Trwa ładowanie...

Progenia - charakterystyka, przyczyny, leczenie

Progenia to wada kostna zgryzu. Może prowadzić to nieprawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych. To jednak niejedyny objaw krzywych zębów. Do czego prowadzą wady zgryzu? Czym charakteryzuje się progenia? Jakie są najczęstsze przyczyny progenii? Czy progenie można leczyć?

Zobacz film: "Domowe sposoby na bolący ząb"

spis treści

1. Progenia – charakterystyka

Progenia to wada zgryzu, która charakteryzuje się wysuniętą brodą oraz dolną wargą. Zaawansowana progenia w znaczny sposób wpływa na rysy twarzy. Nie jest to jednak jedyny dyskomfort, gdyż tego rodzaju wada zgryzu nie leczona może się pogłębiać. Ponadto krzywe, nachodzące na siebie zęby sprawiają, że nie możemy ich dokładnie wyczyścić. W miejscach trudno dostępnych gromadzą się bakteria, a co za tym idzie, pojawia się próchnica.

Dziewczynka w aparacie ortodontycznym
Dziewczynka w aparacie ortodontycznym

2. Progenia - przyczyny

Progenia, która jest wadą zgryzu  może prowadzić do częstszych stanów zapalnych i chorób przyzębia. Tego typu dolegliwości mogą prowadzić do zaniku kości i utratę zębów. Ponadto, progenia może przyczyniać się do przeciążenia mięśni twarzy, szyi, a także stawów szczękowo-skroniowych. Objawami takiego stanu rzeczy są bóle głowy, zaburzenia równowagi, a także zaburzenia słuchu.

Wady zgryzu pojawiają się z powodu nieodpowiedniego karmienia – zbyt późnego wprowadzania stałych pokarmów, przez co zgryz nie może się prawidłowo rozwinąć. Inną przyczyną może być również oddychanie przez usta, ssanie palca, obgryzanie paznokci lub przyborów do pisania, czy też zagryzanie warg. Wady zgryzu pojawiają się także z niedoborów witaminy D lub urazów. Główną przyczyną progenii – poważnej wady zgryzu – są jednak uwarunkowania genetyczne. To geny odpowiadają za wielkość zębów, ich ilość, kształt żuchwy, a także – jak w przypadku progenii – wysuniętą brodą i dolną wargą.

3. Progenia – leczenie

Leczenie ortodontyczne przy większości wad zgryzu jest wystarczające. Czas trwania leczenia ortodontycznego to od około roku do dwóch lat, gdy mamy do czynienia z klasycznymi wadami zgryzu. W przypadku progenii istotnym czynnikiem jest dobra współpraca zarówno z ortodontą, jak i z chirurgiem szczękowym.

Zobacz także:

Kiedy kości żuchwy są bardzo przerośnięte, niezbędna może się okazać operacja. W zależności od postępu zmian zabieg operacyjny może objąć zarówno żuchwę, jak i szczękę. Zabieg taki polega na skróceniu trzonu żuchwy oraz prawidłowym ustawieniu szczęki do żuchwy. Celem operacji jest ustawienie zębów w prawidłowy zgryz i wyeliminowaniu nieprawidłowości. Samo leczenie ortodontyczne przy progenii może być niewystarczające. Aparat ortodontyczny prowadzi bowiem do położenia zębów do wewnątrz ust. Daje to mało atrakcyjny wygląd, który poprawić może jedynie operacja.

Leczenie progenii wpływa nie tylko na bardziej atrakcyjny wygląd i ładniejszy uśmiech. Dzięki zastosowaniu się do zaleceń ortodonty lub również zdecydowaniu się na zabieg operacyjny możemy wyeliminować bóle głowy, szum w uszach, jak również – jeżeli podejmiemy leczenie wcześniej – zapobiec chorobom stawów skroniowo-żuchwowych, próchnicy, a także chorobom przyzębia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.