Profilaktyka cukrzycy

Tak jak w przypadku każdej innej choroby - lepiej cukrzycy zapobiec na czas niż ją leczyć. W poniższym artykule znajdziesz kilka rad, jak sprawić, by cukrzyca cię ominęła, nawet jeśli jesteś w grupie ryzyka. Leczenie cukrzycy jest długotrwałe i wymaga ciągłej uwagi. Diabetyk musi pilnować poziomu glukozy we krwi oraz ciągle uważać na swoją dietę. Co zrobić by ustrzec się przed cukrzycą?

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę

Trzeba pamiętać, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i jedyne dostępne leczenie to zastrzyki insuliny (cukrzyca typu 1) lub bardzo dokładne trzymanie się diety cukrzycowej (cukrzyca typu 2). I tak do końca życia. Dlatego ważne jest utrzymanie ryzyka cukrzycy jak najdalej od nas.

Zobacz film: "Coraz więcej cukru w naszej diecie"

 • Większość chorych na cukrzycę cierpi też na otyłość. Jeśli będziesz utrzymywać odpowiednią do wieku i wzrostu wagę, zmniejszysz ryzyko zachorowania.
 • Popytaj o rodzinne predyspozycje dotyczące cukrzycy. Jeśli w rodzinie choruje jedna lub więcej osób, ryzyko zachorowania u ciebie jest większe.
 • Twoja aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Częsty ruch nie pozwoli ci za bardzo przybrać na wadze. Regularne ćwiczenia poprawiają ukrwienie i dotlenienie organizmu, co pozytywnie wpływa na zdrowie.Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli masz genetyczne predyspozycje do cukrzycy.
 • Zdrowa dieta jest niezbędna do odsunięcia od siebie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Zbilansowana dieta powinna przede wszystkim zawierać jak najmniej tłuszczów i cukrów.
 • Po 45. roku życia należy regularnie badać krew, a konkretnie poziom glukozy we krwi. Jeśli jesteś w grupie ryzyka - takie badania powinny zacząć się wcześniej.
 • Cukrzyca pojawiająca się u dorosłych zazwyczaj atakuje ludzi z nadciśnieniem. Dlatego regularnie badaj ciśnienie.
 • Zwiększ ilość owoców i warzyw w diecie. Zawierają one witaminy i minerały, a także tzw. flawonoidy (barwniki i przeciwutleniacze). Flawonoidy są uznawane za stymulatory produkcji insuliny. Oprócz tego blokują one proces łączenia się glukozy z białkami (glikację). Przy cukrzycy ten proces się nasila i powoduje starzenie się komórek.
 • Palenie tytoniu jest jednym z czynników zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych. Z tego względu zalecane jest zrezygnowanie z palenia wyrobów tytoniowych w profilaktyce cukrzycy
 • Zanim sięgniesz po produkty bez cukru, dokładnie przeczytaj informacje zawarte na opakowaniu. Zamiast cukru, produkty słodzone są słodzikami, które niekoniecznie są dobre dla zdrowia. Jednym z nich jest sorbitol, który w zbyt dużych ilościach może osadzać się w tkankach i je niszczyć. Objawia się to chorobami takimi jak: retinopatia (uszkodzenie siatkówki oka), zaćma, neuropatia (zapalenie nerwów obwodowych).

Te komplikacje zdrowotne także mogą doprowadzić do cukrzycy.

Zapobieganie cukrzycy

Jednym z czynników wpływajacych na powstanie cukrzycy jest niezłaściwa dieta. Spożywanie produktów nie zwiększających gwałtownie poziomu cukru we krwi może sprawić, że ochronimy swój ogranizm przed tą chorobą. Z tego względu najlepiej wybieraj specjalne produkty dla cukrzyków, będą to produkty o niskim ig (indeksie glikemicznym), a więc stopniowo uwalniające cukry, jakie na długi czas zaspokoją nasz apetyt.

Ważne jest także stosunkowo szybkie rozpoznanie choroby i dostosowanie odpowiedniego leczenia. Dzięki takiemu działaniu opóźnimy jej postępowanie. Dlatego też nie należy lekceważyć pierwszych objawów cukrzycy, do jakich zaliczyć należy nawracające infekcje, zmęczenie, senność, zaparcia, duży apetyt, utrata masy ciała czy kłopoty z koncentracją. W razie ich wystąpienia niezbędna jest wizyta u specjalisty i przeprowadzenie odpowiednich badań.

Po rozpoznaniu cukrzycy należy również zastosować się do zaleceń lekarza, które dotyczą nie tylko przestrzegania diety dla cukrzyków lecz także zwiększenia aktywności fizycznej i prowadzenia samokontroli.

Anna Szozda, 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Szurkowska M. Leczenie otyłości i towarzyszących zaburzeń metabolicznych, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2006, ISBN 83-88203-30-4
 • Czech A., Idaszak D., Tatoń J. Żywienie w cukrzycy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-4194-1
 • Sieradzki J. Cukrzyca - kompendium, Via Medica, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7555-138-9
 • Biernat J., Mikołajczak J., Wyka J. Co warto wiedzieć o diecie w cukrzycy? MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-63-6

Cukrzyca

Komentarze (3)
~Milena
~Milena ponad rok temu

Cukrzycy często towarzyszy nadciśnienie tętnicze. Szczególnie trzeba dbać o nie w starszym wieku. Ostatnio kupiłam dla rodziców ciśnieniomierz senior sanity, urządzenie specjalnie zaprojektowane dla osób starszych - prosta obsługa, duży wyświetlacz, funkcja wykrywania arytmii.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Profilaktyka cukrzycy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Profilaktyka cukrzycy
Profilaktyka cukrzycy

Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?

Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?

Zmniejsz podaż cukrów Stężenie glukozy we krwi odgrywa istotną rolę w etiologii cukrzycy, dlatego w trosce o zdrowie warto ograniczać ilość cukru (...) samopoczucie, pomaga zachować szczupłą sylwetkę i korzystnie wpływa na kondycję organizmu....

Profilaktyka cukrzycy

Coraz więcej cukru w naszej diecie (WIDEO)

Coraz więcej cukru w naszej diecie (WIDEO) Odtwórz wideo

się na zdrowiu człowieka. Z nieprawidłowej diety i niezdrowego trybu życia bierze się zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości, a także cukrzycy. Co powoduje (...) się niestety epidemia cukrzycy typu 2, czyli cukrzycy...

Profilaktyka cukrzycy

Test oceniający ryzyko zachorowania na cukrzycę

. Może być dziedziczna. Wśród czynników ryzyka cukrzycy wymienia się także permanentny stres, bierny tryb życia, otyłość, palenie papierosów, wysokie stężenie (...) ) przyjmowanie leków na nadciśnienie (2 punkty) Interpretacja wyników...

Profilaktyka cukrzycy

Stomatodiabetologia - fakt czy fantazja?

Diabetolodzy i stomatolodzy postanowili połączyć swoje siły w walce z rozprzestrzeniającą się w zawrotnym tempie epidemią cukrzycy. Dlaczego (...) wśród pacjentów i poprawić wykrywalność choroby. Aby jednak od słów przejść do czynów,...

Profilaktyka cukrzycy

Wysoka skuteczność leku w profilaktyce cukrzycy typu 2

się zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2... Badanie leku Lekiem, który uchronił badanych przed chorobą jest farmaceutyk zwiększający wrażliwość (...) na wysokie ryzyko rozwoju cukrzycy i obecność takich czynników,...

Owoce

Oliwki - jedne z najzdrowszych owoców na świecie

Oliwki - jedne z najzdrowszych owoców na świecie

Naturalna profilaktyka Nie każdy przepada za charakterystycznym smakiem oliwek, jednak powodów, aby się do nich przekonać, jest przynajmniej kilka, a (...) napięciu, palące papierosy czy intensywnie aktywne fizycznie. To zwłaszcza w...

Metody podawania insuliny

Pompa insulinowa u chorego na cukrzycę

Pompa insulinowa u chorego na cukrzycę

To dyskretne urządzenie pozwoli cukrzykowi zachować ciągłość podawania dawek insuliny. Glukometr to urządzenie pozwalające na dokonywanie samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi.