Trwa ładowanie...

Protezy elastyczne – zalety i wady, wykonanie i cena

Avatar placeholder
16.03.2021 14:57
Protezy estetyczne mają bardzo zróżnicowane ceny.
Protezy estetyczne mają bardzo zróżnicowane ceny. (123rf)

Protezy elastyczne są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych protez akrylowych. Do ich produkcji zazwyczaj wykorzystuje się akron. To tworzywo nie tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale i mogące dopasować do uzębienia każdego pacjenta, pozostając niemal niewidocznym. Rozwiązanie ma wiele zalet, stąd cieszy się coraz większą popularnością. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to są protezy elastyczne?

Protezy elastyczne wykonuje się z wytrzymałych i komfortowych w użytkowaniu materiałów termoplastycznych, zwłaszcza z przezroczystego akronu, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu protezy są nie tylko wytrzymałe, lekkie, i miękkie oraz estetyczne.

Protezy elastyczne swoim wyglądem przypominają protezy akrylowe. Składają się z różowej płyty imitującej dziąsło i spełniającej rolę klamer oraz zębów. W odróżnieniu od tradycyjnych protez akrylowych nie posiadają metalowych klamerek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Mocowanie protez elastycznych bazuje na klamrach osadzonych na dziąsłach bądź zębach. Ponieważ ich kolor zlewa się z barwą zęba lub dziąsła, są estetyczne i niewidoczne.

2. Zalety protez elastycznych

Protezy elastyczne nieustannie zdobywają na popularności. Są alternatywą dla protez akrylowych, ponieważ mają wiele zalet. Co je wyróżnia?

  • wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są odporne na zmiany temperatur i nie powstają na nich odkształcenia. Prawie całkowicie wyeliminowane jest ryzyko pęknięcia czy złamania protezy,
  • wysoki komfort użytkowania, ponieważ protezy elastyczne dopasowują się do uzębienia,
  • mocowanie na klamrach, dzięki czemu proteza nie podrażnia dziąseł, tak jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów protez,
  • bezbarwne klamry, dzięki czemu protezy są niemal niewidoczne,
  • antyalergiczność, brak zapachu i smaku, stałość koloru. Protezy elastyczne nie zbierają ani zapachów, ani nie ulegają odbarwieniom,
  • to, że są lekkie i cienkie. Dzięki temu ich noszenie jest komfortowe, a obecność protezy niemal niewyczuwalna,
  • możliwość napraw oraz regulacji płyty,
  • brak odkształceń. Protezy elastyczne są bardzo wytrzymałe na zmiany temperatur,
  • nie chłoną wody, są też bardziej higieniczne, dzięki czemu istnieje minimalne ryzyko rozwoju grzybicy w jamie ustnej,
  • łatwość w utrzymywaniu protez w czystości. By pozbyć się zanieczyszczeń i bakterii, wystarczy rano i wieczorem czyścić je szczoteczką i pastą do zębów.

Zobacz także:

3. Wady protez elastycznych

  • ze względu na specyfikę konstrukcji protezy mogą być wykonane tylko w niektórych przypadkach braków częściowych. Nie zaleca się ich w całkowitym bezzębiu,
  • podczas żucia siły działają w nienaturalny sposób na dziąsła, co powoduje ucisk i szybszy zanik kości wyrostka zębodołowego,
  • pozostawione własne zęby są bardziej narażone na rozchwianie i wypadnięcie, podobnie jak w przypadku protez akrylowych częściowych,
  • nie zawsze jest możliwe dostawienie zębów do protezy,
  • wyższa cena w porównaniu z protezami akrylowymi,
  • wykonanie protezy wymaga kilku wizyt w gabinecie,
  • w przypadku ewentualnego zniszczenia protezy nie zawsze możliwa jest naprawa.

4. Wykonanie protezy akronowej

Aby wykonać protezę elastyczną, należy udać się do stomatologa. Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje dwa odciski: górnej linii zębów i dolnej linii zębów. Podczas kolejnego spotkania odciski są pobierane raz jeszcze, tym razem w nieco inny sposób.

Na kolejnej wizycie pacjent mierzy pierwszą protezę elastyczną, a dentysta koryguje ewentualne nieprawidłowości. Ostatnia wizyta ma na celu końcowe dopasowanie protezy elastycznej do wymagań pacjenta. Proteza jest zakładana i powinna być idealnie dopasowana. Protezy elastyczne są gotowe do użytkowania po około dwóch tygodniach od pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie.

5. Ceny protez elastycznych

W celu wykonania protezy zębowej można się udać do gabinetu stomatologicznego, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub do gabinetu prywatnego. Wówczas koszty pokrywa pacjent z własnych zasobów.

Warto pamiętać, że NFZ refunduje jedynie najprostsze uzupełnienia protetyczne. Oznacza to, że raz na pięć lat pacjentowi przysługuje bezpłatnie wyjmowana akrylowa proteza częściowa lub całkowita. Protezy elastyczne nie są objęte refundacją.

Ceny protez zębowych różnią się w zależności od rodzaju i cennika gabinetu stomatologicznego (w zależności od miasta, renomy, doświadczenia dentysty). Protezy elastyczne nie są tanie. Kosztują od 1500 do nieco ponad 2000 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze