Przełom w leczeniu jaskry na skalę światową. Prace nad tabletką trwały 20 lat
Polscy i niemieccy okuliści stworzyli doustną tabletkę wspomagającą dotychczas stosowane metody walki z jaskrą. To pierwszy taki preparat na świecie — efekt 20 lat pracy naukowców i lekarzy.
1. Cytykolina
Tabletka, a w zasadzie związek o nazwie cytykolina, który ten preparat zawiera, ochrania części oka atakowane przez jaskrę, m.in. struktury nerwu wzrokowego i komórki siatkówki. Ten nutraceutyk (produkt między lekiem a suplementem diety) jest wykorzystywany od wielu lat w neurologii i psychiatrii.
Naukowcy we współpracy z lekarzami udowodnili, że cytykolina spowalnia rozwój choroby, a nawet hamuje pogarszanie się wzroku. Co prawda, tabletka z tym związkiem nie zastąpi dotyczasowych metod leczenia jaskry, ale może je uzupełniać. Będzie wspierać zabiegi chirurgiczne i mikrochirurgiczne, a także laseroterapię i stosowanie kropli do oczu. Działa niezależnie od tych sposobów walki z jaskrą. Nie wykazuje skutków ubocznych.
2. Profilaktyka
Lekarze pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka — szefa Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie — kontynuują badania. Sprawdzają, czy opracowana tabletka mogłaby być stosowana profilaktycznie w przypadku osób należących do grupy o podwyższonym ryzyku zachorowania na jaskrę. Mają nadzieję, że podawanie tego leku zablokuje rozwój choroby. Na razie to tylko hipoteza.
Zobacz także:
Prof. Rejdak apeluje o poddawanie się badaniom. Zwłaszcza osoby po 40. roku życia (częstość występowania choroby rośnie wraz z wiekiem) powinny regularnie sprawdzać wzrok, ponieważ jaskra do pewnego momentu ma cichy przebieg. Jednak można go wychwycić dzięki badaniu.
Nutraceutyk ma trafić do aptek we wrześniu 2017 roku.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.