Przedawkowanie tabletek przeciwbólowych

Niektóre tabletki przeciwbólowe dobre są na jeden rodzaj bólu dla jednej osoby, a dla drugiej są zupełnie nieskuteczne. Dlatego lepiej uważać, biorąc tabletki przeciwbólowe - jeśli jedna nie działa, nie bierzmy następnej. Przyjmowanie tabletek jedna po drugiej, kiedy uważamy, że lek nie działa tak, jak powinien, jest bardzo częstą przyczyną przedawkowania tabletek przeciwbólowych.

Aby nie dopuścić do przedawkowania tabletek przeciwbólowych, wystarczy dokładnie trzymać się zaleceń na ulotce, nawet jeśli czujesz, że działają niewystarczająco lub wcale.

Polecane wideo:

Nigdy nie zostawiaj przepisanych ci na receptę leków przeciwbólowych "na później". Takie leki powinny być zawsze przepisywane przez lekarza i dostosowane do twojego stanu.

1. Rodzaje tabletek przeciwbólowych

Są dwa główne rodzaje tabletek przeciwbólowych: leki zawierające paracetamol oraz te zawierające ibuprofen (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Tabletki przeciwbólowe zawierające paracetamol:

 • działają na bóle łagodne i średnie, a także obniżają gorączkę,
 • są bezpieczne dla dzieci, łagodniejsze dla żołądka,
 • nie działają na opuchlizny i stany zapalne.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. zawierające ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy), oprócz bólu i gorączki, zwalczają również stany zapalne. Możesz je stosować w przypadku, gdy cierpisz na:

Tabletek zawierających paracetamol nie podaje się dzieciom.

2. Przedawkowanie paracetamolu

Te dwie grupy leków wywołują różne objawy przedawkowania. Najczęstsze przedawkowanie leków na świecie to właśnie przedawkowanie leków przeciwbólowych zawierających paracetamol. Dzieje się tak ponieważ uważa się, że takie leki są bezpieczne.

Są dostępne bez recepty i raczej łagodne dla żołądka - ale przestają być bezpieczne w zbyt dużych dawkach. Objawy przedawkowania mogą obejmować:

Mogą się one pojawić nawet 12 godzin po przedawkowaniu. Ich leczenie może przeprowadzić tylko lekarz. Aby leczenie przebiegło sprawnie, konieczne będzie podanie:

 • wieku, wagi i stanu osoby, która przedawkowała leki,
 • nazwę tabletki przeciwbólowej,
 • ilość połkniętych tabletek,
 • czas połknięcia tabletek.

Jeśli leczenie nastąpiło do 8 godzin po połknięciu zbyt dużej dawki tabletek, powinno zakończyć się sukcesem. Jeśli jednak po przedawkowaniu pacjent nie zgłosi się do lekarza - przedawkowanie tabletek przeciwbólowych zawierających paracetamol może uszkodzić wątrobę i doprowadzić nawet do śmierci.

3. Przedawkowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Przedawkowanie tabletek przeciwbólowych zawierających ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) jest równie niebezpieczne jak przedawkowanie tabletek przeciwbólowych zawierających paracetamol. Objawy, które mogą się pojawić:

 • nudności,
 • wymioty,
 • ból żołądka,
 • krew pojawiająca się w stolcu,
 • senność,
 • kaszel z krwią,
 • płytki oddech,
 • omdlenia,
 • śpiączka.

Należy pamiętać, że kiedy bierzemy tabletki przeciwbólowe z tej grupy, niewskazane jest picie alkoholu. Alkohol zwiększa ryzyko podrażnienia żołądka i może doprowadzić do krwawienia.

W powyższym artykule przedstawione zostały tylko leki dostępne bez recepty. Jeśli bierzesz tabletki przeciwbólowe na receptę, ryzyko przedawkowania jest jeszcze poważniejsze. Dlatego nigdy nie przekraczaj dawki zalecanej na ulotce lub przez lekarza.

Komentarze (42)
~TRYPEL LUCEK
~TRYPEL LUCEK 7 miesięcy temu

JA PIERDOLNOŁEM 20 TABLETEK RELANIUM 5 MG I NAWET SPAĆ MI SIĘ NIE ZACHCIAŁO, NA DRUGI RAZ WEZME 20-30 TABLETEK TRAMALU 150MG I POPIJĘ GORZAŁĄ - ĆWIARTECZKĄ, ZOBACZĘ, CZY PRZEŻYJĘ, JEŚLI WKRÓTCE NIE NAPISZĘ, ZNACZY, ŻE SKUTEK BYŁ PRAWIDŁOWY, CZYLI WYCIĄGNĘ KOPYTA. SIEMANKO!

Odpowiedz
~mandarynka
~mandarynka 10 miesięcy temu

Ja głównie biorę tabletki przeciwbólowe jak mam okres, bo odczuwam silny ból wtedy. Ale nie wiem, jak mogłabym przedawkować, bo wystarczy mi jedna pyralgina, żeby nawet mocny i dokuczliwy ból zniknął.

Odpowiedz
~Bobey
~Bobey 11 miesięcy temu

Dwa dni temu Zjadlem ponad 50tabletek popilem alkocholem dzis sie bardzo zle czuje nie moge isc do lekarza bo nie mam ubezpieczenia Teraz wiem ze zrobilem blad zjadajac je co w takiej sytuachi moge zrobic ? Niestac mnie na wizyty prywatne u lekarza

Odpowiedz
~vally
~vally 12 miesięcy temu

ból głowy był nie do zniesienia, wzięłam iburofem i polopiryne, 5h wcześniej wzięłam 3 polopiryny bo nic innego nie miałam, wieczorem zrobiłam się senna, oczy same zapadały, rozmawiałam z mamą, ale nie pamiętam o czym i kiedy (teraz jest strasznie zła za to co powiedziałam, ostro coś chyba pocisnęłam) kiedy się obudziłam moje źrenice były maksymalnie zwężone i w ogóle nie reagowały na światło, oczy były mętne, śniło mi się że latam, ale to nie był miły sen.. nie wiem co się dzieje, ból nie ustępuje, a zażyć kolejne dawki leku-trochę się boję.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Przyjmowanie leków

Przyjmowanie leków

Skuteczne leczenie farmakologiczne w dużym stopniu zależy od regularności przyjmowanych leków.

Leki i suplementy

Przez te leki nie możesz schudnąć

Przez te leki nie możesz schudnąć

Niepożądane skutki stosowania leków O tym, jak trudno jest schudnąć, najwięcej wiedzą osoby regularnie przyjmujące leki. Wiele z medykamentów (...) lekarstw.Sprawdź, przez które leki nie możesz schudnąć.Beta-blokery...

Leki i suplementy

Czym popija się leki?

Czym popijać leki? Popijanie leków jest wbrew pozorom bardzo ważne. Wpływa ono na działanie leków, może groźnie zwiększyć lub uniemożliwić działanie (...) przyjmowanych środków. Należy więc bardzo uważać, czym popija się wszystkie przyjmowane...

Leki i suplementy

Orsalit na odwodnienie

Orsalit na odwodnienie

Orsalit o smaku bananowym nie tylko szybko nawadnia, ale i pysznie smakuje. Malinowy smak płynu Orsalit przypadnie do gustu nie tylko dzieciom. Płyn Orsalit to lek, który zawsze warto mieć w domowej apteczce.

Leki i suplementy

PrOVag dla kobiet

PrOVag dla kobiet

Kapsułki doustne prOVag Doustny probiotyk prOVag korzystnie wpływa na mikroflorę pochwy.Żel prOVag PrOVag żel chroni okolice intymne przed infekcjami.

Leki i suplementy

Orsalit dla dorosłych

Orsalit dla dorosłych

Orsalit dla dorosłych Orsalit dla dorosłych jest lekiem nawadniającym, przyjmowanym w postaci doustnej. Na rynku dostępnych jest kilka wersji smakowych.

Leki i suplementy

7 faktów na temat suplementów diety

7 faktów na temat suplementów diety

. To prawda, że suplementy to nie leki, ale tylko po kompleksowej diagnozie lekarskiej można dobrać odpowiednie preparaty. W ten sposób będziemy mieć pewność (...) Szeroko dostępne produkty Obecnie suplementy...