciężkim doświadczeniem. Jak pisze Cher, "nie mogłam oddychać, nie mogłam utrzymać się na nogach, by wziąć prysznic".
3. Zapalenie płuc – objawy
Zapalenie oskrzeli może poprzedzać zapalenie płuc, jednak różnica między dwiema chorobami jest znacząca. Zapalenie płuc jeszcze przed nadejściem pandemii SARS-CoV-2 było jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i zgonów z powodu infekcji.
W przebiegu zapalenia płuc pęcherzyki płucne – czyli małe woreczki napełniające się tlenem z każdym oddechem – wypełniają się ropą i płynem. Niezależnie od czynnika wywołującego infekcję zapalenie płuc wymaga szybkiego wdrożenia leczenia. W populacjach najmłodszych dzieci i osób w podeszłym wieku szybka reakcja jest szczególnie istotna.
Jakie objawy może dawać zapalenie płuc?
- ból w klatce piersiowej w czasie kaszlu, ale też w czasie oddychania,
- duszności,
- zaburzenia świadomości – zwłaszcza w grupie pacjentów powyżej 65. roku życia,
- zmęczenie,
- gorączka, dreszcze, nadpotliwość,
- u seniorów może wystąpić obniżenie temperatury,
- nudności, wymioty, a nawet biegunka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.