Proste badanie krwi może wykryć raka płuc 5 lat zanim choroba się ujawni
Proste badanie krwi może umożliwić lekarzom dostrzeżenie oznak raka płuc nawet pięć lat przed tym, jak choroba pokaże się w badaniach diagnostycznych jak prześwietlenie lub tomografia komputerowa.
Badania wykazały, że przeciwciała są wytwarzane przez układ odpornościowy we wczesnym stadium raka płuc.
Eksperci zauważają, że badania przesiewowe pacjentów z grupy wysokiego ryzyka na przeciwciała mogą potencjalnie uratować wiele istnień ludzkich.
Naukowcy z Uniwersytetu Dundee zaprosiło do badania 12 000 osób dorosłych w wieku pomiędzy 50 i 75 lat, które zostały umieszczone w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuc.
Wszyscy oni albo dużo palili przez 20 lat lub dłużej, albo też mieli przypadki zachorowania na raka płuc w rodzinie.
U połowy osób biorących udział w badaniu wykonano badanie krwi na przeciwciała, podczas gdy reszta otrzymała standardowe formy diagnozy i opieki.
Spośród około 6 000 monitorowanych pacjentów, około 1 na 10 miał pozytywny wynik badania krwi na przeciwciała.
W tej grupie, u 207 osób zdiagnozowano guzki płuc - zgrubienia tkanki w narządzie, które mogą być chorobą nowotworową lub łagodnym początkowym stadium choroby.
Do tej pory w badania rentgenowskie i tomografia komputerowa klatki piersiowej potwierdziły 16 przypadków raka płuc - trzy czwarte z nich we wczesnym etapie rozwoju.
ZOBACZ TAKŻE:
Dr Stuart Schembri, który wspólnie prowadził badania, powiedział, że rak płuc jest poważną i zagrażającą życiu chorobą i największą nadzieją ludzi na skuteczne leczenie jest wykrycie go tak wcześnie, jak to tylko możliwe.
Osoby, które palą duże ilości papierosów, są szczególnie narażeni na ryzyko, ale nie ma możliwości, aby wykonywać badania diagnostyczne u każdej osoby, która znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.
"Wśród osób, którym wykonuje się prześwietlenie, sam tomograf może błędnie sugerować raka płuc lub wychwycić przypadkowe znaleziska, które nie mają znaczenia klinicznego, powodując niepotrzebne zmartwienia i wydatki" - zaznacza.
Naukowcy chcą więc znaleźć sposób, aby zidentyfikować osoby w grupie wysokiego ryzyka, które muszą mieć wykonane badania diagnostyczne i taki sposób wykrywania raka płuc, który umożliwi diagnozę, zanim u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy.
Ten test pozwala na wykonywanie badań diagnostycznych z dużo bardziej świadomej pozycji i usuwa stres wśród wielu pacjentów, którym niepotrzebnie wykonywano na przykład tomografię komputerową.
"Ale co najważniejsze, czujemy, że to może nam pomóc wykryć raka płuc w najwcześniejszych stadiach, kiedy mamy lepszą szansę na skuteczne leczenie" – mówią naukowcy.
Naukowcy monitorują teraz postępy uczestników badania w ciągu dwóch lat, aby sprawdzić, czy test może zmniejszyć częstość występowania późnego stadium raka płuc.
W Polsce rak płuc znajduje się wśród najpopularniejszych nowotworów. Mężczyźni chorują ok. 3 razy częściej niż mężczyźni.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.