Proliferacja – prawidłowe komórki, skóry, endometrium, komórki nowotworowe
Proliferacja to cecha organizmów żywych polegająca na zdolności namnażania komórek. Proces namnażania komórek, ich długość życia oraz przyczyny obumierania reguluje złożony mechanizm kontroli cyklu komórkowego.
1. Proliferacja – prawidłowe komórki
Proces proliferacji może dotyczyć zarówno zdrowych komórek jak i komórek nowotworowych. W normalnych warunkach fizjologicznych, komórki wysyłają do siebie sygnały, aby nie dochodziło do powielania komórek.
1.1. Proliferacja – skóry
Proces proliferacji jest widoczny np. w momencie uszkodzenia skóry, w wyniku którego doszło do przerwania ciągłości skóry. Komórki, które znajdują się przy samej ranie zaczynają się namnażać i regenerują uszkodzoną tkankę.
1.2. Proliferacja – endometrium
Pacjentka odbierając wynik badania patomorfologicznego może znaleźć na opisie sformułowanie: endometrium w okresie proliferacji. Oznacza to, że błona w ścianie macicy namnaża się. Nie jest to nic niepokojącego. Faza proliferacji ma miejsce 4-14 dnia cyklu i jest normalnym procesem. Dzięki takiemu badaniu można okreslić wiek endometrium w macicy.
2. Proliferacja – komórki nowotworowe
Proliferacja może zachodzić także w sposób niekontrolowany. Jeżeli mamy do czynienia z takim zjawiskiem w proliferacji to wytwarzają się w nim komórki rakowe. Komórki nowotworowe mają przyspieszony metabolizm, który jest spowodowany nieustannym procesem proliferacji. Przyczyna proliferacji może być odnaleziona w mutacji DNA.
Niekontrolowana proliferacja komórek to charakterystyczny objaw powstawania chorób nowotworowych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.