Anty-TG - wskazania, rodzaje

Anty-TG to badania przeciwciał przeciwtarczycowych, które stosuje się przede wszystkim w celu diagnozy chorób, takich jak autoimmunologiczne schorzenia tarczycy oraz wszelkie stany zapalne tego gruczołu. Wyróżniamy trzy typy przeciwciał anty-TG, których obecność może świadczyć o różnych chorobach gruczołu tarczowego.

Badanie przeciwciał anty-TG wykonywane jest, gdy pojawiają się objawy, które związane są z takimi schorzeniami jak nadczynność tarczycy czy niedoczynność tarczycy. Przeciwciała anty-TG pomocne są w diagnozowaniu chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa czy rak tarczycy.

Anty-TG - wskazania

Anty-TG zostaną zlecone przez lekarza, jeśli masz powiększoną tarczycę, charakterystyczne wole, a także jeśli zauważono nieprawidłowości w wynikach innych badań stosowanych w przebiegu chorób tarczycy, a mianowicie T3, T4 oraz TSH.

Badaniu anty-TG poddaje się również osoby cierpiące na takie choroby jak:

Badanie na przeciewiała anty-TG powinno być wykonywane u kobiet cierpiących na autoimmunologiczną chorobę tarczycy, a w szczególności tych, które planują założenie rodziny.

Objawy raka tarczycy

Każdego roku choroba ta diagnozowana jest u 3 tys. osób w Polsce. Jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia pozwala w większości przypadków z powodzeniem...

Badanie przeciwciał anty-TG we krwi jest przydatne w diagnostyce niektórych schorzeń tarczycy, a także innych chorób układu endokrynnego. Autoimmunologiczne choroby tarczycy charakteryzują się obecnością przeciwciał anty-TG, szczególnie antithyroglobulin (ATA). Innym typem przeciwciał, które są związane z chorobami tarczycy, są przeciwciała przeciwko peroksydazie (anty-TPO).

Kobiety, które poroniły, mają w przybliżeniu dwa razy więcej przeciwciał anty-TG niż wskazują normy. U około 30 proc. kobiet, które doświadczyły poronienia, wykryto jedno lub oba przeciwciała przeciwtarczycowe. Przeciwciała anty-TG są również związane z brakiem implantacji po zapłodnieniu in vitro oraz transferem zarodków.

Przeciwciała przeciwtarczycowe mogą być skierowane przeciw tarczycy, gruczołowi, który produkuje hormony tarczycy (takie jak tyroksyna i trójjodotyronina). Przeciwciała anty-TG mogą być również związane z zapaleniem tarczycy i wpływać niekorzystnie na jej funkcjonowanie.

Anty-TG - rodzaje

Przeciwciała przeciwtarczycowe występują w kilku wariantach. Wyróżniamy kilka rodzajów przeciwciał anty-TG. Są to:

  • TPOAb – przeciwciała skierowane przeciw peroksydazie tyrozynowej;
  • TgAb – przeciwciała przeciw tyreoglobulinie;
  • TRAb – przeciwciała przeciw receptorom tyreotropiny.

Badanie na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych przeciw peroksydazie tarczycowej (TPOAb) wykonywane jest przy występowaniu objawów wskazujących na niedoczynność tarczycy lub też gdy lekarz postanowi rozpocząć leczenie takimi lekami jak lit, amiodaron, interferon alfa lub interleukina 2, które mogą wywołać niedoczynność tego gruczołu. Ich obecność może świadczyć o chorobie Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, o charakterze autoimmunologicznym) oraz o chorobie Gravesa-Basedowa.

Oznaczanie przeciwciał TgAb stosowane jest regularnie po leczeniu raka tarczycy. Ich obecność może świadczyć o tym, że występuje rak tarczycy bądź o chorobie Hashimoto. Jeżeli zostaną wykryte przeciwciała przeciwko receptorom hormonu tyreotropowego może wskazywać to na chorobę Gravesa-Basedowa. Ich badanie zleca się u osób, u których występują objawy nadczynności tarczycy. Stosowane jest także do oceny leczenia przeciwtarczycowego.

Łagody lub lekko podwyższony poziom przeciwciał anty-TG może być wywołany także kolagenozami (chorobami tkanki łącznej) lub cukrzycą typu I, a także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).

Marta Bednarska, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Burch W.M. Endokrynologia, Urban & Partner, Wrocław 1996, ISBN 83-85842-51-9
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2711-X

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (5)
~Alcia59
~Alcia59 ponad rok temu

prosze o pomoc-mieszkam na głębokiej wsi i NAPRAWDE NIE MAM SZANS PRZEZ NAJBLIŻSZE 3 MIESIACE NA WIZYTĘ U ENDOKRYNOLOGA. JESTEM PO ROZLEGŁYM ZAWALE , ZROBILAM BADANIE DOPPLEROWSKIE I TAM WYSZŁO ŻE MAM ZMIANY AGNISKOWE.ZROBILAM BADANIA FT3 5,12 FT4 15,57 TSH 1,12 Anty TG 20,5 anty TPO 0,8.Próbowałam poczytać o Anty TG 20,5 - NIC Z TEGO NIE ROZUMIE .Proszę o wstępną podpowiedz.

Odpowiedz
~hanna
~hanna ponad rok temu

@~Endokrynolog: dzien dobry Moj wynik anti thyroglobuline jest 380 przy TSH 1.36 T33.30 T41.36 Anti thyro-peroxydase 76 Moze to byc objawem czego ? Wczesniej mialam stwierdzona chorobe Hashimoto Dziekuje z gory za odpowiedz

Odpowiedz
Redakcja
Redakcja ponad rok temu

@~Endokrynolog: W artykule nie ma informacji o tym, że podwyższony poziom aTg równa się diagnozie raka. Piszemy o tym w kontekście badań wykonywanych u osób, które już chorowały na raka tarczycy. Podwyższony poziom przeciwciał nie oznacza zawsze i jednoznacznie raka.
Dodatkowo, zamieszczamy odpowiedź naszego eksperta: Przeciwciała anty-Tg u chorych monitorowanych po operacyjnym leczeniu i leczeniu jodem promieniotwórczym zróżnicowanego raka tarczycy służą do oceny wiarygodności oznaczenia Tyreoglobuliny(Tg) w surowicy, która jest markerem progresji zróznicowanych raków tarczycy u takich pacjentów. Interpretacja wyniku zawsze wymaga jednoczesnego oznaczenia przeciwciał anty-Tg, które powinny być nieobecne. Ich obecność może być przyczyną fałszywie ujemnego wyniku oznaczenia Tg w surowicy, bowiem tworzą one kompleksy z tym endogennym białkiem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Anty-TG - wskazania, rodzaje
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Anty-TG - wskazania, rodzaje
Test ciążowy - wskazania, rodzaje, przebieg

Próba ciążowa - zdjęcie

Próba ciążowa - zdjęcie

Nowoczesne testy ciążowe, przeznaczone do domowego użytku, są niezwykle czułe i mogą wykryć ciążę nawet w pierwszych dniach jej trwania.

Test ciążowy - wskazania, rodzaje, przebieg

Pozytywny wynik testu ciążowego

Pozytywny wynik testu ciążowego

Domowy test ciążowy z moczu. Dwie kreski oznaczają ciążę. Jedna kreska (w polu kontrolnym) to wynik ujemny.

Leczenie zatok - objawy, powikłania zapalenia zatok, rodzaje leczenia, leczenie farmakologiczne

Wskazania do prostowania przegrody nosowej (WIDEO)

Wskazania do prostowania przegrody nosowej (WIDEO) Odtwórz wideo

Przegroda nosa rozdziela nos na dwa nozdrza. W przedniej części ściana ta zbudowana jest z tkanki chrzęstnej, zaś w tylnej części z płyty kostnej. W przypadku, gdy przegroda ta jest skrzywiona - może to się wiązać z dysfunkcją oddychania mogącą prowadzić...

Krew utajona w kale - wskazania do badania, rodzaje, wartości

Test na krew utajoną w kale (WIDEO)

Test na krew utajoną w kale (WIDEO) Odtwórz wideo

Rak jelita grubego zajmuje obecnie w Polsce drugie miejsce wśród przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe, co więcej zapadalność i umieralność na ten nowotwór wciąż rośnie. Schorzenie to rzadko dotyczy osób przed 40. rokiem życia, natomiast po przekroczeniu...

Przeszczepienie szpiku kostnego

Dawca szpiku (WIDEO)

Dawca szpiku (WIDEO) Odtwórz wideo

Dawcą szpiku może być każdy człowiek, który ukończył 18. życia i nie ma jeszcze 50 lat, pod warunkiem, że spełnia wszystkie wskazania

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Klasyfikacja narkotyków

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Narkotyki dzieli się na miękkie i twarde. Te drugie - brane często - powodują silne uzależnienie. Unikanie terapii odwykowej może zakończyć się trwałym uszkodzeniem zdrowia lub śmiercią.

Parapsychologia

Rodzaje medytacji

Rodzaje medytacji

Do medytacji niezbędne są nam spokój, puste pomieszczenie i poduszka. Należy wybrać czas i miejsce, które zapewnią odpowiednie warunki.