Prosty test może uratować ci życie. Powie, czy masz zablokowane tętnice
Gdy lekarz podejrzewa niedrożność tętnic kończyny górnej, może wykonać pewien test. Nosi on nazwę próby Allena i choć jest bardzo prosty, to zdradza, czy unaczynienie ręki jest prawidłowe. Może ostrzegać, że zablokowane tętnice doprowadzają do niedokrwienia kończyny.
1. Na czym polega test Allena?
Test Allena opiera się na obserwacji krążenia kapilarnego, czyli tego w naczyniach włosowatych w palcach. Dzięki temu można określić wydolność krążenia kończyn górnych. Jeżeli po tymczasowym zablokowaniu przez lekarza dopływu krwi do kończyny, naczynia krwionośne potrzebują zbyt długiego czasu, by napełnić się ponownie, jest to bardzo istotna informacja.
Wskazuje to na upośledzenie krążenia tętniczego, a dla lekarza jest wyraźną przesłanką, by skierować pacjenta na badania diagnostyczne, takie jak USG Doppler oraz badanie angiograficzne z wykorzystaniem kontrastu.
Jak dokładnie przebiega test Allena?
- Należy zgiąć rękę w łokciu pod kątem 45 stopni i oprzeć grzbiet dłoni o blat stołu, podobnie jak przy pomiarze ciśnienia tętniczego krwi.
- Następnie należy zacisnąć dłoń na 30 sekund – w tym czasie zaciśnięte mięśnie opróżniają krew z naczyń włośniczkowych.
- Lekarz uciska tętnicę promieniową (biegnącą po stronie bocznej kciuka) i łokciową (po stronie przyśrodkowej małego palca), by nie dopuścić do napływu świeżej krwi.
- Pacjent ma za zadanie wyprostować palce. Można wtedy dostrzec, że dłoń pozbawiona dopływu krwi jest blada.
- W kolejnych próbach lekarz zwalnia ucisk z jednej z tętnic, a następnie mierzy czas, po jakim palce odzyskują naturalny kolor.
2. Niewydolność krążeniowa
Jeśli kolor palców wraca do normy po pięciu sekundach, mówi się, że wynik próby jest ujemny, tzn. pacjent nie musi się obawiać zaburzeń krążenia. W przeciwnym przypadku, gdy palce stają się różowe po czasie dłuższym niż pięć sekund lub wcale, potrzebna jest dalsza diagnostyka.
Niewydolność krążenia prowadzi do zaburzeń w zaopatrywaniu narządów w tlen czy substancje odżywcze. Pierwsze objawy niedokrwienia kończyny górnej obejmują nasilający się z czasem ból, mrowienie i drętwienie kończyny, a także uczucie wychłodzenia. Już po ośmiu godzinach od wystąpienia niedokrwienia może dojść do porażenia mięśni, a ciężkie niedokrwienie to ryzyko rozległej martwicy tkanek i konieczności amputacji.
Dodatni wynik testu Allena może wskazywać na:
- miażdżycę,
- zapalenie tętnic,
- zakrzepicę.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.