Trwa ładowanie...

Proteza acetalowa - wskazania, charakterystyka, cena

 Kinga Olchowy
04.07.2023 09:26
Proteza acetalowa to alternatywa dla klasycznych protez akrylowych
Proteza acetalowa to alternatywa dla klasycznych protez akrylowych (123rf)

Proteza acetalowa to alternatywa dla klasycznych protez akrylowych. Wykorzystywana jest u pacjentów coraz częściej - nie tylko ukrywa braki w uzębieniu, ale także zapewnia dużą elastyczność. Kto powinien sięgać po protezę acetalową, jakie są jej wady i zalety oraz jak o nią dbać?

spis treści

1. Czym jest proteza acetalowa?

Proteza szkieletowa acetalowa jest alternatywą dla klasycznej protezy szkieletowej. Cechuje ją duża wytrzymałość na zginanie, dlatego nazywana jest także protezą półelastyczną. Acetal, materiał, z którego jest stworzona, jest miękki i bez trudu dopasowuje się do kształtu jamy ustnej i dokładnie wypełnia braki w uzębieniu.

Dzięki temu wygląda bardzo naturalnie. Acetal wykorzystuje się do produkcji protez całościowych lub częściowych.

1.1. Zalety protezy acetalowej

Zobacz film: "Paski do wybielania zębów. Lepiej od razu wyrzuć je do kosza"

Główną zaletą protezy acetalowej jest wspomniana wcześniej elastyczność. Proteza jest odporna na zginanie i nie wywołuje dyskomfortu podczas noszenia.

Dużym ułatwieniem jest możliwość wybrania koloru protezy przez pacjenta. Sama proteza jest różowa, natomiast klamry mają biały odcień, co zapewnia o wiele lepszy i naturalny efekt. Dzięki temu proteza lepiej "wtapia się" w naturalne zęby.

Dodatkowo acetal nie uczula, co jest ogromną zaletą dla alergików. To materiał, który jest dużo lżejszy od metalu, dzięki czemu wykonana z niego proteza jest cieńsza i bardziej elastyczna. To sprawia także, że lepiej dopasowuje się ona do podniebienia, a przykrywanie go w całości (tak jak w przypadku protez akrylowych) nie jest konieczne. Efektem jest większy komfort odczuwania smaków.

Cienka proteza sprawia dodatkowo, że organizm szybciej adaptuje się do nowej sytuacji - wstawienie protezy jest odbierane przez jakiś czas jak ciało obce, przez co pacjentowi mogą dokuczać np. odruchy wymiotne lub wrażenie, że coś przykleiło się do podniebienia. Dzięki zastosowaniu acetalu proces adaptacji przebiega znacznie szybciej.

Dzięki zastosowaniu miękkich materiałów i braku metalowych elementów proteza acetalowa nie narusza w żaden sposób szkliwa zębów pacjenta, przez co zwiększa się komfort i bezpieczeństwo użytkowania takiej protezy.

Acetal jest odporny na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu nie odkształci się podczas jedzenia gorących potraw.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

1.2. Wady protezy acetalowej

Proteza acetalowa ma niestety kilka wad. Przede wszystkim przez swoją lekko chropowatą strukturę dużo łatwiej zbiera płytkę nazębną, a jej nieodpowiednie czyszczenie może trwale przebarwić sztuczne zęby.

Kolejną wadą jest koszt - proteza acetalowa jest średnio o 500 złotych droższa od klasycznej protezy szkieletowej. Jej cena to zwykle ok. 1500 złotych.

Przez to, że proteza acetalowa jest miękka i elastyczna, może doprowadzić do szybszego obniżania się linii dziąseł. Materiał dogina się do nich, przez co szczęka nie ma odpowiedniego oparcia.

2. Kto powinien sięgać po protezę acetalową?

Dzięki temu, że proteza acetalowa nie uczula, jest świetnym rozwiązaniem dla pacjentów, u których stwierdzono alergię na metal lub akryl. Wówczas noszenie przez nich klasycznych protez szkieletowych nie jest możliwe.

Proteza acetalowa sprawdzi się u każdego pacjenta, który chce czuć komfort podczas codziennego funkcjonowania. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wymiany protezy klasycznej na acetalową.

3. Jak wygląda tworzenie protezy dla pacjenta?

Pacjent, który ma braki w uzębieniu i chce je ukryć, zgłasza się do stomatologa, który najpierw robi przegląd wszystkich zębów i sprawdza, czy któreś z nich nie kwalifikują się do leczenia. Następnie wykonywane są wyciski dolnej i górnej szczęki, które pozwolą na dopasowanie protezy.

Na kolejnym spotkaniu stomatolog ustala wysokość protezy. Wykorzystuje do tego specjalny miernik. Na kolejnym spotkaniu specjalista prezentuje pacjentowi woskową wersję protezy, dzięki której może sprawdzić, czy proteza dobrze leży i czy są konieczne jakieś poprawki.

Na tym etapie warto postawić na szczerość i jeśli coś nam nie odpowiada, musimy o tym powiedzieć protetykowi. W przeciwnym razie możemy czuć dyskomfort przez cały czas noszenia protezy.

Na ostatniej wizycie pacjent odbiera gotową protezę i sprawdza, czy jej noszenie jest komfortowe.

4. Jak dbać o protezę acetalową?

Przez to, że proteza acetalowa jest nieco bardziej chropowata, należy ją bardzo dokładnie czyścić. Podczas wizyty u protetyka specjalista poinformuje nas, jak należy dbać o protezę.

Co najmniej raz dziennie protezę należy wyczyścić przy pomocy szczoteczki i opłukać dokładnie wodą. Jeśli pojawi się kamień nazębny, warto użyć specjalnego żelu lub tabletek do czyszczenia protez. Mają one nie tylko działanie oczyszczające, ale także bakteriobójcze. Usuwają przebarwienia i docierają do trudno dostępnych miejsc.

Tabletki do czyszczenia protez można kupić w aptekach lub drogeriach. Jedną tabletkę rozpuszcza się w ciepłej wodzie, a następnie wrzuca do niej protezę na kilkanaście minut.

Nie należy spać z protezą - może to doprowadzić do rozwoju grzybicy jamy ustnej. Na czas snu proteza powinna być odłożona w suchym miejscu (np. na ściereczce), a rano opłukana pod bieżącą wodą i wyszczotkowana.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze