NewsyProf. Szczylik o chorobie nowotworowej. "Bałem się, jak każdy"

Prof. Szczylik o chorobie nowotworowej. "Bałem się, jak każdy"

Leczył pacjentów z nowotworami, a po latach sam musiał się zmierzyć z chorobą. Prof. Cezary Szczylik, przyznaje, że na diagnozę raka nie da się przygotować, ale trzeba pokonać strach i wstyd przed regularnymi badaniami. Tylko wtedy jest szansa na skuteczną walkę. - Jestem w grupie szczególnie narażonej - mówi lekarz.

Prof. Szczylik usłyszał diagnozę raka prostaty
Prof. Szczylik usłyszał diagnozę raka prostaty
Źródło zdjęć: © East News/Getty Images
Katarzyna Prus

"Brutalna prawda"

Prof. Cezary Szczylik to znany specjalista onkologii klinicznej, a także chemioterapii nowotworów z wieloletnim doświadczeniem. Jest też głównym badaczem w ponad 40 badaniach klinicznych dotyczących m.in. raka nerki, czerniaka, raka jelita grubego, żołądka, a także raka prostaty.

W lipcu ubiegłego roku okazało się, że sam musi zmierzyć się z chorobą. Lekarz usłyszał diagnozę raka gruczołu krokowego. To najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u mężczyzn. Dotyka ok. 18 tys. Polaków rocznie, a ok. 6 tys. umiera z tego powodu.

Rak prostaty odpowiada u mężczyzn za ponad 20 proc. zachorowań onkologicznych i jest drugą przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych. Co więcej, ma największą dynamikę wzrostu zachorowań przy jednoczesnym wzroście śmiertelności ze wszystkich nowotworów, które atakują mężczyzn w Polsce.

5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste

Co roku rak prostaty jest diagnozowany u 18 tys. mężczyzn
Co roku rak prostaty jest diagnozowany u 18 tys. mężczyzn© Getty Images

- Przeczuwałem, że mogę zachorować. Miałem pełną świadomość ryzyka, bo co trzeci mężczyzna w trakcie swojego życia zachoruje na raka prostaty. Taka jest brutalna prawda, więc im szybciej zadbamy o mądrą profilaktykę, tym lepiej. Nowotwór wykryty na wczesnym etapie to szansa na całkowite wyleczenie - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.

- Mój przypadek to tylko potwierdzenie, że w onkologii panuje prawdziwa demokracja: wszyscy są równi wobec choroby i zachorować może także lekarz, który leczy pacjentów z nowotworami. Choć mogę powiedzieć, że diagnoza raka nie była zaskoczeniem, to nie jesteśmy się w stanie do niej przygotować. Bałem się, jak każdy człowiek, który znalazł się w takiej sytuacji. Podszedłem jednak do tego zadaniowo i szybko zdecydowałem się na operację - zaznacza onkolog.

72-letni lekarz podkreśla, że jest w grupie szczególnie narażonej na ten nowotwór. - Najwięcej zachorowań na raka prostaty dotyczy właśnie mężczyzn w okolicach 70. roku życia. Wchodzimy wówczas w tzw. strefę cienia, starzejemy się, słabnie odporność i organizm traci zdolność do obrony. Potrzeba więc szczególnej czujności, by wykryć konkretne problemy zdrowotne - zwraca uwagę prof. Szczylik.

Rak, który nie daje objawów

Onkolog podkreśla, że regularne badania profilaktyczne są kluczowe, by móc skutecznie zareagować. - Naprawdę warto przejść przez tę strefę strachu, czy też wstydu, która niestety paraliżuje wielu pacjentów. Wielu mężczyzn broni się przed badaniami profilaktycznymi, bo zwyczajnie boi się wyników i diagnozy. Jeśli się jednak z tym zmierzymy, mamy ogromne szanse, by uniknąć strachu, który czują pacjenci zdiagnozowani za późno - wskazuje onkolog.

- Regularne badanie stężenia PSA to nie jest tylko teoria bez znaczenia, którą lekarze powtarzają pacjentom. Takie badanie może realnie zdecydować o wyleczeniu i życiu chorego. Ja jestem tego najlepszym przykładem - zaznacza specjalista.

Wynik badania powyżej 4 ng/ml należy interpretować jako "czerwoną flagę". Sygnał, że trzeba skonsultować się z urologiem, który przeprowadzi dalszą diagnostykę. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy wartości PSA narastają.

U prof. Szczylika nowotwór wykryto właśnie dzięki jednemu z takich badań. MRI, czyli badanie rezonansem magnetycznym już tylko potwierdziło przypuszczenia dotyczące raka.

- To był przypadek, że wykryto guz. Nie miałem absolutnie żadnych innych objawów, które mogłyby wskazywać na rozwijający się nowotwór. Nie było żadnych dolegliwości bólowych. To w przypadku tego nowotworu klasyczny "objaw", czyli brak objawów. Rak może się rozwijać bardzo podstępnie - wyjaśnia onkolog.

Co gorsze, nowotwór prostaty nie tylko na etapie początkowym, ale nawet na średniozaawansowanym może nie dawać żadnych dolegliwości.

Prof. Szczylik już po operacji

Niepokojące sygnały najczęściej pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana albo gdy dojdzie już do przerzutów. Wówczas objawy wcale nie muszą wskazywać na problemy ze strony prostaty. Charakterystycznym symptomem jest ból kości, który wynika z przerzutów na układ kostny. W takim przypadku na leczenie może być już za późno.

Prof. Szczylik tłumaczy, że przerost prostaty jest najczęstszą patologią w gruczole krokowym. Choć wiele takich zmian może mieć charakter łagodny, zawsze trzeba to zbadać.

- W moim przypadku guz został na szczęście wykryty na bardzo wczesnym etapie. Praktycznie od razu zdecydowałem się na zabieg. Kiedy po operacji okazało się, że nie jest to tylko jedno, ale dwa ogniska nowotworu, a dodatkowo biopsja wykazała wysoki współczynnik złośliwości w przypadku tego drugiego, utwierdziłem się tylko w słuszności swojej decyzji dotyczącej operacji - wyjaśnia lekarz.

- To była operacja robotyczna, którą wykonał w naszym centrum bardzo doświadczony w tego typu zabiegach zespół urologów. Zabieg się udał, nie miałem potem żadnych powikłań - dodaje.

Aktualnie lekarz czuje się dobrze, czeka jeszcze na wyniki kontrolnych badań PSA i rezonansu.

- Wszystko wskazuje jednak na to, że jestem w stu procentach wyleczony - wskazuje onkolog.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. WP abcZdrowie

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie