Anty-TG - co to jest, wskazania do badania, normy, interpretacja
Anty-TG to badania przeciwciał przeciwtarczycowych, które stosuje się przede wszystkim w celu diagnozy chorób tarczycy. Wyróżniamy trzy typy przeciwciał anty-TG, których obecność może świadczyć o różnych chorobach gruczołu tarczowego. Badanie na ich obecność i poziom wykonywane jest, gdy pojawiają się objawy charakterystyczne dla zaburzeń tarczycy, głównie o charakterze autoimmunologicznym. Zobacz, kiedy wykonać to badanie i czy obserwujesz u siebie jakieś niepokojące objawy.
1. Kiedy wykonuje się anty-TG
Badanie na obecność przeciwcial anty-TG zostaną zlecone przez lekarza, jeśli stwierdzi on powiększoną tarczycę, charakterystyczne wole, a także jeśli zauważono nieprawidłowości w wynikach innych badań stosowanych w przebiegu chorób tarczycy, a mianowicie FT3,F T4 oraz TSH.
Badaniu anty-TG poddaje się również osoby cierpiące na takie choroby jak:
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- niedokrwistość złośliwą;
- toczeń rumieniowaty układowy.
Badanie to powinno być wykonywane także u kobiet cierpiących na autoimmunologiczną chorobę tarczycy, a w szczególności tych, które planują w przyszłości założenie rodziny.
Autoimmunologiczne choroby tarczycy charakteryzują się obecnością przeciwciał anty-TG, szczególnie antithyroglobulin (ATA). Innym typem przeciwciał, które są związane z chorobami tarczycy, są przeciwciała przeciwko peroksydazie (anty-TPO).
2. O czym świadczy wysoki poziom anty-TG
Zdrowy człowiek nie powinien mieć w swoim organizmie wielu przeciwciał anty-TG. Przeciwciała nie pojawiają się, kiedy badany ma usuniętą tarczycę. Jeśli pojawią się one w badaniach w nieco więcej ilości, najczęściej wskazują na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Jeśli jednak wynik będzie oscylował wokół kilkuset - problemem mogą być choroby autoimmunologiczne, takie jak zapalenie tarczycy typu Hashimoto.
Kobiety, które poroniły, mają w przybliżeniu dwa razy więcej przeciwciał anty-TG niż wskazują normy. U około 30 proc. kobiet, które doświadczyły poronienia, wykryto jedno lub oba przeciwciała przeciwtarczycowe. Przeciwciała anty-TG są również związane z brakiem implantacji po zapłodnieniu in vitro oraz transferem zarodków.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy przeciwciała anty TPO i anty TG występują u osoby zdrowej? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Co oznaczają wyniki anty TG? - odpowiada lek. Izabela Ławnicka
- Wynik anty-TG i anty-TPO u 10-latki - odpowiada lek. Krzysztof Majdyło
3. Rodzaje przeciwciał anty-TG
Przeciwciała przeciwtarczycowe występują w kilku wariantach. Są to:
- TPOAb – przeciwciała skierowane przeciw peroksydazie tyrozynowej;
- TgAb – przeciwciała przeciw tyreoglobulinie;
- TRAb – przeciwciała przeciw receptorom tyreotropiny.
Zobacz także:
Badanie na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych przeciw peroksydazie tarczycowej (TPOAb) wykonywane jest przy występowaniu objawów wskazujących na niedoczynność tarczycy lub też gdy lekarz postanowi rozpocząć leczenie takimi lekami jak lit, amiodaron, interferon alfa lub interleukina 2, które mogą wywołać niedoczynność tego gruczołu. Ich obecność może świadczyć o chorobie Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, o charakterze autoimmunologicznym) oraz o chorobie Gravesa-Basedowa.
Oznaczanie przeciwciał TgAb stosowane jest regularnie po leczeniu raka tarczycy. Ich obecność może świadczyć o tym, że występuje rak tarczycy bądź o chorobie Hashimoto. Jeżeli zostaną wykryte przeciwciała przeciwko receptorom hormonu tyreotropowego może wskazywać to na chorobę Gravesa-Basedowa. Ich badanie zleca się u osób, u których występują objawy nadczynności tarczycy. Stosowane jest także do oceny leczenia przeciwtarczycowego.
Łagody lub lekko podwyższony poziom przeciwciał anty-TG może być wywołany także kolagenozami (chorobami tkanki łącznej) lub cukrzycą typu I, a także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.