Trwa ładowanie...

Proliferacja – prawidłowe komórki, skóry, endometrium, komórki nowotworowe

Proliferacja to cecha organizmów żywych polegająca na zdolności namnażania komórek. Proces namnażania komórek, ich długość życia oraz przyczyny obumierania reguluje złożony mechanizm kontroli cyklu komórkowego.

spis treści

1. Proliferacja – prawidłowe komórki

Proces proliferacji może dotyczyć zarówno zdrowych komórek jak i komórek nowotworowych. W normalnych warunkach fizjologicznych, komórki wysyłają do siebie sygnały, aby nie dochodziło do powielania komórek.

Zobacz film: "Endometrioza - tajemnicza choroba"

Rak endometrium - zdjęcia
Rak endometrium - zdjęcia

Rak endometrium jest najczęściej występującym nowotworem trzonu macicy. Na zdjęciu widoczny guz, który

zobacz galerię

1.1. Proliferacja – skóry

Proces proliferacji jest widoczny np. w momencie uszkodzenia skóry, w wyniku którego doszło do przerwania ciągłości skóry. Komórki, które znajdują się przy samej ranie zaczynają się namnażać i regenerują uszkodzoną tkankę.

1.2. Proliferacja – endometrium

Pacjentka odbierając wynik badania patomorfologicznego może znaleźć na opisie sformułowanie: endometrium w okresie proliferacji. Oznacza to, że błona w ścianie macicy namnaża się. Nie jest to nic niepokojącego. Faza proliferacji ma miejsce 4-14 dnia cyklu i jest normalnym procesem. Dzięki takiemu badaniu można okreslić wiek endometrium w macicy.

Zobacz także:

2. Proliferacja – komórki nowotworowe

Proliferacja może zachodzić także w sposób niekontrolowany. Jeżeli mamy do czynienia z takim zjawiskiem w proliferacji to wytwarzają się w nim komórki rakowe. Komórki nowotworowe mają przyspieszony metabolizm, który jest spowodowany nieustannym procesem proliferacji. Przyczyna proliferacji może być odnaleziona w mutacji DNA.

Niekontrolowana proliferacja komórek to charakterystyczny objaw powstawania chorób nowotworowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza