Trwa ładowanie...

Przełom w leczeniu jaskry na skalę światową. Prace nad tabletką trwały 20 lat

Polscy i niemieccy okuliści stworzyli doustną tabletkę wspomagającą dotychczas stosowane metody walki z jaskrą. To pierwszy taki preparat na świecie — efekt 20 lat pracy naukowców i lekarzy.

Zobacz film: "Czym różni się zaćma od jaskry?"

1. Cytykolina

Tabletka, a w zasadzie związek o nazwie cytykolina, który ten preparat zawiera, ochrania części oka atakowane przez jaskrę, m.in. struktury nerwu wzrokowego i komórki siatkówki. Ten nutraceutyk (produkt między lekiem a suplementem diety) jest wykorzystywany od wielu lat w neurologii i psychiatrii.

Naukowcy we współpracy z lekarzami udowodnili, że cytykolina spowalnia rozwój choroby, a nawet hamuje pogarszanie się wzroku. Co prawda, tabletka z tym związkiem nie zastąpi dotyczasowych metod leczenia jaskry, ale może je uzupełniać. Będzie wspierać zabiegi chirurgiczne i mikrochirurgiczne, a także laseroterapię i stosowanie kropli do oczu. Działa niezależnie od tych sposobów walki z jaskrą. Nie wykazuje skutków ubocznych.

2. Profilaktyka

Lekarze pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka — szefa Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie — kontynuują badania. Sprawdzają, czy opracowana tabletka mogłaby być stosowana profilaktycznie w przypadku osób należących do grupy o podwyższonym ryzyku zachorowania na jaskrę. Mają nadzieję, że podawanie tego leku zablokuje rozwój choroby. Na razie to tylko hipoteza.

Zobacz także:

Prof. Rejdak apeluje o poddawanie się badaniom. Zwłaszcza osoby po 40. roku życia (częstość występowania choroby rośnie wraz z wiekiem) powinny regularnie sprawdzać wzrok, ponieważ jaskra do pewnego momentu ma cichy przebieg. Jednak można go wychwycić dzięki badaniu.

Nutraceutyk ma trafić do aptek we wrześniu 2017 roku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.