Trwa ładowanie...

Problemy zdrowotne podczas wakacji

Problemy zdrowotne podczas wakacji
Problemy zdrowotne podczas wakacji

Wakacje to czas niezapomnianych przeżyć oraz odpoczynku, ale także dużych zmian dla naszego organizmu, wywołujących najróżniejsze problemy zdrowotne. Aby oderwać się od codziennych trosk i obowiązków, coraz częściej wybieramy urlop poza domem. Należy pamiętać, że zarówno wyjazd w obrębie kraju, jak i za granicę może wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych niespodzianek ze strony układu pokarmowego. W trakcie urlopu zmieniamy dietę, a także częstość spożywanych pokarmów. Jesteśmy także narażeni na stres związany z podróżą oraz zmianą klimatu. W takiej sytuacji zmienia się nasza mikroflora jelitowa i nietrudno wtedy o zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego takie, jak: biegunka, zaparcia, wzdęcia, czy ból brzucha.

Biegunka to zwiększenie liczby lub objętości wypróżnień, spowodowanych różnymi czynnikami. Jednym z nich jest spożycie pokarmów lub wody zawierających inną florę bakteryjną niż w naszym otoczeniu. Najczęściej biegunka podróżnych dotyczy osób odwiedzających Afrykę, Amerykę Południową oraz kraje Bliskiego Wschodu. Najmniejsze ryzyko wystąpienia tego zaburzenia dotyczy krajów europejskich, a także Australii, Nowej Zelandii oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady. Nie ma jednak reguły – w wielu przypadkach biegunka podróżnych może być wywołana przez samą zmianę diety, spożywanej wody lub stres związany z podróżą.

Zmiana rytmu wypróżnień, związana ze spędzaniem urlopu w obcym miejscu może obejmować także problemy ze zbyt rzadkim oddawaniem stolca. Istotnym elementem jest czynnik psychologiczny np. dyskomfort związany z korzystaniem z obcej toalety. Nie bez znaczenia są także zmiany dotyczące rytmu dnia, czy spożywanie zbyt małej ilości warzyw i owoców, na korzyść produktów wysoko przetworzonych (żywienie w barach szybkiej obsługi lub korzystanie z dań gotowych – np. zupek w proszku). Nieprawidłowa dieta, przejadanie się lub nadmierne spożycie alkoholu mogą z kolei powodować bóle brzucha czy uczucie wzdęcia.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Niektórych czynników wywołujących problemy ze strony układu pokarmowego uniknąć się nie da. Innym – możemy zapobiegać. Podstawą jest w miarę możliwości zadbanie o urozmaiconą dietę, spożywanie produktów świeżych oraz pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach egzotycznych należy pamiętać o piciu wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody mineralnej, a także unikaniu spożycia surowych potraw (zarówno jarzyn, jak i mięsa lub ryb).

Dobrym pomysłem na zabezpieczenie przewodu pokarmowego przed obcą florą bakteryjną oraz regulację pracy jelit jest przyjmowanie probiotyków, czyli dobroczynnych bakterii odpowiedzialnych za zachowanie równowagi w jelitach. Błona śluzowa przewodu pokarmowego stanowi linię obrony przed wniknięciem do organizmu patogenów, takich jak bakterie, wirusy oraz grzyby. Bakterie wchodzące w skład preparatów probiotycznych uniemożliwiają rozwój patogenów w przewodzie pokarmowym, wpływają na prawidłową pracę jelit, a co za tym idzie, chronią przed biegunkami, zaparciami oraz innymi zaburzeniami układu trawiennego.

W przypadku wystąpienia objawów biegunki, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie. Organizm traci dużo płynów, co może doprowadzić do groźnych konsekwencji, zwłaszcza u dzieci oraz osób starszych i z chorobami przewlekłymi. Najlepiej spożywać niegazowaną wodę mineralną lub wodę przegotowaną. Dobrze też włączyć stosowanie preparatu przywracającego równowagę jelit – probiotyku. W pierwszych dniach dieta powinna być lekkostrawna. Jeżeli objawy biegunki nie zmniejszą się po 48 godzinach, dołączą się niepokojące objawy takie jak wysoka gorączka, obecność krwi lub śluzu w stolcu, wymioty lub zaburzenia świadomości – wtedy koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze