Trwa ładowanie...

Profilaktyka raka piersi

Avatar placeholder
07.11.2014 10:11
Profilaktyka raka piersi
Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to niezwykle groźna choroba, która w zaawansowanym stadium rozwoju jest niestety nieuleczalna. Szanse na wyleczenie nowotworu są wyraźnie większe, jeśli rak jest wykryty wcześnie, a guzek ma mniej niż 3 cm średnicy. W takiej sytuacji istnieje znacząca szansa na zachowanie piersi. Kobiety, które w czasie samobadania zauważyły u siebie guzek lub zgrubienie w piersi, powinny poddać się badaniom obrazowym (mammografia, USG). Jeśli badanie wykaże niepokojącą zmianę w piersi, konieczna może być biopsja.

spis treści

1. Badania profilaktyczne a szanse na wyleczenie raka piersi

Skuteczna profilaktyka raka piersi
Skuteczna profilaktyka raka piersi

Rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Rozwój nowoczesnej

zobacz galerię

Każda kobieta powinna regularnie badać piersi, by możliwie wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie gruczołu piersiowego. Profilaktyka raka piersi jest niezwykle ważna, ponieważ wcześnie wykryty nowotwór piersi może być całkowicie wyleczalny. Jeśli nowotwór został wykryty w bardzo wczesnym stadium, gdy jest on jeszcze niewyczuwalny, ale uwidacznia się w badaniu mammograficznym, pacjentka ma niemal 100% szansę na wyleczenie raka. Jeżeli guzek ma 1-2 cm, szanse na wyleczenie maleją, ale są nadal wysokie i wynoszą 90%. Prawdopodobieństwo wyleczenia raka spada do 70%, gdy nowotwór jest bardziej zaawansowany i u pacjentki obecne są przerzuty do węzłów chłonnych pachowych. Sytuacja wygląda inaczej, gdy wykryty nowotwór jest w stadium miejscowo zaawansowanym, czyli nacieka skórę lub tkanki klatki piersiowej. Rak w tym stadium rozwoju jest bardziej widoczny i nie sposób nie zauważyć zmian w piersi. W takiej sytuacji szanse na wyleczenie nowotworu maleją do 20-30%.

2. Program przesiewowy w kierunku raka piersi

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Kobiety od 20 roku życia powinny systematycznie - co miesiąc - wykonywać samobadanie piersi. Jeśli podczas badania wyczują nowy guzek lub zgrubienie, powinny jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej do onkologa (nie trzeba mieć skierowania). Jeżeli okaże się, że guzek jest niepokojącym, należy możliwie szybko wykonać biopsję piersi. U młodych kobiet skutecznym badaniem profilaktycznym jest badanie USG piersi. Dla kobiet w wieku dojrzałym lepszym wyborem jest mammografia. Kobiety po 50. roku życia powinny wykonywać ją co dwa lata. Obecnie w Polsce jest prowadzony populacyjny program badań przesiewowych. W jego ramach wszystkie kobiety między 50. a 69. rokiem życia mogą poddać się badaniom mammograficznym.

Profilaktyka raka piersi - badania
Profilaktyka raka piersi - badania

Aby zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych zalecane są badania przesiewowe (skriningowe). Wczesna

zobacz galerię

Regularne badanie piersi powinno wejść kobietom w nawyk, ponieważ wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na oszczędzenie gruczołu piersiowego. Ponadto u większości pacjentek możliwe jest wówczas zachowanie układu chłonnego pachy. Usuwanie węzłów chłonnych pachy ma kluczowe znaczenie podczas ustalania dalszego planu leczenia raka piersi. Jeśli węzły są zajęte, nalezy zastosować inne metody leczenia systemowego. Jeżeli jednak węzły są wolne od przerzutów, u wielu chorych nie ma konieczności kontynuowania leczenia. Usunięte węzły chłonne należy badać pod mikroskopem, badania obrazowe nie są bowiem wystarczająco swoiste, by można było określić ich charakter.

Profilaktyka raka piersi ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i życia kobiet. Dzięki systematycznemu badaniu piersi można odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany w piersiach i zwiększyć swoje szanse na całkowite wyleczenie nowotworu piersi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze