Trwa ładowanie...

Problemy ze snem i samobójcze myśli. Pełnia księżyca może wpływać na nasze zdrowie?

Depresja, bezsenność, wzmożony apetyt - czy pełnia Kwiatowego (Krwawego) Księżyca, której przypisywano magiczne moce faktycznie wpływa na nasz organizm?

spis treści

1. Bezsenność i większy apetyt

Podczas pełni Kwiatowego Księżyca, którą można było obserwować nad ranem 16 maja, naturalny satelita Ziemi przybiera czerwony odcień (następuje wówczas jego zaćmienie). Stąd określenie "krwawy Księżyc". Wokół tego zjawiska nadal krąży wiele mitów i przypisuje się mu magiczny wpływ na ludzki organizm.

Zobacz film: "Objawy, które świadczą o tym, że twoje hormony szaleją"
Pełnia księżyca sprzyja bezsenności
Pełnia księżyca sprzyja bezsenności (Getty Images)

Pełnia księżyca, może powodować zmiany hormonalne. Te z kolei sprzyjają bezsenności i mogą wzmagać apetyt, a nawet wyostrzać zmysły. Chodzi o zaburzenie produkcji serotoniny.

Badania naukowców z Centrum Chronobiologii w Bazylei wykazały, że podczas pełni budzimy się średnio 20 minut wcześniej. Z kolei zasypianie zajmuje przeciętnie 5 minut dłużej niż zwykle. Ponadto sen jest wtedy o 30 proc. płytszy. Zmianę w jakości snu można zaobserwować już kilka dni przed pełnią.nNie ma natomiast naukowych dowodów na częstsze lunatykowanie.

2. Depresja i wahania nastroju

Pełnia księżyca bywa często łączona z nasileniem objawów depresyjnych i wzrostem prób samobójczych. Naukowcom nie udało się jednoznacznie wykazać związku tego zjawiska ze zdrowiem psychicznym.

W przypadku osób chorych na depresję jest jednak ryzyko gorszego samopoczucia. Ma to związek z wahaniem poziomu serotoniny, na co są szczególnie wrażliwe. To może powodować gwałtowne zmiany nastroju i bardziej nerwowe czy irracjonalne reakcje, również u osób, które nie mają zaburzeń psychicznych.

3. Nasilone ataki podagry

Naukowcy z Instytutu Badań nad Chorobami Reumatycznymi wykazali związek pomiędzy pełnią księżyca, a nasileniem ataków dny moczanowej (podagry).

Badania pokazały, że podczas pełni kryształki soli kwasu moczanowego (puryny), które są zwykle usuwane z organizmu razem z moczem, zaczynają się odkładać w stawach. To wywołuje ataki podagry.

4. Krwotoki a pełnia księżyca

Nadal krąży też wiele mitów na temat podwyższonego ryzyka krwotoków podczas zabiegów operacyjnych, które rzekomo miałyby wiązać się z pełnią księżyca.

Mimo że naczynia krwionośne mogą być wtedy bardziej ukrwione, nie ma jak dotąd naukowego potwierdzenia, że krwotoków jest więcej. Nie potwierdzono też, że rany goją się wolniej niż normalnie, a zabieg jest dla pacjenta bardziej bolesny.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza