Trwa ładowanie...

Promienica – przyczyny i objawy

Avatar placeholder
10.08.2021 16:44
Promienica – przyczyny i objawy
Promienica – przyczyny i objawy

Czym jest promienica? Inna nazwa tej bakteryjnej choroby to aktynomikoza. Promienica wzięła swoją nazwę od ułożenia nici bakterii, które wywołują zakażenie i chorobę. Jest to choroba, która występuję dość rzadko. Promienica jest niestety zakaźna. Jakie są przyczyny choroby i w jaki sposób ją odróżnić od innych schorzeń bakteryjno zakaźnych?

spis treści

1. Promienica – przyczyny

Promienica (aktynomikoza) jest najczęściej diagnozowana u mężczyzn. Przebieg choroby ma przewlekły charakter może nawet trwać do kilku miesięcy. Jakie czynniki powodują, że promienica się uaktywnia? Główną przyczyną choroby jest beztlenowa bakteria. Actinomyces israeli, której naturalnym środowiskiem jest flora bakteryjna w jamie ustnej. Promienica zaczyna się właśnie w ustach, a w następnej kolejności zajmuje skórę w okolicy podżuchwowej najczęściej z jednej strony twarzy.

Promienica to inaczej aktynomikoza
Promienica to inaczej aktynomikoza
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Promienica może się uaktywnić przy sprzyjających warunkach dla przykładu w wyniku próchnicy zębów, urazów w jamie ustnej czy stanu zapalnego. Promienica może się też pojawić po nieprawidłowym usunięciu zęba. Wszelkie rany w okolicy jamy ustnej sprzyjają pojawieniu się choroby. Już w zaawansowanym stadium promienica może przenikać w głąb całego organizmu przykładowo do płuc. Dlatego lekarze wyróżniają także: promienicę płucną, a także promienicę brzuszną. Obie te postaci choroby przebiegają bezobjawowo, dlatego diagnoza schorzenia nie należy do najłatwiejszych.

To też warto wiedzieć

2. Promienica – objawy

Jak się objawia promienica? Oczywiście wszystkie objawy związane są z miejscem, w którym choroba się umiejscowiła. Jednak objawy wspólne bez względu na postać, jaką przyjmuje promienica to na pewno wysoka gorączka, osłabienie organizmu. Promienica jednak to przede wszystkim guzki, które są mało bolesne, ale twarde z ropnymi ogniskami. W następnej fazie guzki rozpadają się tworząc przetoki, z których wydobywa się surowiczno – krwisty płyn. Wydostająca się z guzków treść zawiera w sobie kolonie bakterii. Promienica prowadzi niestety do przewlekłego i ostrego stanu zapalnego. Choroba powoduje powstawanie przetok i ziarniny, które ulegają procesowi bliznowacenia.

Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób
Lekooporna bakteria New Delhi zaatakowała Polskę - zakażonych jest już 1100 osób [7 zdjęć]

Po raz pierwszy New Delhi pojawiła się w Warszawie w 2011 roku. Wówczas nie spodziewano się jeszcze,

zobacz galerię

Jak jest leczona promienica? Ponieważ jest o infekcja bakteryjna, dlatego do leczenia od samego początku włączony jest antybiotyk najczęściej w formie doustnej, a w ciężkich stanach chorobowych podawany jest dożylnie. W niektórych przypadkach zmiany twarde i ropne, a także zwłókniałe guzy usuwane są w trakcie chirurgicznego zabiegu. W leczeniu stosuje się również jodowe preparaty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze